Czym jest uraz typu „turf toe”?

„Turf toe” to termin oznaczający uraz więzadeł i tkanek miękkich w okolicy stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Uraz ten najczęściej dotyczy futbolistów, piłkarzy, koszykarzy, tancerzy. Jest spowodowany powtarzalnym uderzaniem w paluch, podczas czynności takich jak bieganie lub skakanie. 

Do najczęstszych objawów urazu typu „turf toe” należą: ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości w stawie u podstawy palucha. Objawy rozwijają się powoli i z czasem ulegają nasileniu, jeśli ich przyczyną są powtarzające się urazy. Jeżeli uraz jest skutkiem nagłego, silnego ruchu, ból może nasilać się bardzo szybko.  

W celu zdiagnozowania urazu typu „turf toe” lekarz zbiera dokładny wywiad, a następnie przeprowadza badanie fizykalne stopy. Lekarz może zadecydować o wykonaniu badań dodatkowych, takich jak zdjęcie rentgenowskie lub tomografia komputerowa bądź rezonans magnetyczny. 

Podstawą leczenia urazu „turf toe” jest odpoczynek, zimne okłady, ucisk i uniesienie chorej kończyny. Uszkodzone tkanki wymagają czasu, by się prawidłowo zagoić, dlatego chory paluch musi być chroniony przed dalszymi urazami. Lekarz może zaproponować przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić unieruchomienie stawu oraz chodzenie o kulach, by zmniejszyć obciążenie uszkodzonego stawu. Jeśli uraz jest poważny, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Zwykle ból ustępuje po około 2-3 tygodniach. Po okresie unieruchomienia stawu u części osób potrzebna może być fizjoterapia, która ma na celu przywrócenie zakresu ruchomości palucha.

Po zakończeniu leczenia ważne jest zapobieganie powtórnemu urazowi. Jedną z metod zapobiegania jest noszenie specjalnego obuwia, które chroni paluch przed uszkodzeniami mechanicznymi. Drugą opcją jest noszenie odpowiednio zaprojektowanych wkładek ortopedycznych.