Choroba zwyrodnieniowa biodra - rehabilitacja biodra

Spis treści:

1. Ból biodra - choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

2. Co jest przyczyną bólu biodra, czyli choroby zwyrodnieniowej tego  stawu?

3. Czym jest spowodowany ból biodra?

4. Objawy przewlekłego zapalenia stawu biodrowego

5. Jak można leczyć chorobę zwyrodnieniową?

 

 

Ból biodra to najczęściej choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego. Endoproteza nie zawsze jest konieczna! Dzięki terapii Orthokine ®, przy wykorzystaniu profesjonalnej rehabilitacji i ultrasonograficznej precyzji, udaje się ograniczyć ból biodra i zwiększyć ruchomość stawu. Ośrodek medycyny regeneracyjnej SPORT-MED (dr Jan Paradowski) wprowdził również do leczenia Terapię Komórkami Macierzystymi (MSC - Mesenchymal Stem Cells). Gdy pojawia się zwyrodnienie stawów biodrowych, najważniejszą sprawą dla każdego chorego jest poznanie przyczyny i objawów choroby oraz możliwości jej leczenia. Gdy okaże się, że zabieg operacyjny jest jednak konieczny, wykonamy go w sposób małoinwazyjny lub w ostateczności dobierzemy odpowiednią endoprotezę biodra. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o swojej chorobie. Aby dowiedzieć się więcej o Terapii Komórkami Macierzystymi, kliknij tutaj

 

Ból biodra - choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

 

Staw biodrowy jest drugim pod względem częstości występowania  choroby zwyrodnieniowej (po stawie kolanowym). Uważa się, że zwyrodnienie biodra dotyczy 25-30% osób w wieku 45-64 lat, 60% starszych niż 65 lat i więcej niż 80% osób w wieku powyżej 75 lat. Zwyrodnienie stawu biodrowego, nazywane również zapaleniem kostno - stawowym, charakteryzuje się głównie postępującym „ścieraniem” chrząstki stawowej. Gdy ochrona chrząstka jest zużyta przez zapalenie stawu, kość nie chroniona chrząstką jest narażona na urazy stawów. 

Co jest przyczyną bólu biodra, czyli choroby zwyrodnieniowej tego stawu? 

Choroba zwyrodnieniowa stawu  jest nierozerwalnie związana z niszczeniem chrząstki stawowej. Na zużycie chrząstki ma wpływ wiele czynników. Główne z nich to:

  • predyspozycje genetyczne – odziedziczone po rodzicach skłonności do rozwoju artrozy,
  • otyłość – istotne są tu dwa mechanizmy: 
    • przeciążenie stawu nadmierną masą ciała (zbędne kilogramy)
    • substancje produkowane przez tkankę tłuszczową, które drogą krwi dostają się do stawu i uszkadzają go w mechanizmie procesów biochemicznych - komórkowych 
  • urazy - stłuczenie lub złamanie w zakresie stawu biodrowego, uszkadzające chrząstkę stawową lub zmieniające stosunki anatomiczne. Niestety często bagatelizujemy drobniejsze urazy, podczas gdy często dochodzi wówczas do stłuczenia chrząstki. Jest to trudne do zdiagnozowania. Jednak wykryte wcześnie umożliwia wdrożenie odpowiedniego postępowania, co może zapobiec wkroczeniu chrząstki w wieloletni najczęściej, skryty proces jej nieodwracalnego uszkodzenia. W następstwie uszkodzenia chrząstki rozwijają się wszystkie pozostałe zmiany, które określamy chorobą zwyrodnieniową. Złamania z kolei związane są najczęściej z działaniem dużej siły, doprowadzając znów do stłuczenia chrząstki lub zmian anatomicznych w zakresie stawu. Nieprawidłowa biomechanika powoduje przyspieszone zużycie chrząstki.
  • wiek – wraz z wiekiem nasilają się wszystkie zmiany degeneracyjne narządu ruchu i nie tylko
  • wyczynowy sport, zwłaszcza gdy jest nieprawidłowo uprawiany (niepotrzebne przeciążenia, zła technika – biegu, uderzeń piłki rakietą, brak odpowiedniej regeneracji mięśni i całego organizmu, brak odpowiedniego przygotowania fizycznego do uprawiania danej dyscypliny, nieprawidłowa dieta czy suplementacja itd.)
  • dysbalans mięśniowo-szkieletowy związany np. ze skrzywieniem kręgosłupa, dyskopatią kręgosłupa, „blokiem” stawu krzyżowo-biodrowego, nieprawidłowością stóp itd.
  • brak odpowiedniej aktywności fizycznej – siedzący lub stojący tryb życia, generuje osłabienie siły mięśniowej i ścięgien, a co za tym idzie przeciążenie więzadeł i nieprawidłową biomechanikę stawu. Bezruch uniemożliwia także właściwe odżywianie chrząstki, która prawidłowo działa tylko w warunkach ruchu – zobacz artykuł „chrząstka stawowa” 
  • obciążenia zawodowe – nieprawidłowa pozycja w pracy, bezruch (biuro)lub przeciążenia (robotnicy)
  • zaburzenia hormonalne, m.in. zaburzenia hormonów tarczycowych
  • choroby reumatoidalne – nasilenie procesu zapalnego, generującego szybki postęp choroby zwyrodnieniowej stawu

Czym jest spowodowany ból biodra?

Zobacz film wyjaśniający molekularne (komórkowe) podłoże choroby zwyrodnieniowej stawów – kliknij tutaj.

U podstaw artrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawu, leży przewlekły proces zapalny, niszczący sukcesywnie i nieodwracalnie wszystkie struktury położone wewnątrz stawu (głównie chrząstkę) oraz tkanki okołostawowe (ścięgna, więzadła – generując przykurcze ograniczające zakres ruchomości stawu). Uszkodzenie chrząstki stawowej i odsłonięcie w związku z tym warstwy podchrzęstnej kości, która jest mocno unerwiona, powoduje ból. Chrząstka początkowo rozmięka , co nazywamy chonodromalacją. Tworzą się w niej mikropęknięcia. Na tej podstawie dochodzi do ubytku jej grubości – pogłębiającego się „ścierania ” warstwy powierzchownej. W końcu dochodzi do ubytku pełnej grubości chrząstki, z odkryciem kości – jest to chonodromalacja IV stopnia. 

Niszczący proces zapalny biodra dotyczy oprócz chrząstki także innych struktur:

  • błony maziowej, która „broniąc się” produkuje zwiększoną ilość płynu stawowego – jednak niepełnowartościowego, z czynnikami zapalnymi niszczącymi staw od środka,
  • końców stawowych kości, które osłabione i przeciążone deformują się, tworząc tzw. osteofity, czyli wyrośla kostne. Obrazujemy je dobrze w RTG, są także widoczne w USG,
  • obrąbek stawowy, czyli włóknisto-chrzęstny pierścień dokoła panewki stawu biodrowego, zwiększający jego stabilność
  • torba stawowa, która staje się pogrubiała i obkurczona, ograniczając ruchomość
  • więzadła i ścięgna okołostawowe, które przykurczając się na skutek ograniczonej aktywności (siedzący lub stojący tryb pracy, za mało lekkiego sportu) lub na skutek przeciążeń (wyczynowy sport), powodują również deficyty ruchomości stawu.

Objawy przewlekłego zapalenia stawu biodrowego (choroby zwyrodnieniowej)      

Na początku choroby objawy nie są zbyt intensywne i objawiają się osłabieniem kończyny. Następnie dołącza się ból biodra, nasilający się podczas ruchu i ustępujący, choć nieznacznie, po odpoczynku. Ból jest pierwszym i najważniejszym dla pacjenta objawem artrozy. Objawy zapalenia stawu biodrowego nasilają się wraz z pogorszeniem kondycji.  Co ciekawe, objawy zwyrodnienia stawów biodrowych nie zawsze nasilają się wraz z biegiem czasu. Często pacjenci mają tzw. „dobre i złe miesiące”, w których objawy nasilają się lub zmniejszają, np. w związku ze zmianami pogody. To ważne, aby zrozumieć że porównywanie objawów choroby na podstawie pojedynczych momentów , może nie dokładnie obrazować ogólny rozwój choroby. Obrazują ją najlepiej badania obrazowe, takie jak RTG i USG.

Zwyrodnienie stawu biodrowego - objawy:

  • Ból biodra – początkowo podczas aktywności fizycznej, następnie także w spoczynku (np. siedzenie w  głębokim fotelu)
  • Sztywność, ograniczenie ruchomości biodra - przykurcz zgięciowy. Dużą rolę odgrywa tu profesjonalna rehabilitacja wg. specjalnego protokołu dla choroby zwyrodnieniowej. Lekarz i rehabilitant musi wziąć pod uwagę wspomniane wcześniej dysbalanse mięśniowo-szkieletowe. 
  • Chodzenie z uczuciem bezładu

Ocenę stanu pacjenta z chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych należy rozpocząć od badania fizykalnego i prześwietlenia rentgenowskiego. Mogą one służyć jako punkt odniesienia do oceny późniejszych badań i ustalenia progresu choroby.

Jak można leczyć chorobę zwyrodnieniową?

Na szczęście istnieje  wiele możliwości leczenia choroby zwyrodnieniowej. Co najważniejsze, gwałtowny rozwój ortopedii w ostatnich latach otworzył nowe, spektakularne możliwości leczenia artrozy. Coraz częściej udaje nam się opóźnić lub ominąć etap operacji wymiany stawu  ( endoproteza biodra ) poprzez stosowanie nowoczesnych metod zachowawczych, głównie terapii Orthokine® i Czynników Wzrostu ( osocze bogato płytkowe PRP – Platelets Rich Plasma ) - wykorzystujących naturalne zdolności organizmu do hamowania choroby zwyrodnieniowej i wzmocnienia chrząstki stawowej. Leczenie stawu biodrowego może przebiegać z wykorzystaniem jednej lub kilku opisanych poniżej metod.

 

Terapia Orthokine® 

Terapia Orthokine jako jedyna jest niemal wolna od efektów ubocznych, a działa tak samo silnie przeciwzapalnie, jak blokada sterydowa – udowodniły to badania kliniczne. Działa wyłącznie miejscowo – wewnątrz stawu, czyli tam, gdzie toczy się główny proces zapalny. Bezpieczeństwo zapewnia biologiczny, w pełni naturalny charakter terapii. Preparat pozyskiwany jest z własnej krwi pacjenta. Namnożone białka przeciwzapalne blokują receptor zapalenia ( Interleukiny-1 ), hamując proces choroby zwyrodnieniowej i niwelując ból. Osocze bogato płytkowe korzystnie wpływa natomiast na procesy regeneracji chrząstki stawowej. Jest to metoda znana i rozpowszechniona na świecie, głównie w Niemczech, Austrii i USA.

Dowiedz się więcej o terapii Orthokine® - kliknij tutaj 

 

Iniekcje dostawowe osocza bogato płytkowego z czynnikami wzrostu ( PRP – Platelets Rich Plasma ). 

Biologiczna, całkowicie bezpieczna terapia preparatem własnej krwi pacjenta. Wykorzystuje naturalne zdolności organizmu do regeneracji tkanek, w tym chrząstki stawowej. Należy do nowoczesnych metod miejscowego leczenia artrozy ( i nie tylko ), z pominięciem ogólnoustrojowych i miejscowych efektów ubocznych.

Dowiedz się więcej o terapii PRP – kliknij tutaj

 

Terapia komórkami macierzystymi

Dr Jan Paradowski stosuje również Terapię Komórkami Macierzystymi w leczeniu bólu biodra. Jako jedyny ośrodek w Polsce stosujemy kombinację nowoczesnych terapii biologicznych, które w połączeniu z zastosowaniem Komórek Macierzystych (MSC - Mesenchymal Stem Cells) często pozwalają całkiem uniknąć zabiegu operacyjnego lub przedłużyć okres funkcjonowania z własnym stawem. W razie konieczności mamy możliwość wykonania również małoinwazyjnego zabiegu artroskopii biodra (zabieg endoskopowy), wspomagany Terapią Komórkami Macierzystymi. Poprawiamy zakresy ruchomości i niewelujemy ból. Przywracamy możliwość codziennej aktywności. 

 

Fizjoterapia

Rozluźnienie przykurczów mięśniowych, wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni wokół stawu biodrowego pomaga zmniejszyć przeciążenie stawu. Zapobieganie zanikowi mięśni jest ważnym elementem utrzymania możliwie pełnej funkcji biodra. Uzupełnieniem terapii często jest fizykoterapia, np. elektroterapia TENS, ultradźwięki, krioterapia i jonoforeza. 

 

Farmakologia

Na rynku dostępnych jest wiele leków, zarówno na receptę (np. diclofenak, ketoprofen – Ketonal  ), jak i bez recepty ( np. ibuprofen ), które pomagają w zmniejszaniu dolegliwości bólowych i ograniczają stan zapalny ( tzw. NLPZ – Niesterydowe Leki PrzeciwZapalne lub NSAID – Non Steroid Anti Inflammatory Drugs ). Zaletą jest dobre działanie przeciwbólowe i spowalnianie procesu zwyrodnieniowego. Wadą pozostają ogólnoustrojowe działania uboczne, głównie choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, krwawienia z przewodu pokarmowego, uszkodzenie nerek i wpływ na krzepnięcie krwi.  Używanie leków przeciwzapalnych jest główną przyczyną krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego w USA, które czasem okazują się śmiertelne. Dlatego tak istotne jest miejscowe blokowanie stanu zapalnego w stawie, bez efektów ubocznych, dzięki zastosowaniu terapii Orthokine ®. 

 

Iniekcje dostawowe kwasu hialuronowego – tzw. wiskosuplementacja.

Polega na wstrzyknięciu do chorego stawu preparatu, zwiększającego lepkość płynu stawowego. Tym samym zmniejsza się tarcie między powierzchniami chrząstki stawowej, co spowalnia jej zużycie. Wszystkie zabiegi iniekcji dostawowych wykonuję pod kontrolą USG, co zapewnia precyzję podania leku i warunkuje skuteczność danej terapii.

 

Iniekcje dostawowe sterydu, tzw. blokada stawu

Steryd działa silnie przeciwzapalnie, jednak powoduje wiele poważnych efektów ubocznych. W samym stawie generuje zwłóknienia wewnątrzstawowe, w tym nieodwracalne niszczenie chrząstki stawowej (!). Ogólnoustrojowe efekty uboczne to m.in. zaburzenia hormonalne oraz cukrzyca lub nietolerancja glukozy. Blokada sterydowa zarezerwowana powinna być jedynie dla osób, które odczuwają bardzo silny ból stawu i w niedługim czasie (do kilku miesięcy) mają poddać się operacji alloplastyki stawu (endoprotezy). 

 

Zaopatrzenie ortopedyczne

Zaopatrzenie samego stawu biodrowego nie odgrywa istotnej roli, ale warto zwrócić uwagę na inne elementy narządu ruchu, np. stopy, kolana itd. W zawansowanym procesie zwyrodnieniowym stawów, zwłaszcza w przypadku chorób reumatycznych, stosuje się kule ortopedyczne, dzięki którym udaje się odciążyć chory staw podczas chodzenia.

 

Endoproteza stawu biodrowego

Zabieg endoprotezy ma wiele zalet, ale i poważne wady. Pozytywne jest przywrócenie większej ruchomości i zniesienie bólu – w większości przypadków. Trzeba jednak pamiętać, że operacja jest ostatecznością i powinna być zarezerwowana dla pacjentów z zaawansowanym procesem zwyrodnieniowym biodra. Endoproteza biodra, nawet najlepiej „założona” przez ortopedę, nigdy nie będzie funkcjonowała tak dobrze, jak swoje własne, zdrowe biodro. 

 

Niepożądane skutki endoprotezy biodra to m.in.:

- ryzyko okołooperacyjne: zatorowość płucna i udar niedokrwienny mózgu - będące stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem i współwystępowaniem chorób internistycznych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, niewydolność nerek, niewydolność krążenia.

Bardzo niebezpiecznym powikłaniem jest wczesna infekcja wokół endoprotezy. Proces ropny toczący się w kości, często powoduje „odrzucenie” endoprotezy, czyli konieczność jej wczesnego usunięcia. Istnieje kilka operacyjnych rozwiązań tego stanu, następstwa są jednak bardzo poważne.  

- odległe ryzyko alloplastyki: infekcje kostne wokół endoprotezy, związane z późnym jej :odrzuceniem”, czyli Koniecznością jej usunięcia i zastosowania czasowego implantu ( tzw. spacer ), jednoczasowej wymiany na nową endoprotezę (po oczyszczeniu pola operacyjnego z tkanek zapalnych), bądź niestety usunięcia zainfekowanej endoprotezy i pozostawienie kończyny bez stawu biodrowego ( tzw. biodro wiszące ).

Tak więc leczenie chirurgiczne powinno być stosowane jedynie wówczas, gdy metody nieoperacyjne, w tym terapia Orthokine® i rehabilitacja, nie przynoszą pożądanych efektów lub gdy poziom deformacji jest zbyt zaawansowany. 

 

Podsumowując, Terapia Orthokine®  - jako jedyna jest niemal wolna od efektów ubocznych, a działa tak samo silnie przeciwzapalnie, jak blokada sterydowa – udowodniły to badania kliniczne. Działa wyłącznie miejscowo – wewnątrz stawu, czyli tam, gdzie toczy się główny proces zapalny. Bezpieczeństwo zapewnia biologiczny, w pełni naturalny charakter terapii. Preparat pozyskiwany jest z własnej krwi pacjenta. Namnożone białka przeciwzapalne blokują receptor zapalenia ( Interleukiny-1 ), hamując proces choroby zwyrodnieniowej i niwelując ból. Osocze bogato płytkowe korzystnie wpływa natomiast na procesy regeneracji chrząstki stawowej. Jest to metoda znana i rozpowszechniona na świecie, głównie w Niemczech, Austrii i USA.

►Przeczytaj wywiad z dr. Janem Paradowskim z Gazety Wyborczej o leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i bólu kręgosłupa – kliknij tutaj


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.