Powrót do pracy po operacji stawu kolanowego

Powrót do pracy po operacji stawu kolanowego

Jeśli przeszedłeś zabieg rekonstrukcji lub naprawy (np. rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego, rekonstrukcję łąkotki, przeszczep chrząstki lub inne większe zabiegi), być może będziesz miał założoną ortezę z zawiasami przez 4-6 tygodni po operacji. 
     Orteza kolana z zawiasami
 
Stopień dozwolonego obciążania nogi będzie dostosowany do zabiegu, który przeszedłeś. Być może Dr Paradowski poprosi Cię, byś nie obciążał nogi przez 4-6 tygodni. Podczas tego czasu będziesz poruszał się o kulach i nosił ortezę. Pamiętaj o tym, że po operacji prawdopodobnie będziesz przyjmował słabe narkotyczne leki przeciwbólowe i należy je odstawić przed powrotem do pracy lub prowadzenia pojazdów. Zwróć uwagę na pewne modyfikacje, które mogą być konieczne w Twoim miejscu pracy. Proste rozwiązania, takie jak dostawienie drugiego krzesła, żeby położyć na nim operowaną nogę, dostęp do worków z lodem i inne przedmioty poprawiające komfort, mogą spowodować znaczną różnicę. Do pracy należy wrócić z rozsądkiem, dopiero kiedy czujesz się na siłach, przestrzegając zaleceń lekarza odnośnie noszenia ortezy i ograniczeń dotyczących obciążania, o których poinformuje Cię Dr Paradowski po operacji.
 
Po prostych zabiegach w obrębie kolana, takich jak artroskopia z meniscektomią, oczyszczanie chrząstki itp., możesz bezpiecznie powrócić do pracy i w pełni obciążać nogę, jeśli nie odczuwasz silnych dolegliwości. Będzie Cię wówczas ograniczać jedynie ból, sztywność i dyskomfort. Weź to pod uwagę przy kucaniu, klękaniu, wchodzeniu po schodach i dźwiganiu ciężkich przedmiotów, powinieneś zaplanować minimum 4 tygodnie na rekonwalescencję, zanim powrócisz do wykonywania tego typu aktywności. 

dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót