Orteza odciążająca kolano

Celem noszenia ortezy może być odciążenie jednej ze stron stawu kolanowego, która jest narażona na nieprawidłowy ucisk, np. z powodu uszkodzenia łąkotki, co w konsekwencji może prowadzić do powstawania kolan szpotawych lub koślawych.  Na rynku dostępne są lekkie ortezy funkcjonalne, które dostosowują siły działające na kolano, gdy pacjent obciąża jedną ze stron, zmieniając moment siły przywodzenia w ten sposób, że zmniejszany jest ucisk wywierany na uszkodzoną chrząstkę stawową po jednej stronie. Ortezę można zastosować u osób przed osteotomią, żeby uzmysłowić pacjentom cierpiącym na ból kolana spowodowany jednostronnym uszkodzeniem chrząstki, jakiego zmniejszenia dolegliwości mogą oczekiwać po zabiegu osteotomii.  Dobrze dobrana orteza może zmniejszyć ból na tyle, by uniknąć lub opóźnić konieczność operacji. 
 
Tzw. ‘moment odciążenia’ to moment, w którym osoba walcząca z bólem związanym z chorobą stawów pierwszy raz zakłada ortezę, a jej twarz aż jaśnieje z zachwytu. W sieci dostępne są nagrania ukazujące pacjentów przed zastosowaniem ortezy i po jej założeniu. Pacjentów poproszono, by przeszli po płaskiej powierzchni a następnie weszli po schodach. Później dopasowano im ortezę i ponownie poproszono o wykonanie tych ćwiczeń, filmując efekty.
 
Wskazania do zastosowania ortezy kolana
Orteza odciążająca ma kilka zastosowań u pacjentów ze schorzeniami stawu kolanowego, zarówno poza okresem okołooperacyjnym jak i podczas tego okresu, kiedy jedna ze stron stawu kolanowego musi zostać odciążana, a nacisk zdjęty z powierzchni stawowych.
 
Skontaktuj się z dr. Janem Paradowskim w celu ustalenia optymalnego planu leczenia swojego stawu kolanowego - kliknij tutaj

dr Jan Paradowski ©
Contact doctor Back