Jakie mogą być przyczyny „strzelających stawów”?

„Strzelanie” i „trzeszczenie” stawów to częsty objaw, który może mieć różne przyczyny, ale w większości przypadków nie wymaga interwencji medycznej. Może on jednak powodować dyskomfort i być uciążliwy, jeśli pojawia się często lub jest głośny. „Trzeszczenie” stawów może pojawiać się w każdym stawie naszego ciała. 
    

„Strzelające” stawy najczęściej mają związek z:
•    pęcherzykami azotu. Tkanki miękkie znajdujące się w stawach wytwarzają maź stawową, która ma za zadanie zmniejszać tarcie. Jednym ze składników mazi stawowej jest azot, który może wytwarzać pęcherzyki, które w procesie zwanym kawitacją powodują powstawanie specyficznego dźwięku. 
•    ruchami więzadeł. Więzadła są zbudowane z tkanki łącznej włóknistej i mogą ulegać napinaniu i powodować odgłos trzeszczenia przy wykonywaniu gwałtownych ruchów. Czasami towarzyszy temu uczucie bólu.
•    masażem. Podczas profesjonalnego masażu czasami możemy słyszeć trzeszczenie w stawach związane z przemieszczaniem się struktur w obrębie stawów. 
•    szorstkimi powierzchniami stawowymi. Wraz z upływem czasu nasze powierzchnie stawowe ścierają się, co powoduje odgłosy trzeszczenia przy poruszaniu się.
•    przebytym zabiegiem. „Strzelanie” i „trzeszczenie” stawów może pojawić się lub nasilić po zabiegu operacyjnym. Zwykle zmniejsza się po wygojeniu tkanek, ale może się utrzymywać, jeśli dojdzie do zrostów.
•    zerwaniem więzadła. W tym przypadku pojawia się silny ból i obrzęk.
    

Mimo, że odgłos „strzelania” lub „trzeszczenia” w stawie może być niepokojący, zwykle nie wymaga żadnego leczenia, natomiast profilaktycznie można wykonywać ćwiczenia dla wzmocnienia mięśni wokół stawu. 
Jeśli odgłosom tym towarzyszą objawy, takie jak ból, ograniczenie ruchomości, blokowanie się stawu lub obrzęk, wówczas należy skonsultować się z lekarzem. W takich przypadkach rodzaj zastosowanego leczenia będzie uzależniony od przyczyny dolegliwości.