Jonoforeza

Zapraszamy do Sport-Med Kraków, tel. 501-224-884 email fizjoterapia@sport-med.pl

 

Spis treści:

 

Jonoforeza jest to zabieg z zakresu elektroterapii, z wykorzystaniem prądu stałego, który w czasie przepływu nie zmienia kierunku ani wartości natężenia. W trakcie jonoforezy za pomocą sił pola elektrycznego do tkanek wprowadzane są jony (substancje czynne).

Jeśli chcesz umówić wizytę u fizjoterapeuty w Sport-Med Kraków, zadzwoń pod numer 501-224-884 lub kliknij tutaj

1. Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na umieszczeniu pod jedną z elektrod substancji czynnej (leczniczej, przeciwzapalnej) w postaci maści (np. Voltaren, Fastum, Traumon) lub roztworu leku.

Czas trwania jonoforezy zależy od rodzaju leku, okresu choroby i indywidualnej wrażliwości na prąd. Wynosi on 15-30 minut. Seria obejmuje 10-20 zabiegów stosowanych zależnie od wskazań, codziennie lub co drugi dzień.

zabieg jonoforeza

2. Wpływ jonoforezy na tkanki człowieka

Działanie tego zabiegu polega na tym, że w polu elektrycznym jony dodatnie (kationy) odpychane przez elektrodę dodatnią podążają do katody, jony ujemne (aniony) odpychane przez elektrodę ujemną podążają do anody. Są to przesunięcia jonów zachodzące pod wpływem prądu stałego, stanowiące podstawę jonoforezy.

Aby wprowadzić jony danego leku o określonym znaku, pod odpowiednią elektrodą umieszcza się podkład nasycony roztworem tego leku. W celu wprowadzenia jonów dodatnich lek umieszcza się pod anodą, natomiast, aby wprowadzić jony dodatnie - pod katodą.

Efekt terapeutyczny uzyskiwany jest przez wnikanie leczniczych jonów przez ujścia gruczołów potowych i łojowych pod skórę, skąd odbywa się powolna resorpcja drogą dyfuzji do głębiej położonych tkanek objętych stanem zapalnym.

elektroterapia jonoforeza

3. Wskazania do stosowania jonoforezy

Jonoforezę stosuje się do leczenia uzupełniającego w przewlekłym zapaleniu stawów, artrozach, urazach sportowych, przeciążeniach stawów, ścięgien i więzadeł.

Jeśli chcesz umówić wizytę u fizjoterapeuty w Sport-Med Kraków, zadzwoń pod numer 501-224-884 email fizjoterapia@sport-med.pl

Często wyszukiwane tematy:


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

Dodaj komentarz