Jesteś tutaj

Terapia Orthokine

Terapia Orthokine to skuteczne leczenie:
- bóle kolana, biodra (stawów)
- chrząstka stawowa (chondromalacja)
- medycyna sportowa (ścięgna, mięśnie)


 

Zobacz film wyjaśniający molekularne podłoże choroby zwyrodnieniowej stawów oraz terapię Orthokine® - kliknij tutaj

Przeczytaj wywiad z dr. Janem Paradowskim o terapii Orthokine® w Gazecie Wyborczej - kliknij tutaj

 

Orthokine®  Terapia dla Twojego Ciała - kliknij w link aby dowiedzieć się więcej o możliwościach jakie daje Orthokine® 

 

terapia orthokine - zastrzykTerapia Orthokine to nowoczesna, niezwykle skuteczna i bezpieczna metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów i urazów sportowych. Wykorzystuje się w niej naturalne (biologiczne), własne (autologiczne) zdolności regeneracyjne organizmu - w uszkodzone miejsce (np. staw kolanowy) podajemy osocze bogatopłytkowe z czynnikami wzrostu i namnożone w procesie przygotowania białko, będące blokerem receptora dla Interleukiny-1 (Il-1Ra). Wszystko pochodzi z własnej krwi pacjenta. Nie wprowadza się tym samym żadnych obcych substancji. 

W procesie przygotowania terapii pobieramy niewielką ilość krwi pacjenta, którą następnie inkubujemy w specjalnych, opatentowanych w Niemczech, probówkach. Namnażane jest wówczas znajdujące się naturalnie w krwi pacjenta białko, które skutecznie i na długo blokuje stan zapalny, a więc też ból oraz postęp choroby zwyrodnieniowej (artrozy), np. stawu kolanowego, biodrowego czy kręgosłupa. Probówki są następnie poddawane procesowi wirowania, w którym uzusykujemy tzw. osocze bogatopłytkowe (PRP - Platelets Rich Plasma), naturalnie zawierające własne czynniki wzrostu pacjenta. Dzięki czynnikom wzrostu jesteśmy w stanie pozytywnie wpływać na endogenne zdolności regeneracyjne tkanek organizmu. Tak przygotowany preparat podajemy pacjentowi w uszkodzony rejon, np. do stawu kolanowego. Pozostałe probówki zamrażamy, aby podać pacjentowi w odpowiednich odstępach czasu. 

Dzięki tej innowacyjnej metodzie leczniczej udaje się zmniejszyć lub wyeliminować całkowicie dolegliwośc bólowe stawów, zwiększyć ich zakres ruchomości i komfort życia chorych. U sportowców natomiast uzuskuje się szybką regenerację uszkodzonych struktur, co pozwala na zwiększenie skuteczności leczenia i skrócenie czasu terapii.

Terapię Orthokine z powodzeniem przeszło wiele sław, m.in. gwiazda NBA Kobe Bryant, aktor Nick Nolte, piosenkarka Paula Abdul i inni. Na świecie wykonano już ponad pół miliona procedur z wykorzystaniem Orthokine, udowadniając jej wysoką skuteczność i bezpieczeństwo.

Terapia Orthokine® w leczeniu:

  • - stanów zapalnych stawów, m.in. kolanowych, biodrowych (choroba zwyrodnieniowa, artroza)
  • - uszkodzeniach chrząstki stawowej,
  • - urazach sportowych (ścięgna, mięśnie, więzadła),
  • - choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa związanej z uciskiem korzeni nerwowych w odcinku lędźwiowym

Skuteczność  i bezpieczeństwo stosowania antagonistów receptora dla interleukiny-1 uzyskiwanego z własnej krwi pacjenta.

Terapia Orthokine® to sprawdzona i poparta badaniami, bezpieczna metoda lecznicza. W metodzie tej powstrzymujące zapalenie substancje pozyskuje się bezpośrednio z krwi pacjenta przez zastosowanie specjalnych technik. Celem terapii jest interwencja bezpośrednio w źródle zapalenia.

orthokine - terapia

Cytokiny takie jak interleukina-1 (IL-1) są przyczyną postawania i nasilania się stanów zapalenia stawów i bólu stawów a także korzeni nerwowych. Dzięki wprowadzeniu do organizmu w miejscu zapalenia antagoniście receptora interleukiny 1 (IL-1Ra) możliwa jest skuteczna, przynosząca ulgę pacjentom, interwencja medyczna. Odpowiednio przygotowana surowica krwi (Autologous Conditioned Serum [ACS]) uzyskana specjalną, opatentowaną przez firmę Orthogen Lab Sevices GmbH, Deutschland  metodą, zawiera znacznie podwyższone stężenie własnego IL-1Ra oraz czynników wzrostu pochodzących z organizmu pacjenta. Lekarz pobiera od pacjenta pełną krew przy pomocy specjalnej strzykawki systemu EOT®II (terapia Orthokine®) [1,2]. Po sześciu godzinach w inkubatorze  - w tym czasie zwiększa się stężenie IL-1Ra - krew zostaje przeniesiona do wirówki, po odwirowaniu otrzymujemy osocze krwi, które zostaje podzielone na 6-8 równych porcji. Może ono zostać ponownie wstrzykiwane temu samemu pacjentowi w serii zastrzyków w dotknięty zapaleniem obszar, staw lub przy korzeniach nerwów jeszcze tego samego dnia. Istnieje również możliwość zamrożenia osocza do - 20 st. C i po ponownym rozmrożeniu podanie go pacjentowi w dniu nastepnym. Terapia Orthokine® stosowana jest od około dziesięciu lat. Poniżej krótki opis i wnioski z kilku publikacji dotyczących terapii Orthokine®.

Leczenie stanów zapalnych stawów kolanowych Osteoarthritis Cartilage 2009 [3]

W ramach dwuletniego, randomizowanego badania z podwójną ślepą próbą wykazano wyższą skuteczność terapii Orthokine® (wstrzyknięcie dostawowe) w porównaniu z kwasem hialuronowym i placebo. ACS, kwas hialuronowy (HA) i placebo zastosowano u łącznie 376 mężczyzn i kobiet (w wieku od 30 do 85 lat). Instrumenty pomiarowe: VAS, WOMAC, SF-8. Po sześciu miesiącach osoby poddane terapii Orthokine® oceniły swój stan we wszystkich docelowych kryteriach znacznie lepiej niż grupy porównawcze. Podobne wyniki uzyskano po kolejnych 18 miesiącach obserwacji. Tak więc efekt leczniczy utrzymywał się przez 2 lata po zakończeniu serii wstrzyknięć. U 67% pacjentów leczonych Orthokine® w 6 miesiącu leczenia zaobserwowano zmniejszenie nasilenia bólu w skali VAS o ponad 50%, a także trwałą poprawę zdolności do ruchu. Także liczba pacjentów, którzy w trakcie badań musieli poddać się innemu leczeniu (ponowna seria zastrzyków, akupunktura, artroskopia etc.) z powodu nowych lub ponownie występujących dolegliwości, w grupie Orthokine® była najniższa.

Leczenie bólów kręgosłupa lędźwiowego Spine 2007 [4]

Prospektywne, randomizowane badanie metodą podwójnej ślepej próby u pacjentów z lędźwiową radikulopatią wykazało, że terapia Orthokine® stosowana zewnątrzoponowo okołonerwowo (ang. epidural perineural injection with a double-needle technique), krótkoterminowo była równie skuteczna, a długoterminowo wykazywała tendencję do wyższej skuteczności w porównaniu z serią zastrzyków z triymcinolonu (5mg lub 10mg). Iniekcje terapii Orthokine® od tygodnia dwunastego do końcowej oceny w tygodniu 22 wykazały wyższą skuteczność w skali VAS w porównaniu do obydwu grup, gdzie podawano triamcynolon. Terapia Orthokine® jest nową altrernatywą w leczeniu bólów kręgosłupa odcinka lędźwiowego.

Podsumowanie:
Badania kontrolowane wykazują, że biologiczna terapia Orthokine® jest skuteczną, o wysokim profilu bezpieczeństwa alternatywą dla aktualnie istniejących terapii. W żadnym z badań nie doszło do zakażeń lub wystąpienia poważnych zdarzeń niepożądanych.

Piśmiennictwo:
[1] Meijer H, et al. Inflamm Res. 2003; 52(10): 404-7.
[2] Wehling P, et al. BioDrugs. 2007; 21(5): 223-32.
[3] Baltzer AW, et al. Osteoarthritis Cartilage. 2009; 17: 152-60
[4] Becker C et al. Spine. 2007 sierpień 1;32(17):1803-8.

 

Proces przygotowania terapii Orthokine®

Zobacz, jak wygląda proces przygotowania terapii Orthokine® - kliknij tutaj

System pobierania krwi EOT®II do przeprowadznie terapii Orthokine® stanowi produkt medyczny firmy Orthogen Lab Sevices GmbH, Deutschland.

 

Umów wizytę lekarską, aby dowiedzieć się więcej o leczeniu z wykorzystaniem terapii Orthokine® - kliknij tutaj

 

Tagi artykułu: