Jesteś tutaj

Komórki Macierzyste w Medycynie Sportowej i Ortopedii

dr Jan Paradowski

Komórki macierzyste z bliskaTerapia z zastosowaniem komórek macierzystych jako alternatywa dla endoprotezy?

Rozwój medycyny w ostatnich latach stał się niesamowitą szansą dla pacjentów na zachowanie  długiej sprawności i leczenie wielu chorób, dotychczas niemożliwych do opanowania. Przyszłość leży w medycynie regeneracyjnej z zastosowaniem Komórek Macierzystych. Jednak już dziś wyspecjalizowany ośrodek medycyny regeneracyjnej SPORT-MED oferuje pacjentom terapie je wykorzystujące! MSC (ang. Mesenchymal Stem Cells) umożliwiają zastąpienie uszkodzonych lub chorych tkanek, dzięki niepowtarzalnej zdolności do różnicowania się w kierunku wszystkich innych komórek naszego organizmu. Dr. Jan Paradowski stosuje leczenie zgodnie z tendencją wytyczoną przez Międzynarodowe Towarzystwo Leczenia Chrząstki (ICRS - International Cartilage Repair Society) - którego jest członkiem - podczas głównej Międzynarodowej Konferencji ICRS 2013 w Izmirze, Turcja. Mezenchymalne Komórki Macierzyste stosowane w medycynie sportowej i ortopedii zmniejszają ból i przywracają funkcję stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł (regeneracja). Coraz częściej nowe terapie (biologiczna, przeciwzapalna terapia Orthokine, osocze bogatopłytkowe PRP GPS, a zwłaszcza leczenie Komórkami Macierzystymi) mogą być stosowane zamiast endoprotezy lub wydłużyć czas do operacji, dając radość korzystania z własnego stawu! Dla pacjentów, którzy muszą jednak zostać poddani leczeniu operacyjnemu, nowoczesna ortopedia ma do zaoferowania zabiegi miniinwazyjne, charakteryzujące się mniejszym ryzykiem i szybkim powrotem do sprawności. 
Uwaga! Jako jedyny ośrodek w Polsce wprowadziliśmy innowacyjną metodę kombinacji biologicznych terapii, w tym Terapii Komórkami Macierzystymi, co potęguje ich pozytywny efekt działania. Dowiedz się więcej na wizycie lekarskiej (dr Jan Paradowski).

Przeczytaj więcej o Twojej Terapii w ortopedii - kliknij tutaj.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste - labolatorium

Ciało każdego z nas zbudowane jest z tysięcy komórek różnego typu, które są odpowiedzialne za spełnianie rozmaitych czynności. Dla przykładu: komórki nefronów oczyszczają krew i produkują mocz. Komórki mięśnia sercowego warunkują jego skurcze. Prąd płynący przez neurony sprawia, że żyjemy, myślimy i zawiadujemy całym ciałem. Każda zróżnicowana ostatecznie komórka wzięła jednak swój początek z embrionalnych komórek macierzystych – grupy komórek, które mają nieprawdopodobne dwie zdolności: 
-potencjalnie nieograniczoną liczbę podziałów („rozmnażania” się, tworzenia następnych komórek),
-róznicowania się w kierunku innych komórek  
 
W procesie starzenia organizmu lub z innych powodów (uraz, zawał, zapalenie, infekcja), komórki umierają. Właśnie wtedy aktywują się komórki macierzyste, aby odbudować te uszkodzone. Komórki te wraz z wiekiem i starzeniem się otaczających je tkanek, tracą zdolność do intensywnej regeneracji. Dlatego podczas zabiegu używamy metody koncentracji komórek, aby zagęszczony materiał podać precyzyjnie w odpowiednie miejsce.  

Jak pozyskujemy Komórki Macierzyste?

Komórki macierzyste - pozyskiwanie

Dzięki postępom medycyny możliwe jest już dziś pobranie komórek macierzystych nie tylko z komórki jajowej, zarodka czy krwi pępowinowej noworodka, ale też z dorosłych tkanek każdego organizmu! Komórki takie można wyodrębnić głównie z  szpiku kostnego i krwi obwodowej. W badaniach ortopedycznych pozyskuje sie także komórki  z tkanki tłuszczowej i błony maziowej stawów.
 
W procesie przygotowania terapii, od pacjenta pobierana jest drogą niewielkiego nakłucia objętość szpiku kostnego z kości miednicy. Szpik zawiera komórki macierzyste. Procedura pobrania jest w pełni bezpieczna dla pacjenta. Uzyskany preparat szpiku, jest poddawany stosownym zabiegom oczyszczania i koncentracji a następnie roztwór jest wstrzykiwany przez lekarza w leczone miejsce. Komórki mnożą się i przejmują funkcje chorych tkanek, a wyniki są imponujące!
 
Po zabiegu w procesie przywracania sprawności, ważną rolę odgrywają kontrole lekarskie i rehabilitacja.Indywidualnie dobrane postępowanie uzależnione jest  od rodzaju leczonego schorzenia, wieku i stanu zdrowia pacjenta. Rehabilitacja po zabiegu powinna być systematycznie wykonywana minimum przez 6 tygodni. Jest nierozłączną częścią postępowania pozabiegowego, aby w pełni osiągnąć satysfakcjonujący pacjenta efekt. 

Leczone choroby

Komórki macierzyste - choroby
 
Zabiegi z użyciem komórek macierzystych już teraz podejmuje się leczenie chorób nowotworowych, cukrzycy, choroby Parkinsona, czy niewydolności serca.  Znajdują także coraz szersze zastosowanie w leczeniu schorzeń narządu ruchu. 
Okazuje się że leczenie tymi komórkami może być wielką szansą w leczeniu zawodowych sportowców, osób rekreacyjnie uprawiających sport, ludzi młodych i starych. Terapia może przywrócić sprawność chorym cierpiącym z powodu zwyrodnienia stawów (głównie biodrowych i kolanowych), a czasami może wyeliminować lub opóźnić konieczność wykonania endoprotezoplastyki stawu. 
 
 
 
 
Choroby leczone z wykorzystaniem terapii:
 • zmiany zwyrodnieniowe i ból stawu kolanowego, ból stawu biodrowego, ból stawu barkowego i bóle innych stawów
 • urazy i rekonstrukcja chrząstki stawowej , rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego oraz regeneracja łąkotki (łękotki)
 • uszkodzenia mięśni, uszkodzenia przeciążonych ścięgien i uszkodzenia więzadeł
 • oderwane przyczepy ścięgien (np. hamstrings, m. dwugłowy ramienia i inne)
 • wspomaganie gojenia zaburzeń zrostu kości (zrost opóźniony kości, brak zrostu kości, staw rzekomy)
 • uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego (ACL)

Dotychczasowe publikacje wskazują,że zastosowanie szpikowych komórek macierzystych przynosi najlepsze efekty również:

 
W tkance kostnej
 • Mogą znacząco poprawiać tworzenie kości w przypadkach braku zrostu
 • Mogą znacząco redukować ból stawów i zwiększać czynność stawu w przypadku martwicy kości
 • Alloprzeszczep nimi wzbogacony jest tak samo skuteczny jak autoprzeszczep w przypadku przeszczepów kości i procedur zespalania kręgosłupa
W tkankach miękkich (poza zasotowaniami ortopedycznymi)
 • Mogą indukować gojenie w przypadku opornych ran przewlekłych i wrzodów cukrzycowych
 • Mogą wspomagać rewaskularyzację w przypadku niedokrwienia kończyn
 • Mogą wspomagać anastomozy naczyniowe
 • Mogą zapobiegać tworzeniu tkanki bliznowatej i utrzymywać czynność serca po zawale mięśnia sercowego
Ogólnie
 • Mogą redukować chorobowość, utratę krwi i czas operacji
 • Aspirat szpiku kostnego zawiera krwinki białe, które pełnią kluczową rolę w zwalczaniu infekcji

Pozyskiwanie

Systemy pozyskiwania preparatu komórkowego umożliwiają łatwe i skuteczne zatężanie komórek macierzystych z grzebienia biodrowego i przenoszenie ich do miejsca operacji, z materiałem przeszczepu lub bez. Funkcja umożliwiająca odzyskiwanie i zatężanie populacji komórek jądrzastych ogranicza problem rozcieńczenia krwi obwodowej w trakcie aspiracji szpiku.
Systemy wykorzystują sprawdzoną technologię zatężania potężnych komórek macierzystych, które są uzyskiwane za pomocą igły aspiracyjnej. 
 
Dzięki nowoczesnej technologii komórki macierzyste można zatężyć w miejscu prowadzenia terapii pacjenta. Dowody kliniczne sugerują, że zatężenie komórek korzystnie wpływa na rezultat klinicznych procedur np. przeszczepiania kości.
 
Możliwe zastosowania systemu zatężania:
 
Ortopedia
opóźniony zrost i brak zrostu
martwica beznaczyniowa
zespolenie kręgosłupa
regeneracja chrząstki
martwica kości
regeneracja kości
torbiele kostne

Przyszłość komórek macierzystych w ortopedii

Obecnie leczenie komórkami macierzystymi to szansa dla pacjentów w regeneracji uszkodzeń chrząstki, bólu stawów i zaburzeń zrostu kostnego. W USA trwają badania naukowe nad zabiegami z ich wykorzystaniem w bezoperacyjnym leczeniu zerwania więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego (ACL) oraz innych uszkodzeń narządu ruchu. Skojarzona terapia operacyjna (najczęściej artrokospii) i komórek macierzystych staje się coraz częściej alternatywąa dla zabiegów alloplastyki (endoprotezoplastyki) stawów. Terapia komórkowa w połączeniu z odpowiednio dobraną rehabilitacją może przywrócić pacjentów do sprawnego wykonywania codziennych czynności, a wyczynowych sportowców do jak najwyższej formy. Zastosowanie własnych komórek do leczenia schorzeń w organizmie to jedna z najbardziej innowacyjnych  metod terapeutycznych w ortopedii, o szerokich horyzontach dalszego rozwoju.
 
 
W celu kwalifikacji do Terapii umów wizytę u dr. Jana Paradowskiego, klikając tutaj
 
 

dr Jan Paradowski ©