Aktywność po zabiegu wszczepienia endoprotezy biodra

Spis treści:

 1. Wypis ze szpitala
 2. Sygnały ostrzegawcze infekcji
 3. Sygnały ostrzegawcze zakrzepu krwi
 4. Rekonwalescencja w domu
 5. Przygotowanie Twojego domu
 6. Pielęgnacja rany
 7. Obrzęk
 8. Leki
 9. Dieta
 10. Powrót do codziennych aktywności
 11. Nakazy i zakazy
 
 
Po operacji wymiany stawu biodrowego możesz oczekiwać, że Twój styl życia będzie bardzo podobny do tego sprzed zabiegu – tyle, że bez bólu. Pod wieloma względami masz rację, z tym, że powrót do codziennych aktywności może potrwać dłuższy czas. Jeśli będziesz aktywnym uczestnikiem procesu leczenia, możesz to osiągnąć szybciej, a rezultat będzie bardziej zadowalający. 
 
Mimo, że będziesz w stanie powrócić do wykonywania większości czynności, może być konieczna zmiana sposobu, w jaki je wykonujesz. Na przykład musisz nauczyć się nowych sposobów schylania w dół, tak by było to bezpieczne dla nowego stawu biodrowego. Wskazówki, które znajdziesz w niniejszym artykule pozwolą Ci cieszyć się nowym stawem biodrowym i dzięki nim bezpiecznie powrócisz do wykonywania codziennych czynności.

 

Wypis ze szpitala

Twój pobyt w szpitalu potrwa około 1-4 dni, w zależności o tempa Twojego powrotu do zdrowia. Zanim zostaniesz wypisany ze szpitala, musisz osiągnąć pewne cele, takie jak:
 
Samodzielne wchodzenie do łóżka i schodzenie z niego 
Odpowiednia kontrola nad bólem
Zdolność do samodzielnego jedzenia, picia i korzystania z łazienki
Chodzenie przy pomocy sprzętu rehabilitacyjnego (laska, balkonik, kule ortopedyczne) po równej powierzchni oraz zdolność do wchodzenia i schodzenia po 2 lub 3 stopniach schodów
Zdolność do wykonywania w domu zaleconych ćwiczeń 
Zrozumienie zaleceń dotyczących środków ostrożności mających na celu zapobieganie urazom i zapewnianie prawidłowego gojenia
 
Jeśli nie jesteś jeszcze w stanie osiągnąć tych celów, wypisanie Cię ze szpitala bezpośrednio do domu może nie być bezpieczne. W takim przypadku możesz zostać tymczasowo przekazany do ośrodka rehabilitacyjnego lub opiekuńczego.
 
Gdy będziesz wypisywany ze szpitala, personel medyczny udzieli Ci informacji odnośnie Twojej rekonwalescencji w domu. Mimo, że odsetek powikłań po operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego jest niski, to gdy jednak one wystąpią, mogą znacznie wydłużyć czas lub ograniczyć stopień pełnego powrotu do zdrowia. Personel szpitalny omówi z Tobą możliwe powikłania i uprzedzi Cię o sygnałach ostrzegawczych, świadczących o infekcji lub zakrzepie krwi.
 

Sygnały ostrzegawcze infekcji 

Utrzymująca się gorączka (ponad 38oC)
Silne dreszcze
Nasilone zaczerwienienie, tkliwość lub obrzęk wokół rany
Wysięk z rany
Narastający ból, zarówno po wysiłku jak i w spoczynku
 

Sygnały ostrzegawcze zakrzepu krwi

Ból w obrębie nogi lub łydki, niezwiązany z miejscem cięcia
Tkliwość lub zaczerwienienie powyżej lub poniżej kolana
Silny obrzęk uda, łydki, kostki lub stopy
 
W bardzo rzadkich przypadkach zakrzep może się oderwać i przedostać do płuc, zagrażając Twojemu życiu.    Do objawów świadczących o tym, że zakrzep przedostał się do płuc świadczy:
 
Krótki oddech
Nagły atak bólu w klatce piersiowej
Wyraźnie zlokalizowany ból w klatce piersiowej, z towarzyszącym kaszlem
 
Niezwłocznie powiadom lekarza, jeśli wystąpi u Ciebie którykolwiek z powyższych objawów.

 

Rekonwalescencja w domu

Będziesz potrzebował pomocy w domu, może ona być konieczna przez kilka dni lub nawet kilka tygodni po wypisaniu ze szpitala. Przed operacją ustal z przyjacielem, członkiem rodziny lub opiekunem, że zapewni Ci pomoc w domu. 
 

Przygotowanie Twojego domu

Poniższe wskazówki pozwolą ułatwić Twój powrót do domu i możesz je zastosować jeszcze przed operacją: 
 
Zrób przemeblowanie tak, byś mógł swobodnie poruszać się przy pomocy laski, balkonika lub kul ortopedycznych. Możesz tymczasowo zamienić pokoje (np. zmienić salon na sypialnię), żeby zminimalizować wchodzenie po schodach. 
Przedmioty, których często używasz (np. telefon, pilot, okulary, dzbanek i szklanka, gazety i leki) umieść w zasięgu ręki, żebyś nie musiał daleko po nie sięgać lub się schylać.
Usuń wszelkie dywany i chodniki, na których możesz się poślizgnąć. Przymocuj bezpiecznie kable na obwodzie pokoju.
Kup dobre krzesło – takie, które jest twarde i wyższe niż przeciętne krzesła. Taki typ krzesła jest bezpieczniejszy i wygodniejszy niż niskie, wyściełane krzesło.
Zamontuj krzesło pod prysznicem, uchwyt na ścianie i podwyższony sedes w łazience.
Używaj pomocniczych narzędzi, takich jak łyżka do butów z długim uchwytem, gąbka na długim trzonku i chwytak, żeby unikać nadmiernego schylania się.
 
Umieść przedmioty, których często używasz, w zasięgu ręki.
 

Pielęgnacja rany

Podczas Twojej rekonwalescencji w domu przestrzegaj poniższych wskazówek dotyczących pielęgnacji rany i zapobiegania infekcji:
 
Obszar wokół rany utrzymuj czysty i suchy. W szpitalu zostanie założony opatrunek, który powinien być zmieniany tak często, jak będzie to potrzebne. Zapytaj o instrukcje jak zmieniać opatrunki, zanim opuścisz szpital.
Przestrzegaj instrukcji lekarza odnośnie tego, kiedy będziesz mógł brać prysznic lub kąpiel w wannie.
Powiadom niezwłocznie swojego lekarza, jeśli rana jest zaczerwieniona lub pojawia się wysięk z rany. To może oznaczać, że doszło do zakażenia.

Obrzęk

Spodziewaj się umiarkowanego lub średniego obrzęku, przez 3-6 miesięcy po operacji. Żeby zmniejszyć obrzęk, unieś lekko nogę i przykładaj lód. Noszenie pończoch uciskowych również może pomóc w zmniejszeniu opuchlizny. Powiadom swojego lekarza, jeśli obrzęk pojawi się nagle lub opuchlizna będzie znaczna, ponieważ mogą to być sygnały ostrzegawcze, świadczące o powstaniu zakrzepu krwi.
 

Leki

Przyjmuj wszystkie leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Do leków, które będziesz przyjmować w domu mogą należeć narkotyczne i nienarkotyczne leki przeciwbólowe, leki przeciwkrzepliwe w postaci doustnej lub we wstrzyknięciach, środki zmiękczające stolec i leki przeciwwymiotne. 
 
Nie zapomnij porozmawiać ze swoim lekarzem na temat wszystkich leków, które przyjmujesz, nawet tych bez recepty, suplementów i witamin. Lekarz poinformuje Cię, które leki bez recepty możesz bezpiecznie przyjmować podczas jednoczesnego brania przepisanych na receptę środków przeciwbólowych. 
 
Bardzo ważne jest zapobieganie infekcjom bakteryjnym, które mogą rozwinąć się w sztucznym stawie. Lekarz może zalecić Ci przyjmowanie antybiotyków, gdy istnieje zwiększone ryzyko zakażenia bakteryjnego, np. jeśli poddałeś się zabiegom stomatologicznym. Nie zapomnij skonsultować się z lekarzem, zanim poddasz się jakimkolwiek zabiegom stomatologicznym, a także poinformuj swojego dentystę, że przechodziłeś zabieg wymiany stawu biodrowego. Możesz nosić przy sobie kartę z informacją dla personelu medycznego, żeby w razie nagłego wypadku służby medyczne wiedziały, że masz wszczepioną endoprotezę. 
 

Dieta

Zanim zostaniesz wypisany ze szpitala, powinieneś przejść na zwykłą dietę. Lekarz może zalecić Ci przyjmowanie preparatów żelaza i suplementów witamin. Możliwe, że lekarz poradzi Ci, byś unikał suplementów zawierających witaminę K oraz pokarmów bogatych w witaminę K, jeśli przyjmujesz leki przeciwkrzepliwe, takie jak warfaryna (np. Warfin). Do pokarmów bogatych w witaminę K należą: brokuły, kalafior, brukselka, wątróbka, zielona fasola, ciecierzyca, soczewica, soja, szpinak, kapusta włoska, sałata, liście rzepy, kapusta i cebula.
 
Pij dużo płynów, ale ogranicz ilość kawy i unikaj alkoholu. Powinieneś kontrolować masę ciała, by nie zwiększać obciążenia stawu.
 

Powrót do codziennych aktywności

Gdy powrócisz do domu, powinieneś być aktywny. Ważne jest, by nie rozpoczynać aktywności zbyt intensywnie lub za szybko. Możesz się spodziewać lepszych i gorszych dni, ale stopniowo powinna następować poprawa. Postaraj się przestrzegać poniższych ogólnych zaleceń:
 

Obciążanie

Przestrzegaj dokładnych instrukcji swojego lekarza odnośnie używania laski, balkonika lub kul ortopedycznych oraz tego, kiedy możesz zacząć obciążać nogę. Pełne obciążanie może być dozwolone od razu lub dopiero po kilku tygodniach, w zależności od rodzaju operacji, którą przeszedłeś oraz zaleceń Twojego lekarza.

 

Prowadzenie pojazdów

W większości przypadków możesz bezpiecznie prowadzić pojazdy, gdy przestaniesz przyjmować narkotyczne leki przeciwbólowe i kiedy Twoja siła i refleks powrócą do prawidłowego stanu. Twój lekarz pomoże Ci zadecydować, kiedy będziesz gotów powrócić do prowadzenia pojazdów.

 

Aktywność seksualna

Skonsultuj się z lekarzem na temat tego, kiedy będziesz mógł bezpiecznie wrócić do aktywności seksualnej. W zależności od Twojego stanu zdrowia będziesz mógł powrócić do aktywności seksualnej w ciągu kilku tygodni po operacji.

 

Pozycja w czasie snu

W zależności od rodzaju operacji, lekarz może zalecić Ci unikanie niektórych pozycji w czasie snu lub spanie z poduszką umieszczoną między nogami przez pewien okres czasu. Zapytaj swojego lekarza, które pozycje snu są najbezpieczniejsze i najbardziej odpowiednie dla Ciebie. 

 

Powrót do pracy

W zależności od rodzaju czynności, które wykonujesz w pracy i tempa rekonwalescencji, może minąć kilka tygodni zanim będziesz mógł wrócić do pracy. Lekarz doradzi Ci, kiedy będziesz mógł bezpiecznie powrócić do wykonywania codziennych czynności w pracy. 
 

Sport i ćwiczenia

Wykonuj ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę przez przynajmniej 2 miesiące po operacji. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić Ci jazdę na rowerze stacjonarnym, żeby utrzymać mięśnie w formie i zachować elastyczność stawu biodrowego.
 
Gdy tylko lekarz udzieli Ci pozwolenia, możesz powrócić do uprawiania sportu, jaki lubiłeś przed operacją wszczepienia endoprotezy.
 
Spaceruj tak dużo, jak chcesz, ale pamiętaj, że chodzenie nie jest zamiennikiem ćwiczeń zalecanych przez lekarza i fizjoterapeutę. 
Pływanie jest świetnym sportem o niskiej intensywności dla osób po wymianie stawu biodrowego, możesz je rozpocząć jak tylko szwy zostaną zdjęte, a rana się zagoi. 
Ogólnie rzecz biorąc, dyscypliny sportowe o mniejszej intensywności, takie jak gra w golfa, jazda na rowerze i lekki tenis wywierają mniejszy nacisk na Twój staw biodrowy i są zalecane, w przeciwieństwie do sportów o dużej intensywności, takich jak bieganie, racquetball i jazda na nartach.
 

Podróże samolotem

Zmiany ciśnienia i unieruchomienie mogą powodować obrzęk Twojego stawu biodrowego, zwłaszcza, jeśli jest on jeszcze w fazie gojenia. Zapytaj lekarza o zdanie, zanim wybierzesz się w podróż samolotem. Podczas przechodzenia przez bramki na lotnisku pamiętaj o tym, że wykrywacze metalu mają różną czułość i Twoja proteza może uruchomić alarm. Poinformuj ochroniarza odnośnie Twojej endoprotezy, zanim przejdziesz przez bramki z wykrywaczem metalu. Możesz także mieć przy sobie kartę z informacją dla personelu medycznego i pokazać ją ochroniarzowi.
 

Nakazy i zakazy 

 
Nakazy i zakazy (środki ostrożności) różnią się, w zależności od rodzaju przeprowadzonej operacji. 
Twój lekarz i fizjoterapeuta dadzą Ci listę nakazów i zakazów, których musisz przestrzegać po operacji.          
Te środki ostrożności pomogą Ci zapobiec zwichnięciu nowego stawu i zapewnią właściwe gojenie.        
Poniżej znajdują się najczęściej zalecane środki ostrożności:
 

Zakazy

Nie siadaj zakładając nogę na nogę, przez przynajmniej 6-8 tygodni.
Nie unoś kolana powyżej Twojego biodra.
Nie pochylaj się do przodu, gdy siedzisz.
Nie próbuj podnosić przedmiotów z podłogi, gdy siedzisz.
Nie obracaj zbyt mocno stóp do wewnątrz lub na zewnątrz, podczas schylania się.
Nie sięgaj daleko, żeby podciągnąć koc, gdy leżysz w łóżku.
Nie zginaj tułowia w pasie powyżej 90 stopni podczas pochylania się.
 

Nakazy

Trzymaj nogę skierowaną w przód.
Trzymaj operowaną nogę z przodu, gdy siedzisz lub stoisz.
W kuchni korzystaj z wysokiego blatu lub stołków barowych. 
Klękaj na kolanie operowanej nogi.
Używaj lodu, żeby zmniejszyć ból i opuchliznę, ale pamiętaj, że lód zmniejsza odczuwanie.                
• Nie przykładaj lodu bezpośrednio do skóry; użyj worka z lodem lub owiń go w wilgotny ręcznik.
Przykładaj ciepłe okłady przed wykonywaniem ćwiczeń zwiększających zakres ruchu.                    
• Używaj poduszki elektrycznej lub gorącego, wilgotnego ręcznika, przez 15-20 minut.
Ogranicz ćwiczenia, jeśli mięśnie zaczną Cie boleć, ale nie przerywaj ich całkowicie.

dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót