Medycyna regeneracyjna stawów

medycyna regeneracyjna stawów

W wyspecjalizowanym ośrodku medycyny regeneracyjnej SPORT-MED, dr Jan Paradowski wykorzystuje komórki macierzyste zamiast lub w połączeniu z procedurą operacyjną, w leczeniu urazów sportowych i stanów związanych ze starzeniem i degeneracją: kolana, biodra, barku, kręgosłupa, stopy i stawu skokowego oraz innych stawów. Nasza autologiczna Terapia Komórkami Macierzystymi wykorzystuje dorosłe mezenchymalne, multipotencjalne komórki macierzyste pobrane z pacjenta własnego szpiku kostnego, które następnie zostają z powrotem wstrzyknięte u tego samego pacjenta w kontuzjowane, uszkodzone lub bolesne miejsce. Medycyna regeneracyjna oferuje bardzo szerokie możliwości leczenia wielu schorzeń dotyczących różnych struktur organizmu.

►Aby dowiedzieć się więcej o Terapii Komórkami Macierzystymi stosowanymi przez nas w bólu stawów, ortopedii i medycynie sportowej przeczytaj artykuł - kliknij tutaj

Mezenchymalne komórki macierzyste mają potencjał do regeneracji – odbierają informacje z otaczających komórek określonego typu (kość, chrząstka, mięśnie oraz inne tworzące tkankę łączną) i różnicują się w ten sam typ komórek. Znajdowane są zazwyczaj w szpiku kostnym. Mezenchymalne komórki macierzyste są multipotencjalne, co oznacza, że potrafią różnicować się w określony typ komórek, a nie w całkiem odmienny rodzaj, jak komórki mózgu, czy nerki.

Funkcją komórek macierzystych u dorosłych jest zapewnienie komórek naprawczych dla organizmu. „Leżą” uśpione w różnych okolicach ciała, głównie w szpiku kostnym i „budzą się”, gdy otrzymają sygnał od szczególnego rodzaju uszkodzenia, któremu towarzyszy zapalenie. Komórki macierzyste przemieszczają się do okolicy ciała objętej zapaleniem, uwalniają białka regulatorowe stanu zapalnego oraz białka stymulujące rozwój nowych komórek, które następnie różnicują się ten sam typ komórek, które zostały uszkodzone. Pomagają tym samym w procesie gojenia. 

Niestety liczba komórek macierzystych u ludzi zmniejsza się wkrótce po narodzinach. To ograniczenie tłumaczy, dlaczego nasz organizm zużywa się i pogarsza się nasz stan wraz z wiekiem – im mniej komórek macierzystych, tym mniejsza zdolność do samonaprawy i zastępowania zużytych komórek. Naszym celem w Terapii Komórkami Macierzystymi jest pobranie ich z jednej okolicy ciała pacjenta, w której występują w większym stężeniu i wstrzyknięcie ich do uszkodzonego stawu, aby potencjalnie zwiększyć możliwości regeneracyjne komórek macierzystych.

Komórki macierzyste wykorzystywane przez nas w ortopedii, mogą stworzyć zdrową tkankę, zastępując uszkodzoną i potencjalnie pomóc organizmowi w samonaprawie. Dla przykładu, komórki macierzyste wstrzyknięte w rejon zniszczonej kości, mogą zróżnicować się w komórki kostne i pomagają w gojeniu uszkodzenia.

W placówce medycznej Sport-Med wykorzystujemy również metodę pozyskiwania komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej. Więcej o innowacyjnej metodzie wykorzystania komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej przeczytasz tutaj.

Inne nasze usługi:


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.