Badanie USG prostaty - Kraków

Spis treści

  1. Wstęp
  2. Czym jest badanie ultrasonograficzne prostaty?
  3. Kiedy wykonywane jest badanie ultrasonograficzne prostaty?
  4. Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego prostaty?
  5. Jak zbudowany jest sprzęt do ultrasonografii?
  6. Kto interpretuje badanie?
  7. Jak przebiega badanie?
  8. Jakie są korzyści z badania ultrasonograficznego prostaty?
  9. Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym prostaty?
  10. Jakie są ograniczenia badania?


Wstęp

Podczas badania ultrasonograficznego prostaty fale ultradźwiękowe są wykorzystywane do dokładnego zobrazowania tego gruczołu. Wskazaniem do ultrasonografii prostaty są niektóre dolegliwości, takie jak trudności w oddawaniu moczu lub odchylenia w badaniach, takie jak podwyższenie poziomu PSA w surowicy. Badanie ultrasonograficzne jest również wykonywane w celu oceny guzków wykrytych w badaniu per rectum. Ultrasonografia jest bezpieczną, nieinwazyjną metodą diagnostyczną, podczas której pacjent nie jest eksponowany na promieniowanie jonizujące. Badanie ultrasonograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, ale w dniu badania najlepiej założyć luźne, wygodne ubranie. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie lewatywy, by opróżnić odbytnicę i ułatwić przeprowadzenie badania.

Czym jest badanie ultrasonograficzne prostaty?

Badanie ultrasonograficzne pozwala na uzyskanie obrazów narządów wewnętrznych, za pomocą fal ultradźwiękowych. Badanie usg prostaty jest wykonywane przy użyciu tzw. głowicy ultrasonograficznej. Głowica wysyła fale ultradźwiękowe, a następnie odbiera ich echo, powstałe po odbiciu od narządów wewnętrznych. Otrzymane sygnały są później przetwarzane w obraz, wyświetlany na monitorze. Podczas badania ultrasonograficznego nie wykorzystuje się promieniowania jonizującego. Otrzymywane obrazy są wyświetlane w czasie rzeczywistym, dlatego badanie pozwala obserwować ruchy narządów wewnętrznych oraz przepływ krwi w ich obrębie.  Ze względu na anatomiczną lokalizację prostaty, badanie ultrasonograficzne jest wykonywane przezodbytniczo, dlatego wymaga wprowadzenia głowicy do odbytu pacjenta. To umożliwia dokładne obejrzenie gruczołu krokowego oraz tkanek otaczających.

Kiedy wykonywane jest badanie ultrasonograficzne prostaty?

Badanie ultrasonograficzne prostaty jest wykonywane w celu:

  • Wykrywania schorzeń prostaty
  • Oceny, czy prostata nie jest powiększona
  • Wykrywania guzków w prostacie
  • Diagnostyki niepłodności męskiej
  • Wykonania biopsji prostaty
  • Ustalenia przyczyny nieprawidłowości, takich jak:
    • Podwyższenie poziomu PSA we krwi
    • Obecności wyczuwalnego guzka w badaniu per rectum
    • Trudności z oddawaniem moczu

Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego prostaty?

W dniu badania najlepiej założyć wygodne ubranie. Następnie pacjent rozbiera się od pasa w dół i kładzie na leżance w pozycji leżącej na boku, z kolanami podkurczonymi do klatki piersiowej. Jeżeli lekarz planuje wykonanie biopsji, należy odstawić leki rozrzedzające krew na kilka dni przed wizytą. Na 2-4 godziny przed badaniem warto wykonać lewatywę, by opróżnić odbytnicę.

Jak zbudowany jest sprzęt do ultrasonografii?

Ultrasonograf składa się z konsoli zawierającej komputer, elektronikę i wyświetlacz oraz głowicy ultrasonograficznej. Głowica jest niewielkim urządzeniem, przypominającym kształtem mikrofon. Głowica wysyła fale o wysokiej częstotliwości, niesłyszane przez ludzkie ucho. Następnie głowica odbiera echa odbitych fal, podobnie jak sonar w łodziach podwodnych. Odebrane sygnały są następnie przetwarzane w obraz, wyświetlany na monitorze.

Kto interpretuje badanie?

Badanie ultrasonograficzne najczęściej interpretuje lekarz radiolog lub lekarz innej specjalizacji, posiadający odpowiednie kwalifikacje.

Jak przebiega badanie?

Gruczoł krokowy jest zlokalizowany z przodu odbytnicy, dlatego badanie ultrasonograficzne jest wykonywane doodbytniczo, by głowica znajdowała się jak najbliżej prostaty. Podczas badania pacjent leży na boku, z podkurczonymi nogami. Na głowicę ultrasonograficzną zakładana jest jednorazowa osłona, a następnie osłonę pokrywa się lubrykantem i wprowadza do odbytnicy. Uzyskiwane obrazy są wykonywane pod różnym kątem, by jak najlepiej ocenić prostatę. Jeżeli podczas ultrasonografii prostaty lekarz wykryje podejrzaną zmianę, można wykonać jej biopsję. Badanie ultrasonograficzne gruczołu krokowego zwykle trwa do 20 minut. Badanie ultrasonograficzne prostaty nie jest bolesne, ale może powodować dyskomfort, związany z wsuwaniem głowicy do odbytnicy. Jeżeli podczas ultrasonografii dodatkowo wykonywana jest biopsja, pacjent może odczuć lekki ból, a po biopsji w moczu lub nasieniu może znajdować się drobna ilość krwi. Po badaniu pacjent może powrócić do codziennej aktywności.

Jakie są korzyści z badania ultrasonograficznego prostaty?

  • Badanie ultrasonograficzne jest powszechnie dostępne i tańsze w porównaniu z innymi badaniami obrazowymi
  • Podczas badania ultrasonograficznego pacjent nie jest eksponowany na promieniowanie jonizujące
  • Badanie ultrasonograficzne pozwala na uzyskanie dokładniejszych obrazów tkanek miękkich, niż np. badanie rentgenowskie
  • Badanie ultrasonograficzne pozwala na oglądanie obrazów w czasie rzeczywistym, co umożliwia np. wykonanie biopsji

Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym prostaty?

Badanie ultrasonograficzne mięśni nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta.

Jakie są ograniczenia badania?

U mężczyzn po operacji odbytnicy badanie może być utrudnione.


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.