Artroskopia stawu skokowego

Artroskopia stawu skokowego jest minimalnie inwazyjną procedurą zabiegową, stosowaną przez lekarzy ortopedów w celu diagnozowania i leczenia różnych schorzeń tej okolicy. Podczas zabiegu wykorzystuje się tzw. artroskop, który zawiera kamerę i przekazuje obrazy z wnętrza stawu. Obrazy są następnie wyświetlane na monitorze. Artroskopię stawu skokowego przeprowadza się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym. W czasie operacji staw wypełniany jest płynem, najczęściej roztworem soli fizjologicznej, by zapewnić lepszą widoczność. Zabieg wykonywany jest przez niewielkie nacięcia z przodu lub z tyłu stawu skokowego. Po zabiegu nacięcia te są zaopatrywane szwami.

Celem artroskopii jest zmniejszenie bólu w obrębie stawu skokowego oraz poprawienie jego funkcji. Może być wykonywana w celu diagnozowania i leczenia różnych schorzeń stawu skokowego, takich jak np.: choroba zwyrodnieniowa, złamania kości, niestabilność stawu, osteofity, artrofibroza, infekcje, ciała obce, zapalenie błony maziowej stawu. Artroskopię stawu skokowego wykonuje się także u pacjentów, u których występują objawy niedające się wyjaśnić innymi metodami diagnostycznymi, nieodpowiadające na leczenie zachowawcze.

W niektórych schorzeniach artroskopia może nie być odpowiednią metodą leczenia. Pacjenci z bardzo zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową stawu skokowego mogą nie odnieść korzyści z artroskopii.

Po zabiegu artroskopii może występować niewielki ból i obrzęk stawu skokowego. Część pacjentów może chodzić od razu po zabiegu, a część z nich może zacząć obciążać nogę dopiero po kilku miesiącach, w zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu.

Do potencjalnych powikłań po artroskopii należą: zakażenie, krwawienie, uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych, komplikacje po znieczuleniu. Skuteczność artroskopii stawu skokowego wynosi około 70-90%.

Przykładowe badania realizowane w naszej przychodni:

  • diagnostyka wewnętrznych uszkodzeń stawu
  • leczenie uszkodzeń chrząstki stawowej wraz z technikami rekostrukcyjnymi chrząstki
  • osteochondritis dissecans ( martwica chrzęstno - kostna )
  • usuwanie przerośnietej błony maziowej w zespołach wklinowania ( impigment ) i chorobach zapalnych
  • usuwanie zrostów śródstawowych
  • usuwanie wyrośli kostnych (osteofitów) w chorobie zwyrodnieniowej
  • usztywnienie stawu skokowego górnego i dolnego ( artrodeza )
  • wycięcie kostki trójkątnej z tylnego przedziału stawu

dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.