CHIROPRAKTYKA

CHIROPRAKTYKA

1.Wstęp
2.Diagnostyka
3.Wskazania i przeciwwskazania
4.Terapia chiropraktyczna
5.Przykładowe zaburzenie

1.Wstęp
Chiropraktyka – co to jest?
To rodzaj filozofii leczenia nieinwazyjnego opartego na terapii manualnej, wywodzącej się w obecnej formie z USA. Chiropraktyka zyskała na popularności pod koniec XIX wieku. Nazwa chiropraktyka pochodzi od dwóch greckich słów – cheiros (ręcznie) i practicos (praktyka). Zlepek tych słów, czyli dosłownie „ręcznie zrobione”, najlepiej obrazuje, czym jest chiropraktyka.
Chiropraktyka umożliwia przeprowadzenie dokładnej analizy powstałej dysfunkcji kostnej lub mięśniowej i dąży do jak najszybszego eliminowania przyczyny zaburzenia z
przyniesieniem ulgi w bólu. Upatruje ona wielu nieprawidłowości w narządzie ruchu
związanych z przeciążeniami, brakiem ergonomii podczas wykonywanej pracy, oraz
siedzącym trybem życia nie uwzględniającym aktywności fizycznej.

Na czym polega chiropraktyka?
Ten rodzaj medycyny niekonwencjonalnej oparty jest na dokładnej diagnostyce, profilaktyce oraz terapii mechanicznych zaburzeń układu ruchu poprzez odpowiednio stosowany dotyk i manipulacje kręgosłupa.
Nie są to działania tożsame z tymi, które wykonuje kręgarz. Bo choć chiropraktyka utożsamiana jest z kręglarstwem oraz osteopatią, różni się od tych metod medycyny niekonwencjonalnej sposobem postrzegania roli kręgosłupa i powiązań kostno-stawowej osi ciała z innymi obszarami organizmu.
W chiropraktyce kręgosłup rozumiany jest jako podstawa struktury organizmu. Czynniki środowiskowe (np. stres, przeciążenia fizyczne, urazy) mające wpływ na układ kostno-stawowo-mięśniowy mogą przyczyniać się do przesunięć elementów kręgosłupa. Ponieważ kręgosłup to zespół precyzyjnie ułożonych elementów kostnych i chrzęstnych, pomiędzy którymi rozmieszczone są wiązki nerwowe, każde nieprawidłowe przemieszczenie już jednego elementu tej układanki może powodować ucisk na nerwy. Konsekwencją mogą być bóle, zaburzenia czucia, niedowłady czy inne dysfunkcje – zlokalizowane nawet w dużym oddaleniu od źródła problemu.
Każde przemieszczenie prowadzi do zakłócenia przebiegu osi ciała. Ponieważ wszystkie elementy organizmu działają niczym składowe systemu naczyń połączonych, zatem powstała niewspółosiowość w określonym odcinku kręgosłupa będzie negatywnie wpływać na kolejne elementy samego kręgosłupa, powodując np. deformację i niszczenie krążków międzykręgowych, a poprzez tego typu zmiany odciśnie piętno na funkcjonowaniu narządów i układów powiązanych z kręgosłupem.

2.Diagnostyka
Chiropraktyka zakłada dokładną diagnostykę stawów, ze szczególnym zwróceniem
uwagi na wzajemne położenie kręgów w kręgosłupie szyjnym, piersiowym,
lędźwiowym i krzyżowym. Ocenia także ruchomości stawów obwodowych kończyn górnych i dolnych oraz napięcie tkanek miękkich otaczających struktury kostne.
Chiropraktyk to nie kręgarz. Dobry chiropraktyk rozpoznaje problem w oparciu o wnikliwy wywiad (rozmowa z pacjentem), obserwację pacjenta (ocena postawy ciała w staniu, siadzie i leżeniu), palpację struktur kostnych i mięśniowych, a także – w razie potrzeby – posiłkuje się diagnostyką obrazową w postaci zdjęć rentgenowskich.

3. Wskazania i przeciwwskazania
Wskazania do chiropraktyki:
- dolegliwości bólowe odcinka szyjnego;
- bóle w obrębie potylicy;
- bóle w obrębie obręczy barkowej;
- dolegliwości bólowe związane z odcinkiem piersiowym;
- zwyrodnienia kręgosłupa;
- bóle kręgosłupa;
- rwa kulszowa;
- zmiany zwyrodnieniowe w stawach obwodowych;
- zablokowanie mechaniczne stawów w obrębie kręgosłupa;
- przeciążeniowe bóle mięśniowe;
- wady postawy;
- migreny.

Przeciwwskazania do chiropraktyki:
- operacje w obrębie kręgosłupa;
- ostre stany zapalne stawów międzykręgowych lub obwodowych;
- nowotwory;
- zaawansowana osteoporoza;
- infekcje;
- złamania.

4. Terapia chiropraktyczna
W chiropraktyce standardem jest dostosowanie odpowiedniej terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta ze szczególnym uwzględnieniem wieku, wykonywanej pracy oraz schorzeń towarzyszących. Każdy chiropraktyk w swoim warsztacie posiada szeroką gamę technik, dzięki którym można usunąć zablokowanie stawowe, doprowadzić do normalizacji napięcia mięśniowego, a także poprawić postawę ciała.
Do podstawowych technik terapeutycznych zalicza się mobilizacje stawowe i mięśniowe, trakcje stawowe i terapię tkanek miękkich. Głównym sposobem leczenia jest manipulacja kręgosłupa. Jest to działanie manualne mające na celu przywrócenie odpowiedniej ruchomości danego stawu, któremu często towarzyszy charakterystyczny „trzaskający” dźwięk.

Czy chiropraktyka jest skuteczna?
Tak. Jest to skuteczna metoda terapii pacjentów z bólami kręgosłupa, stawów obwodowych, schorzeń mięśniowo-szkieletowych, a także bólów głowy. Chiropraktyka wykonana umiejętnie i dokładnie jest bezpieczną i bezbolesną formą terapii (choć trzaskający odgłos w trakcie terapii mógłby sugerować coś innego – niepokojącego).
Chiropraktyka pomimo działania miejscowego, poprzez przywrócenie prawidłowego ułożenia poszczególnych elementów osi cała, wpływa na funkcjonowanie wielu
układów w naszym organizmie. Jest również stosowana w profilaktyce schorzeń
układu ruchu.

5. Przykładowe zaburzenie
Upslip
Ortopedzi i chiropraktycy używają tego terminu w celu określenia różnicy wysokości
talerzy biodrowych. Oceny dokonuje się przez obserwację położenia kolców biodrowych przednich górnych oraz wierzchołków talerzy biodrowych.
Upslip powstaje, gdy jedna z kości biodrowych znajduje się wyżej od strony przeciwnej, co
powoduje, że noga po tej stronie wygląda na krótszą (pozorne skrócenie kończyny
dolnej).
Upslip może doprowadzić do dolegliwości bólowych w okolicy stawu biodrowego,
bólu promieniującego w obrębie pośladka i kolana oraz dyskomfortu i bólu odcinka
lędźwiowego kręgosłupa. Długotrwałe zaburzenie prowadzi do kompensacji ciała na
innych poziomach celem wyrównania powstałego dysbalansu. Przewlekłe
kompensację mogą doprowadzać do uporczywych dolegliwości w obrębie całego
ciała.
Terapia upslip polega na wyrównaniu długości kończyn poprzez pośrednie lub
bezpośrednie ustawienie talerzy biodrowych. Jest bezbolesna, pomimo iż w trakcie terapii  można usłyszeć charakterystyczny dźwięk „kliknięcia” w stawie krzyżowo-biodrowym.

Oczywiście prawidłowo wykonana terapia uwzględnia również ocenę i prawidłowe
ustawienie poszczególnych kręgów kręgosłupa szyjnego, piersiowego oraz
lędźwiowego.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu tel. 501 224 884

Zapraszamy na wizytę!

Często wyszukiwane tematy:

 


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.