Przykurcz Dupuytrena

Spis treści:

 1. Przyczyna
 2. Objawy
 3. Badanie lekarskie
 4. Leczenie
 5. Nowe techniki leczenia

 

Przykurcz Dupuytrena to pogrubienie warstwy tkanki łącznej włóknistej, umiejscowionej pod skórą dłoni i palców. Mimo, że jest bezbolesny, pogrubienie i naprężenie (przykurcz) tkanki włóknistej może skutkować podwinięciem palców (przygięciem). Choroba Dupuytrena częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

 

Przyczyna

 

Do objawów przykurczu Dupuytrena należą bolesne guzki pod skórą, które przekształcają się w napięte pasma tkankowe, prowadzące do podwinięcia palców. Przyczyna przykurczu Dupuytrena nie jest znana. Nie jest spowodowany urazem ani nadmiernym obciążaniem ręki.

 

Poniższe czynniki stwarzają większe ryzyko zachorowania na przykurcz Dupuytrena:

 • Występuje częściej u osób pochodzących z Europy Północnej (Anglików, Irlandczyków, Szkotów, Francuzów, Duńczyków) lub Skandynawii (Szwedów, Norwegów, Finów)
 • Często występuje rodzinnie (dziedzicznie)
 • Może mieć związek z piciem alkoholu
 • Jest powiązany z niektórymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca i napady drgawkowe
 • Częstość występowania wzrasta z wiekiem

Objawy

Objawy przykurczu Dupuytrena zazwyczaj pojawiają sie stopniowo.

 • Guzki. Jeden lub więcej tkliwych guzków tworzy się na dłoni. Z czasem tkliwość zazwyczaj ustępuje.
 • Pasma tkankowe. Guzki mogą grubieć i łączyć się, tworząc twarde pasma tkankowe pod skórą.
 • Podwinięcie palców. Jeden lub więcej palców zgina się w kierunku dłoni. Palec serdeczny i mały palec są najczęściej dotknięte schorzeniem, ale może ono dotyczyć każdego palca. Im bardziej przygięty staje się palec, tym trudniej jest go wyprostować. Chwytanie niewielkich przedmiotów i wkładanie ręki do kieszeni staje się utrudnione.

Badanie lekarskie

Lekarz zbada Twoją rękę i sprawdzi czucie w obrębie kciuka i pozostałych palców. Sprawdzi także siłę Twojego chwytu i uścisku. Podczas badania lekarz opisze lokalizację guzków i pasm tkankowych w obrębie Twojej dłoni. Przy użyciu specjalnego urządzenia zmierzy stopień przykurczu Twoich palców. Lekarz zmierzy także zakres ruchomości palców, żeby określić, czy zginanie palców jest ograniczone. Lekarz zmierzy stopień przygięcia palców i odnotuje, gdzie są rozmieszczone guzki i pasma tkankowe. Lekarz będzie odnosił się do wyników poprzednich pomiarów podczas procesu leczenia, żeby określić, czy schorzenie postępuje.

Leczenie

Nie ma sposobu na zatrzymanie lub wyleczenie przykurczu Dupuytrena. Jednakże nie jest on groźny. Przykurcz palca zazwyczaj postępuje bardzo powoli i może nie stanowić problemu przez wiele lat. Może nigdy nie przekroczyć stadium guzków w obrębie dłoni. Jeżeli schorzenie postępuje, leczenie zachowawcze może pomóc spowolnić przebieg choroby.

Leczenie zachowawcze

Wstrzyknięcia steroidów. Jeżeli guzek jest bolesny, zastrzyk z kortykosteroidu - silnego leku przeciwzapalnego - może pomóc w uśmierzeniu bólu. W niektórych przypadkach może zapobiec postępowi przykurczu. Dla długotrwałego efektu konieczne może być wykonanie kilku wstrzyknięć.

Szyny. Noszenie szyny nie zapobiega przyginaniu palca. Prostowanie przygiętego palca na siłę również nie pomaga I może przyśpieszyć postęp przykurczu.

Leczenie chirurgiczne

Operacja jest zalecana, jeśli Twój lekarz na podstawie pomiarów potwierdzi, że w miarę upływu czasu choroba postępuje. Niektórzy pacjenci kierują się na leczenie chirurgiczne, gdy funkcja ręki zostaje ograniczona; mają problemy z chwytaniem przedmiotów lub wkładaniem rąk do kieszeni, pojawia się znaczny przykurcz dłoni.

Przebieg zabiegu. Operacja przykurczu Dupuytrena polega na przedzieleniu lub usunięciu pogrubiałych pasm, żeby przywrócić ruchomość w obrębie palca. Czasami rana pozostaje otwarta i powoli goi się samoistnie. Niekiedy potrzebny jest przeszczep skóry.

Powikłania. Mimo, że występują rzadko, to zalicza się do nich uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych oraz infekcja. Może wystąpić trwałe zesztywnienie palców, aczkolwiek jest to rzadkie powikłanie.

Rekonwalescencja. Niewielki obrzęk i bolesność mogą utrzymywać się po operacji, ale poważniejsze problemy występują rzadko.

Przykurcz dypuytrena - ćwiczenia (Przykurcz dupuytrena - rehabilitacja)

Po operacji unoszenie ręki ponad poziom serca i delikatne poruszanie palcami pomoże zmniejszyć ból, obrzęk i sztywność. Fizjoterapia może być pomocna w powrocie do zdrowia po operacji. Specyficzne ćwiczenia pozwalają wzmocnić ręce i ułatwiają poruszanie palcami. Większość osób lepiej porusza palcami po operacji.

Nawrotowość. W przybliżeniu u 20% pacjentów dochodzi do nawrotów. Może być wówczas potrzebna kolejna operacja.

Nowe techniki

Wstrzyknięcie enzymu

Federalna Agencja Leków od niedawna zatwierdziła wstrzyknięcie enzymu jako metodę leczenia przykurczu Dupuytrena. Enzym jest podawany przez chirurgów przeszkolonych w wykonywaniu tego zabiegu. Enzym jest w stanie rozpuścić twarde pasma i zwiększyć zakres ruchomości bez wykonywania operacji.

Po wykonaniu znieczulenia miejscowego za pomocą zastrzyku, lekarz wstrzykuje enzym prosto do chorobowo zmienionej tkanki. W ciągu kilku godzin po zastrzyku enzym rozpuści przykurczone tkanki, umożliwiając wyprostowanie palca.

Zabieg ten jest wykonywany w gabinecie lekarskim i powoduje mniejszy ból i obrzęk niż operacja. Wczesne wyniki skuteczności zastrzyku są równie dobre, co operacji. Rzadko wstrzyknięcie może wywołać reakcje alergiczne lub przerwanie ścięgna zginacza. Inne powikłania są takie same, jak wspomniane wyżej komplikacje po operacji. Wczesne wyniki są obiecujące, ale długoterminowe wskaźniki nawrotowości nie są jeszcze znane.

Aponeurotomia igłowa

Aponeurotomia igłowa to kolejna mniej inwazyjna procedura, wykonywana przez przeszkolonych w tej technice chirurgów. Po wykonaniu zastrzyku z leku miejscowo znieczulającego, chirurg używa igły do oddzielenia zmienionej chorobowo tkanki. Żadne nacięcie nie jest konieczne i zabieg może być wykonany w gabinecie lekarskim. Powikłania nie są poważniejsze niż w przypadku operacji i pacjent odczuwa mniejszy ból i obrzęk po tym zabiegu. Wczesne wyniki są takie jak w przypadku operacji, ale długoterminowe wskaźniki nawrotowości nie są znane.

 


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia Komórkami Macierzystymi, terapia czynnikami wzrostu z osocza bogatopłytkowego PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.