Rehabilitacja kostki i stopy 

Rehabilitacja kostki i stopy 

Staw skokowy górny, czyli potocznie „kostka” to połączenie stawowe w obrębie stopy, łączące kości goleni ze stępem. Jest stawem zawiasowym, odpowiedzialnym za unoszenie i opuszczanie stopy. Najczęstszym uszkodzeniem stawu skokowego jest jego skręcenie.

Najczęstsze dolegliwości bólowe w obrębie stopy związane są z zapaleniem rozcięgna podeszwowego i ostrogi piętowej, złamaniem przeciążeniowym kości piętowej lub tendinopatiami.

Urazy i patologie w obrębie kostki (stawu skokowego) i stopy mogą mieć długotrwałe następstwa. Ćwiczenia rehabilitacyjne są niezbędne w leczeniu np. skręconego stawu skokowego, ponieważ pozwalają zapobiegać podobnym urazom w przyszłości. Na samym początku rekonwalescencji warto rozpocząć ćwiczenie zakresu ruchu. Później warto dodać ćwiczenia rozciągające, wzmacniające oraz poprawiające równowagę.  

Ćwiczenia rehabilitacyjne należy rozpoczynać powoli i uważać, by nie powodowały bólu. Jeśli rehabilitacja wywołuje dolegliwości, należy skonsultować się z fizjoterapeutą.

Proste ćwiczenia zwiększające zakres ruchomości można wykonywać od razu po urazie. Należą do nich m.in. poniższe czynności:
•    Spróbuj palcami u stóp pisać w powietrzu litery alfabetu.
•    Usiądź na krześle, połóż stopy płasko na podłodze. Powoli przesuwaj kolana na boki, cały czas trzymając stopy na podłodze. 
•    Usiądź na krześle i połóż ręcznik na podłodze przed sobą. Używając palców stóp spróbuj przyciągać ręcznik do siebie.
•    Ćwiczenia rozciągające umożliwiają rozciągnięcie ścięgna Achillesa. Ścięgno Achillesa łączy mięśnie łydki z kością piętową. 
•    Usiądź na podłodze z nogami wyprostowanymi przed sobą. Zwiń ręcznik w rulon i zahacz go o swoje stopy, trzymając końce ręcznika w dłoniach. Delikatnie pociągnij ręcznik do siebie, trzymając kolana wyprostowane
•    Rozciągaj mięśnie łydek. Stań twarzą do ściany i oprzyj na niej ręce, na wysokości swoich oczu. Postaw jedną nogę za drugą. Zegnij w kolanie nogę ustawioną z przodu, aż poczujesz rozciąganie mięśni łydki drugiej nogi.

Następnym etapem rehabilitacji zwykle są ćwiczenia wzmacniające. Ich wykonywanie jest bezpieczne, kiedy pozycja stojąca nie wywołuje dolegliwości bólowych w stawie skokowym.     

Ćwiczenia te należy wykonywać 1-2 razy dziennie, przez około 1-2 miesiące, w zależności od rozległości urazu:
•    Usiądź na krześle postawionym bokiem przy ścianie, ze stopami położonymi płasko na podłodze. Naciskaj chorą stopą na ścianę i przytrzymaj przez kilka sekund.
•    Połóż zdrową stopę na chorej stopie. Próbuj kierować zdrową stopę w dół, a chorą w przeciwnym kierunku. Utrzymaj taką pozycję przez kilka sekund. 

Ćwiczenia równowagi zwykle można zacząć wykonywać, kiedy pozycja stojąca nie powoduje bólu chorej nogi. Spróbuj kilku przykładowych ćwiczeń:
•    Stań na chorej nodze, z rękami rozłożonymi na boki. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie, stań w drzwiach i przytrzymaj się framugi. Postaraj się utrzymać pozycję przez 60 sekund
•    Stań na chorej nodze, z rękami rozłożonymi na boki i zamkniętymi oczami. Postaraj się utrzymać pozycję przez 60 sekund
    

U pacjentów, u których nie zastosowano odpowiedniej rehabilitacji po urazie, częściej dochodzi  do odnawiania kontuzji stawu skokowego. Nieprawidłowo wygojone uszkodzenie więzadeł jest jedną z przyczyn przewlekłej niestabilności w obrębie kostki.

Jeśli cierpisz na dolegliwości bólowe kostki i stopy i chciałbyś rozpocząć profesjonalnie opracowaną rehabilitację, skonsultuj się ze specjalistami z naszej placówki medycznej w Krakowie.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu tel. 501 224 884

Zapraszamy na wizytę!

Często wyszukiwane tematy:


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.