Chiropraktyka - Kraków

CHIROPRAKTYKA 


1.    Wstęp
2.    Diagnostyka
3.    Wskazania i przeciwskazania
4.    Terapia chiropraktyczna

 

1.    Wstęp

Chiropraktyka „nauka o leczeniu bez leków” D.D. Palmer.

To rodzaj medycyny Manualnej, wywodzącej się w obecnej formie z USA, która zyskała na popularności pod koniec XIX wieku. Utożsamiana jest z kręglarstwem oraz terapią manualną. Nazwa chiropraktyka wywodzi się od dwóch greckich słów – chir (ręka), practicos (praktyka). Ten rodzaj medycyny niekonwencjonalnej oparty jest na dokładnej diagnostyce, profilaktyce oraz terapii mechanicznych zaburzeń układu ruchu. 

2. Diagnostyka

Chiropraktyka zakłada dokładną diagnostykę stawów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wzajemne położenie kręgów w kręgosłupie szyjnym, piersiowym, lędźwiowym i krzyżowym. Ocenie ruchomości stawów obwodowych kończyn górnych i dolnych oraz napięcie tkanek miękkich otaczających stryktury kostne. Diagnostyka opiera się o wnikliwy wywiad ( rozmowa z pacjentem), obserwację pacjenta ( postawę ciała w staniu, siadzie i leżeniu), palpację struktur kostnych i mięśniowych oraz może posiłkować się diagnostyką obrazową w formie zdjęć rentgenowskich. 

diagno

Chiropraktyka pozwala na dokładną analizę powstałej dysfunkcji kostnej lub mięśniowej i dąży do jak najszybszego eliminowania przyczyny zaburzenia z przyniesieniem ulgi w bólu. Upatruje ona wielu nieprawidłowości w narządzie ruchu związanych z przeciążeniami, brakiem ergonomii podczas wykonywanej pracy, oraz siedzącym trybem życia nie uwzględniającym aktywności fizycznej. 

3. Wskazania i przeciwskazania:

Wskazania:
-    dolegliwości bólowe odcinka szyjnego
-    bóle w obrębie potylicy
-    bóle w obrębie obręczy barkowej
-    dolegliwości bólowe związane z odcinkiem piersiowym
-    zwyrodnienia kręgosłupa
-    bóle kręgosłupa
-    rwa kulszowa
-    zmiany zwyrodnieniowe w stawach obwodowych
-    zablokowanie mechaniczne stawów w obrębie kręgosłupa
-    przeciążeniowe bóle mięśniowe
-    wady postawy
-    migreny

Przeciwskazania:
-    operacje w obrębie kręgosłupa
-    ostre stany zapalne stawów międzykręgowych lub obwodowych
-    nowotwory
-    zaawansowana osteoporoza
-    infekcje
-    złamania


4. Terapia chiropraktyczna

Dostosowanie odpowiedniej terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta ze szczególnym uwzględnieniem wieku, wykonywanej pracy oraz schorzeń towarzyszących. Chiropraktycy w swoim warsztacie posiadają  szeroką gamą technik   pozwalającą usunąć zablokowanie stawowe, doprowadzić do normalizacji napięcia mięśniowego, a także zreedukować postawę ciała. 
Do podstawowych technik terapeutycznych zalicza się mobilizację stawowe i mięśniowe, trakcję stawowe, terapię tkanek miękkich. Jednak głównym sposobem leczenia jest manipulacja – działanie manualne mające na celu przywrócenie odpowiedniej ruchomości danego stawu, któremu często towarzyszy charakterystyczny „trzaskający” dźwięk. Jest to skuteczna metoda terapii pacjentów z bolami kręgosłupa, stawów obwodowych, schorzeń mięśniowo szkieletowych a także bólów głowy. Chiropraktyka wykonana umiejętnie i dokładnie  jest bezpieczną i bezbolesną formą terapii (choć trzaskający odgłos w trakcie terapii mógłby sugerować coś innego -niepokojącego). 

chiro

Chiropraktyka pomimo działania miejscowego wpływa na funkcjonowanie wielu układów w naszym organizmie. Jest również stosowana w profilaktyce schorzeń układu ruchu. 

Do zobaczenia zatem w gabinecie!

 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu tel. 501 224 884

Zapraszamy na wizytę!

Często wyszukiwane tematy:


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Krowoderskiej 17. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia Komórkami Macierzystymi, terapia czynnikami wzrostu z osocza bogatopłytkowego PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.