25/04/2019

Naciągnięcie mięśni pachwiny

dr Jan Paradowski

Naciągnięcie pachwiny to skutek zbyt silnego obciążenia mięśni i innych tkanek miękkich znajdujących się w okolicy pachwiny i wewnętrznej strony uda. Urazy tego typu często dotyczą osób uprawiających sporty, które wymagają biegania, skakania, kopania. Zwłaszcza nagła zmiana kierunku biegu sprzyja naciągnięciom pachwiny. Urazy te są częste m.in. u piłkarzy, futbolistów i hokeistów. 

Oprócz uprawiania wspomnianych sportów kontaktowych, naciągnięcie mięśni pachwiny może powstać również wskutek:

Czytaj więcej
18/04/2019

Ból szyi – główne przyczyny i zapobieganie

dr Jan Paradowski

Ból szyi to jedna z najczęstszych skarg pacjentów ortopedycznych. Mięśnie szyi zwykle ulegają nadwyrężeniu wskutek nieprawidłowej postawy, np. u osób wykonujących pracę biurową. Inna częstą przyczyną bólu szyi jest choroba zwyrodnieniowa. W rzadkich przypadkach ból szyi jest objawem poważniejszej choroby, np. nowotworu.

Bólowi szyi mogą towarzyszyć objawy takie jak:

Czytaj więcej
15/04/2019

Zapalenie ścięgna Achillesa

dr Jan Paradowski

Ścięgno Achillesa łączy mięśnie łydki z kością piętową. Ścięgno to bierze udział w wykonywaniu czynności takich jak skakanie, chodzenie, bieganie. Długotrwała, intensywna aktywność fizyczna może doprowadzić do bolesnego stanu zapalnego ścięgna Achillesa. 

Do najczęstszych przyczyn zapalenia ścięgna Achillesa należą:

Czytaj więcej
12/04/2019

Rwa kulszowa – przyczyny i objawy

dr Jan Paradowski

Rwa kulszowa to silny ból odczuwalny w dolnym odcinku pleców, promieniujący do kończyn dolnych. Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest podrażnienie korzeni nerwów rdzeniowych w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego. Ból występuje w okolicy unerwionej przez nerw kulszowy. Rwa kulszowa może mieć ostry początek, związany z urazem lub przeciążeniem kręgosłupa albo może się pojawić jako stopniowo narastający ból. Statystycznie około 80% osób ma przynajmniej jeden epizod rwy kulszowej w ciągu całego życia. 

Rwa kulszowa może być skutkiem:

Czytaj więcej
09/04/2019

Kolana szpotawe – podstawowe fakty

dr Jan Paradowski

Kolana szpotawe to wada polegająca na ustawieniu podudzia względem uda pod kątem otwartym do środka. U osób dorosłych szpotawość kolan może powodować dolegliwości bólowe w okolicy wewnętrznej strony kolan. U dzieci często schorzenie to nie powoduje żadnych przykrych objawów. Z czasem nieleczona szpotawość kolan może prowadzić do bólu stawów kolanowych w czasie chodzenia, a także ścierania się chrząstek stawowych, co skutkuje zwyrodnieniem stawów. 

Czytaj więcej
03/04/2019

Na czym polega kinesiotaping?

dr Jan Paradowski

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne to popularna metoda terapeutyczna, mająca na celu minimalizowanie bólu. Odpowiednie umiejscowienie plastra pozwala na przyspieszenie procesów gojenia i wzmocnienie chorego miejsca do momentu wyzdrowienia. Istnieją różne typy plastrów, różniące się między sobą wytrzymałością, elastycznością i przepuszczalnością powietrza. Plaster do kinesiotapingu nie powoduje uczuleń dzięki specjalnemu klejowi, którym jest nasączony.

Czytaj więcej
29/03/2019

Jak zapobiegać urazom podczas biegania?

dr Jan Paradowski

Powszechnym problemem dotyczącym wielu biegaczy są urazy w obrębie stawów. Początkowo biegacze najczęściej próbują się leczyć samodzielnie poprzez odpoczynek, stosowanie ibuprofenu i okładów. Problem zwykle znika na krótką chwilę, by pojawić się ponownie po kilku treningach. Szacuje się, że około 20-70% biegaczy każdego roku odnosi kontuzję. W części przypadków kontuzjom można zapobiec, przestrzegając pewnych zasad.

Poniższe wskazówki mogą być pomocne w celu uniknięcia kontuzji podczas biegania:

Czytaj więcej
26/03/2019

Jakie są objawy rwy barkowej?

dr Jan Paradowski

Rwa barkowa (ramienna) to bolesne schorzenie, które najczęściej spowodowane jest zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Jej przyczyną jest ucisk i drażnienie korzeni nerwowych w kręgosłupie szyjnym. Korzenie te tworzą splot barkowy, z którego powstają nerwy biegnące do kończyn górnych. Drażnienie korzeni nerwowych powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Rwa barkowa charakteryzuje się bólem lub uczuciem mrowienia biegnącym od szyi do palców rąk. 

Do głównych przyczyn rwy barkowej należą:

Czytaj więcej
20/03/2019

Czym jest uraz typu „turf toe”?

dr Jan Paradowski

„Turf toe” to termin oznaczający uraz więzadeł i tkanek miękkich w okolicy stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Uraz ten najczęściej dotyczy futbolistów, piłkarzy, koszykarzy, tancerzy. Jest spowodowany powtarzalnym uderzaniem w paluch, podczas czynności takich jak bieganie lub skakanie. 

Czytaj więcej