Uszkodzenie Pierścienia Rotatorów: Najczęściej Zadawane Pytania

 
 

Czym jest stożek rotatorów i do czego służy?

Stożek rotatorów jest dużym ścięgnem, zbudowanym z 4 mięśni, które łączą się, tworząc mankiet wokół górnego końca kości ramiennej, czyli głowy kości ramiennej. Cztery mięśnie - nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy i obły mniejszy - mają swój początek na łopatce i razem tworzą pojedyncze ścięgno, które przyczepia się do guzka większego i mniejszego kości ramiennej.
Stożek rotatorów pomaga w unoszeniu i obracaniu ramienia oraz stabilizuje staw.

 

Co powoduje przerwanie stożka rotatorów i jakie są tego objawy?

Przerwanie stożka rotatorów może być skutkiem nagłego urazu, takiego jak upadek lub może być spowodowane przewlekłym nadmiernym obciążaniem i degeneracją ścięgna. Ucisk wyrostka barkowego znajdującego się z przodu łopatki na ścięgno jest uważany za główną przyczynę przerwania stożka rotatorów u osób powyżej 40 roku życia.
W typowym przypadku poczujesz ból w przedniej części barku, promieniujący w dół, wzdłuż ramienia. Może pojawiać się podczas wykonywania czynności z rękami uniesionymi nad głową, takimi jak podnoszenie lub sięganie po przedmiot. Możesz poczuć ból podczas spania na chorym boku. Możesz zauważyć osłabienie ramienia i trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak czesanie się lub sięganie ręką za plecy.
Jeżeli przerwanie wystąpi jako skutek urazu, możesz poczuć ostry ból, uczucie przeskakiwania i nagłe osłabienie ramienia.
 

Jeśli mimo odczuwania bólu w okolicy stożka rotatorów, nadal będę używać ramienia, czy spowoduje to dalsze uszkodzenia?

Przerwanie stożka rotatorów może się pogłębić lub zwiększyć swój rozmiar wraz z upływem czasu. Może do tego dojść wskutek wykonywania powtarzalnych ruchów lub ponownego urazu. Powszechnym zjawiskiem u pacjentów ze schorzeniem dotyczącym stożka rotatorów jest doświadczanie bólu i zmniejszenia siły, co może oznaczać, że przerwanie powiększa się.
 

Kiedy należy udać się do lekarza, w przypadku przerwania stożka rotatorów?

Jeżeli doszło u Ciebie do uszkodzenia stawu barkowego lub odczuwasz przewlekły ból barku i ramienia, najlepiej będzie jeśli udasz się do ortopedy. Lekarz postawi diagnozę i będzie mógł rozpocząć leczenie. Może zlecić wykonanie badań diagnostycznych, takich jak USG lub rezonans magnetyczny, żeby potwierdzić rozpoznanie.
Wczesna diagnoza i leczenie zerwania stożka rotatorów może zapobiec wystąpieniu takich objawów, jak utrata siły i ruchomości, z powodu utrwalenia się zmiany.
 
Jeżeli Twój lekarz pierwszego kontaktu postawił już rozpoznanie, ortopeda może rozważyć zachowawcze lub operacyjne metody terapii i rozpocząć leczenie. Aby umówić się na wizytę u ortopedy, kliknij tutaj
 

Czy stożek rotatorów może zostać wyleczony lub wzmocniony bez leczenia operacyjnego?

W wielu przypadkach zerwanie stożka rotatorów może być leczone zachowawczo. Leki przeciwzapalne, zastrzyki ze sterydów (blokada) oraz fizykoterapia mogą być korzystne w łagodzeniu objawów. Nowoczesną i wolną od posterydowych metod leczenia jest terapia Orthokine. Celem leczenia jest uśmierzenie bólu i przywrócenie siły w chorym barku.
Mimo, że w większości przypadków przerwane ścięgno nie zagoi się samoistnie, zadowalająca funkcja może być przywrócona bez operacji.
Jeżeli jesteś aktywny i często używasz uniesionych rąk podczas wykonywania różnych czynności lub uprawiania sportu, wówczas zazwyczaj zalecana jest operacja, ponieważ przerwanie nie ulegnie bez niej wyleczeniu.
 

W którym momencie operacja jest niezbędna do wyleczenia zerwania stożka rotatorów?

Operacja jest zalecana, jeżeli towarzyszy Ci uporczywy ból lub osłabienie stawu ramiennego, które nie ulega poprawie pod wpływem leczenia zachowawczego. Często pacjenci, którzy wymagają operacji, zgłaszają ból występujący w nocy oraz problemy z unoszeniem ramienia i sięganiem po przedmioty. Wiele osób zgłasza utrzymywanie się objawów, mimo paru miesięcy leczenia i ograniczania ruchów ramienia. Operacja jest wskazana także w przypadku osób aktywnych, które wykonują pracę lub uprawiają sport z uniesionymi rękami.  Miotacze, pływacy, siatkarze i tenisiści to typowe przykłady.

 

Jakie są dostępne metody operacji chirurgicznych?

Rodzaj wykonywanej rekonstrukcji jest uzależniony od tego, co zostanie uwidocznione podczas operacji. Jednakże częściowe przerwanie stożka rotatorów może wymagać jedynie jego przycięcia lub wygładzenia, podczas zabiegu nazywanego ‘oczyszczeniem’ (debridement). Całkowite przerwanie w obrębie najgrubszej części ścięgna jest naprawiane poprzez zeszycie dwóch fragmentów. Jeżeli ścięgno jest zerwane w miejscu jego przyczepu do kości ramiennej, zostanie przytwierdzone bezpośrednio do kości.
Zabiegi takie wykonuje się małoinwazyjną techniką artroskopową. Wokół barku wykonuje się kilkumilimetrowe nacięcia skóry, przez które wprowadza się mikro kamerę oraz mikro narzędzia. Przeczytaj więcej o artroskopii barku.
Zobacz również w jakich warunkach wykonywane są zabiegi operacyjne
 

Jak ważna jest rehabilitacja w leczeniu zerwanego stożka rotatorów?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę, zarówno w przypadku leczenia zachowawczego, jak i chirurgicznego. Kiedy dochodzi do zerwania stożka rotatorów, często prowadzi to do zaniku mięśni wokół ramienia i utraty ruchomości stawu barkowego. Ćwiczenia fizyczne lub program fizykoterapii są niezbędne dla odzyskania siły i poprawienia funkcji stawu ramiennego.
Mimo, że operacja naprawi uszkodzenie ścięgna, to mięśnie ramienia pozostaną słabe, dlatego zaangażowanie w rehabilitację jest niezbędne dla powodzenia zabiegu. Całkowita rehabilitacja po operacji może potrwać kilka miesięcy. Twój ortopeda zaleci odpowiedni program ćwiczeń w oparciu o Twoje potrzeby i zmiany znalezione podczas operacji.

dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.