Blokada - zastrzyk ze steroidów

Spis treści:

  1. Dlaczego steroidy są wstrzykiwane do kończyny górnej?

  2. Czym są zastrzyki ze steroidów?
  3. Jak działają zastrzyki ze steroidów?
  4. Jak przebiega zabieg?
  5. Kiedy zastrzyk zaczyna działać i jak długo trwa?
  6. Ile zastrzyków może otrzymać jedna osoba?
  7. Jakie są częste skutki uboczne?
  8. Problemy pacjentów z cukrzycą
  9. Kiedy powinieneś skontaktować się z lekarzem?

 

Dlaczego steroidy są wstrzykiwane do kończyny górnej?

Wstrzyknięcia steroidów (potocznie "zastrzyk", "blokada", "zastrzyk z kortyzonu") są powszechnie stosowane w terapii różnych schorzeń zapalnych kończyny górnej. Zaliczają się do nich m.in.: palec trzaskający (zakleszczające zapalenie ścięgna), zespół de Quervaina, zespół cieśni nadgarstka, zapalenie stawów, łokieć tenisisty (zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej) i zapalenie ścięgien stożka rotatorów.

 

Czym są zastrzyki ze steroidów? Co to jest steryd?

Zastrzyki ze steroidów (potocznie "blokada przeciwbólowa", "blokada ortopedyczna" lub "blokada sterydowa") zazwyczaj zawierają mieszaninę syntetycznego kortyzolu i leku miejscowo znieczulającego, takiego jak lidokaina lub bupiwakaina. Kortyzol - hormon - jest sterydem wytwarzanym przez gruczoły nadnerczowe i działa silnie przeciwzapalnie (nieaktywna postać tego hormonu to kortyzon). Istnieje kilka dostępnych syntetycznych preparatów, takich jak triamcynolon, betametazon (zastrzyki diprophos, lek diprophos, diprophos - blokada) i deksametazon. Wszystkie leki steroidowe mają podobne mechanizmy funkcjonowania, chociaż różnią się siłą i czasem działania (krótko- i długodziałające). Nie wykazano przewagi jednego preparatu nad innymi, dlatego wybór należy do osoby wykonującej zabieg. Steroidowe leki przeciwzapalne różnią się znacznie od sterydów anabolicznych, nadużywanych przez niektórych sportowców w kulturystyce lub dla zwiększania wydajności. Środek miejscowo znieczulający stanowi rozpuszczalnik dla sterydu i znieczula miejsce wstrzyknięcia, zmniejszając dyskomfort podczas zabiegu.

 

Jak działają zastrzyki ze steroidów?Jakie jest działanie sterydów?

Zastrzyki ze sterydów działają poprzez zmniejszanie stanu zapalnego. Gdy stan zapalny ustępuje, związany z nim ból zazwyczaj również mija.

Kiedy stosowana jest blokada w kręgosłup (potocznie "blokada do kręgosłupa", "blokada na kręgosłup", "zastrzyk na bóle kręgosłupa", "blokada bólu kręgosłupa")? Na czym polega blokada kręgosłupa (zastrzyk w kręgosłup - blokada)?

Dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą być leczone poprzez fizjoterapię lub leczenie operacyjne, a także poprzez zastrzyk w kręgosłup, czyli blokadę przeciwbólową kręgosłupa. Leczenie sterydami jest korzystne w przypadku: 

-stenozy

-kręgozmyku

-dyskopatii

W przypadku dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa wykonywana może być:

-blokada kręgosłupa szyjnego

-blokada kręgosłupa piersiowego

-blokada kręgosłupa lędźwiowego (potocznie blokada na kręgosłup lędźwiowy, ostrzykiwanie kręgosłupa lędźwiowego)

Zastrzyk w kręgosłup (inaczej blokada, zastrzyki na kręgosłup, ostrzykiwanie kręgosłupa) jest wykonywany pod kontrolą rtg. Nowoczesną metodą blokady jest zastrzyk nadtwardówkowy.

Kiedy stosowana jest blokada kolana (blokada w kolano)? Na czym polega blokada w kolano?

Blokada stawu kolanowego (potocznie "blokada na kolano", "blokada do kolana", "blokada sterydowa kolana", "zastrzyki w kolano", "zastrzyk w kolano blokada", "blokada zastrzyk w kolano") może być wykonywana w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego lub przewlekłego bólu kolana.

Kiedy stosowana jest blokada barku?

Blokada barku (zastrzyk w bark) może być stosowana w leczeniu bólu barku opornego na inne metody leczenia. 

Kiedy stosowana jest blokada w staw biodrowy?

W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego leczenie rozpoczyna się od metod zachowawczych, m.in. podaje się leki ze sterydami w postaci wstrzyknięć (blokada stawu biodrowego). Jeśli metody zachowawcze nie przynoszą efektu, konieczna może być operacja.

Rwa kulszowa - zastrzyki, blokada

Blokada steroidowa może być stosowana także w przypadku rwy kulszowej. Blokada na rwę kulszową (zastrzyki na rwę kulszową) jest stosowana zwykle w przypadku braku skuteczności innych metod leczenia.

Jak przebiega zabieg?

Miejsce wstrzyknięcia najpierw jest oczyszczane płynem antyseptycznym, takim jak roztwór jodyny, alkoholu lub innego płynu odkażającego skórę. Następnie za pomocą niewielkiej igły wykonywany jest zastrzyk sterydowy. Zazwyczaj jedynie niewielka ilość steroidu i leku miejscowo znieczulającego zostaje wstrzyknięta. Następnie miejsce wstrzyknięcia jest przykryte gazą lub bandażem.

 

Kiedy zastrzyk zaczyna działać i jak długo to trwa?

Zastrzyk powinien zacząć działać w ciągu kilku dni i działanie może trwać wiele tygodni. Dokładny czas różni się w zależności od pacjenta. W niektórych schorzeniach jedno wstrzyknięcie wystarczy, żeby w całości pozbyć się stanu zapalnego i bólu, podczas gdy w poważniejszych przypadkach może być wymagane wykonanie kilku wstrzyknięć. Większość pacjentów dobrze reaguje na zastrzyki, jednakże u niewielkiej grupy może nie dojść do zmniejszenia objawów i blokada bólu nie zadziała.

 

Ile zastrzyków może otrzymać jedna osoba?

Nie ma ustalonej reguły odnośnie tego, ile wstrzyknięć może otrzymać jedna osoba. Wiele osób z zasady zleca trzy zastrzyki, chociaż w niektórych przypadkach pomocne może być wykonanie większej ilości zastrzyków. Twoja reakcja na pierwsze wstrzyknięcie jest bardzo ważna dla określenia, czy wykonywać kolejne. Jeżeli pierwszy zastrzyk nie zadziałał lub szybko przestał działać, być może nie warto go powtarzać. Wiele osób ogranicza liczbę wstrzyknięć, ponieważ powtarzalne stosowanie kortyzolu może prowadzić do uszkodzenia ścięgien i/lub chrząstki.

 

Jakie są częste skutki uboczne? Jakie są skutki sterydów?

Najczęstszym skutkiem ubocznym jest tzw. reakcja flare. Dochodzi do niej, gdy po wstrzyknięciu steryd wytrąca się w postaci kryształów. U pacjentów, u których pojawia się reakcja flare, występuje krótki okres bólu, trwający 1-2 dni po zastrzyku. Ból może nawet być silniejszy niż początkowe dolegliwości, które miały być leczone zastrzykiem. Flare ustępuje samoistnie po kilku dniach i może być leczone okładami z lodu i unieruchomieniem.

Innym powszechnym skutkiem ubocznym, zwłaszcza u pacjentów z ciemniejszą karnacją, jest odbarwienie skóry w miejscu wstrzyknięcia. Skóra w jednym miejscu staje się jaśniejsza i niekiedy cieńsza. Mimo, że zwykle stan ten ustępuje, odbarwienie skóry czasami może być trwałe.

Jednym z poważniejszych powikłań spowodowanych zastrzykami ze steroidów jest infekcja, zwłaszcza, jeśli zastrzyk był dostawowy. Na szczęście infekcje są rzadkie i zazwyczaj można im zapobiec, poprzez dokładne oczyszczenie skóry przed wykonaniem zastrzyku. Bardzo rzadko u niektórych pacjentów występuje reakcja alergiczna na steryd lub lek miejscowo znieczulający znajdujący się w zastrzyku.

 

Problemy pacjentów z cukrzycą

Pacjenci z cukrzycą często zauważają przejściowy wzrost poziomu glukozy we krwi w ciągu kilku dni po wstrzyknięciu sterydów.

 

Kiedy powinieneś skontaktować się z lekarzem?

Jeżeli otrzymałeś zastrzyk ze sterydów i miejsce wstrzyknięcia jest jasnoczerwone, nadmiernie ucieplone lub temperatura Twojego ciała, mierzona w jamie ustnej, wynosi ponad 38o C, skontaktuj się z lekarzem żeby wykluczyć infekcję.

 

Jeżeli interesuje Cię cena zastrzyku ze sterydów, skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.