Wirus HPV - podolog o leczeniu

Popularny wirus HPV to nic innego jak wirus brodawczaka ludzkiego objawiający się pod postacią nieznośnej kurzajki. Przyczyny zarażenia, objawy oraz metody leczenia obrosły już wieloma legendami z których znaczna część to zwykłe brednie. Warto uporządkować wiedzę dotyczącą wirusa HPV z uwzględnieniem powyższych aspektów, by ograniczyć ryzyko zarażenia i jego uciążliwe konsekwencje.

Definicja wirusa HPV.

Na początku warto wyjaśnić definicję owej przypadłości. Nazwa wirusa została zaczerpnięta z języka angielskiego. Jest to skrót od frazy – Human Papillomavirus. Wyróżniamy blisko 130 odmian owego wirusa, jednak podstawowy podział dotyczy niskiego oraz wysokiego ryzyka. Wirusy niskiego ryzyka (niskoonkogenne) są odpowiedzialne zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet za łagodne zmiany brodawkowe narządów rozrodczych, zaś wirusy wysokiego ryzyka – wysokoonkogenne związane są z występowaniem rzadszych nowotworów.

Jak możemy się zarazić?

foot-med.pl - podolog KrakówNa zarażenie wirusem HPV najbardziej narażone są osoby w wieku 15-25 lat, dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zarażenie najczęściej dochodzi poprzez kontakty seksualne. Występowanie HPV na narządach zewnętrznych daje możliwość przeniesienia wirusa na bieliznę, bądź ręcznik. Co prawda są to rzadkie przypadki, ale w ostatnich latach odnotowano sporą ich liczbę. W tym miejscu rodzi się pytanie – co wspólnego ma wirus HPV z uciążliwymi kurzajkami?

Wirus HPV, a kurzajki.

Kurzajki najczęściej występują na dłoniach, bądź stopach. O ile można zdzierżyć ich nieestetyczny wygląd, o tyle trudno pokonać ból, który z czasem może ograniczyć nasz ruch.

Metody leczenia.

Metod leczenia jest wiele – ich podział dotyczy metod łagodnych oraz agresywnych. W opinii podologów walkę z kurzajkami należy zacząć w większości przypadków od leczenia farmakologicznego. Jakie zalety niesie ze sobą owa metoda? Jest przede wszystkim bezbolesna, niewidoczna oraz tania. Wadą dla niektórych może okazać się żmudność tego procesu, bowiem leczenie trwa nawet do 3 miesięcy. Innym – coraz bardziej popularnym sposobem jest odmrażanie kurzajek – dzięki tej metodzie po upływie maksymalnie 14 dni brodawka opada.