Medycyna sportowa

Jako lekarz sportowy stawiam sobie za cel jak najszybsze, bezpieczne przywrócenie zawodnika do wyczynowego treningu. Uraz nie zawsze wymaga długiego unieruchomienia lub przerwy. Kluczowe jest postawienie prawidłowej diagnozy i wczesne wdrożenie indywidualnie dobranego postępowania - zarówno leczniczego, jak i uzupełniającego. Dlatego współpracuję z profesjonalnymi rehabilitantami, radiologami i psychologami, a także Twoim trenerem i trenerami przygotowania fizycznego. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pracy z wybitnymi sportowcami, kadrze PZPN oraz licznym konferencjom naukowym, staram się proponować zawsze najbardziej aktualne wytyczne z zakresu leczenia urazów sportowych. Dowiedz się więcej o mnie - doświadczenie zawodowe

Badania sportowców - orzecznictwo sportowo-lekarskie

 • karty zdrowia sportowca - uaktualnianie zdolności do uprawiania sportu
 • lek. med. Jan Paradowski (Lekarz Reprezentacji Polski Juniorów PZPN, certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej PTMS, Członek Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Sportowej FIMS, Członek Międzynarodowego Towarzystwa Uszkodzeń Chrząstki ICRS
 • kompleksowa, profesjonalna ocena ortopedyczna (badanie sportowo-lekarskie, USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, RTG)
 • diagnostyka i skuteczne leczenie urazów sportowych (w tym przy wykorzystaniu nowoczesnych terapii wykonywanych pod kontrolą USG)
 • umów wizytę w Nova Clinic - Kraków, ul. Kamieńskiego 51, tel. 12-255-14-55
 • umów wizytę w Ultramedica - Kraków, ul. Dietla 111, tel. 12-429-42-67 (do lekarza sportowego, ortopedy)
 • dowiedz się więcej o mnie - doświadczenie zawodowe

Co to jest medycyna sportowa?

Medycyna sportowa ze swej definicji zajmuje się aktywnością ruchową człowieka od urodzenia aż do śmierci. Jednak w czasach niespotykanej dotychczas specjalizacji dyscyplin sportowych, zaawansowanych technik przygotowania fizycznego i ogromnych przeciążeń ludzkiego organizmu, medycyna sportowa nabiera nowego wymiaru. Musi sprostać wymogom wyczynowych sportowców pod kątem prewencji kontuzji, osiągnięciu najwyższych poziomów wydolności organizmu oraz leczeniu kontuzji. Mówimy więc o:

 • profesjonalnym żywieniu i suplementacji diety (odżywki, witaminy, płynoterapia itd.),
 • doborze rodzaju ćwiczeń i obciążeń treningowych (współpraca z trenerem dyscypliny sportu i trenerem przygotowania fizycznego),
 • odnowie biologicznej,
 • wczesnej diagnostyce i leczeniu mikroprzeciążeń,
 • diagnostyce i leczeniu kontuzji sportowych (badania lekarskie, diagnostyka USG, RTG, MRI, TK, rehabilitacja, operacje).

Czy mogę bezpiecznie uprawiać sport?

Nie wolno również zapomnieć o lekarskiej kwalifikacji do wykonywania sportu. Jest ona nawet ważniejsza od kwalifikacji sportowej, ponieważ w wybranych przypadkach może uchronić przez śmiercią lub pogorszeniem stanu zdrowia. Często spotykamy się z pytaniem rodziców skierowanym do trenera: "czy moje dziecko nadaje się do tego sportu? Czy ma talent?" Znacznie rzadziej słyszymy jednak pytanie: "czy moje dziecko może bezpiecznie uprawiać ten sport, czy to jest dobre dla jego zdrowia?"

Odpowiedzi powinno udzielić wysokiej jakości orzecznictwo sportowo-lekarskie. Nigdy nie powinno się ono ograniczać do "podbicia" karty zdrowia sportowca, ale musi składać się z wielu elementów dających możliwie pełny obraz młodego człowieka, stającego przed wielkim trudem wyczynowego sportu.  
Ortopedyczno-sportowe badanie lekarskie ma na celu ograniczenie do minimum ryzyka związanego z uprawianiem sportu, ale także pomoc w doborze odpowiedniej dla dziecka dyscypliny, a później modyfikacji częstości treningów, obciążeń w czasie ich trwania i doborze odpowiednich w danym okresie ćwiczeń. Coraz częściej wskazane jest  mądre skorzystanie z suplementów diety, fizjoterapeuty, fizjologa sportowego i innych specjalistów.

Czy lekarz sportowy może pracować sam?

- Nie. Lekarz sportowy powinien aktywnie i nieustannie współpracować z trenerem (lub coraz częściej kilkoma trenerami zawodnika), jego rodziną, rehabilitantem, dietetykiem, często psychologiem i fizjologiem. Najważniejsza pozostaje jednak oczywiście współpraca z samym sportowcem - wzbudzenie zaufania poprzez uświadamianie i rzetelną pracę. Ponadto lekarz sportowy jest zobligowany do współpracy z rehabilitantem, któremu powierza pacjenta do prowadzenia ćwiczeń i zabiegów - dotyczy to zarówno wyczynowców, jak i pozostałych pacjentów.
 

Dlaczego ortopedzi zajmujący się leczeniem sportowców osiągają szybsze wyniki leczenia?

- Ponieważ urazy, którym ulega ludzkie ciało, są podobne zarówno u wyczynowych sportowców, jak i sportowców-amatorów i ludzi nie uprawiających sportu. Z tą jednak różnicą, że lekarz sportowy zmuszony jest do postawienia szybkiej, prawidłowej diagnozy i zastosowaniu szybkiej, skutecznej terapii. Sportowiec nie może sobie przecież pozwolić na wielotygodniowe przerwy. Ale kto z nas może? Odpowiedź jest jedna - nikt. A to właśnie ortopeda pracujący ze sportowcami poddawanymi dużym przeciążeniom posiada największe doświadczenie w leczeniu tych urazów. Szybko i skutecznie.  

Z tej perspektywy patrząc, medycyna sportowa obejmuje swoim zainteresowanie już nie tylko sportowców, ale także pozostałych pacjentów.  Każdy z nich ma prawo mieć szybki dostęp do pełnej diagnostyki i profesjonalnego leczenia.


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót