Kolana szpotawe – podstawowe fakty

Kolana szpotawe to wada polegająca na ustawieniu podudzia względem uda pod kątem otwartym do środka. U osób dorosłych szpotawość kolan może powodować dolegliwości bólowe w okolicy wewnętrznej strony kolan. U dzieci często schorzenie to nie powoduje żadnych przykrych objawów. Z czasem nieleczona szpotawość kolan może prowadzić do bólu stawów kolanowych w czasie chodzenia, a także ścierania się chrząstek stawowych, co skutkuje zwyrodnieniem stawów. 

Szpotawość kolan dość często fizjologicznie występuje u noworodków, których stawy kolanowe jeszcze się rozwijają. Niekiedy szpotawość kolan rozwija się u dzieci w przebiegu krzywicy, czyli choroby powstającej wskutek niedoboru witaminy D. 

Do innych przyczyn szpotawości kolan należą:

  • infekcje kości
  • guzy kości
  • urazy
  • choroba Pageta kości
  • wrodzona łamliwość kości
  • achondroplazja
  • choroba Blounta

Szpotawość kolan zwykle jest diagnozowana na podstawie badania przedmiotowego i czasami dodatkowo badania rentgenowskiego. 

Metoda leczenia szpotawości kolan jest uzależniona od jej przyczyny. Jeśli jest wywołana krzywicą, podanie dziecku suplementów witaminy D we wczesnym stadium choroby może wystarczyć dla zniwelowania objawów. W leczeniu znajduje zastosowanie także fizjoterapia, odpowiedni plan ćwiczeń rehabilitacyjnych ustala lekarz lub terapeuta. Cięższe przypadki wymagają leczenia z użyciem aparatów ortopedycznych. 

W przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego wykonuje się zabiegi operacyjne, głównie osteotomie korekcyjne, czyli przecięcie kości i ich ustawienie w prawidłowej pozycji.

Szpotawość kolan może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla ogólnego rozwoju dziecka, dlatego nie należy jej lekceważyć.

Jeśli Ty lub Twoje dziecko cierpicie na szpotawość kolan, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą z naszej placówki medycznej.