Terapia Komórkami Macierzystymi w Leczeniu Barku

Procedura Terapii Komórkami Macierzystymi, opracowana przez dr. Jana Paradowskiego w leczeniu urazów sportowych i w chorobie zwyrodnieniowej barku, może być idealną alternatywą dla zabiegów chirurgicznych.

 

 
 
 
Staw barkowy, zwany także stawem ramiennym to duży staw łączący kończynę górną z tułowiem. Ból stawu barkowego (ból stawu ramiennego, zespół bolesnego barku) to powszechnie występująca dolegliwość. Choroby barku mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Do głównych przyczyn bólu barku należą przeciążenia i urazy otaczających go tkanek miękkich, a także zmiany zwyrodnieniowe. Chorzy mogą odczuwać ciągły ból barku (przewlekły ból ramienia) lub ból może pojawiać się sporadycznie. Dolegliwości mogą być jedno- lub obustronne, chorzy mogą odczuwać ból lewego barku (ból lewego ramienia) i ból prawego barku (ból prawego ramienia) jednocześnie. Ból w ramieniu, który utrzymuje się przez dłuższy czas może świadczyć o poważnym stanie i nie należy go lekceważyć. Chory może zauważyć, że ból pojawia się w niektórych pozycjach, np. odczuwa ból ramion przy podnoszeniu rąk. Zapalne choroby stawu barkowego mogą powodować, że pojawia się płyn w stawie barkowym.
 
Pacjenci cierpiący na schorzenia stawu barkowego najczęściej podają objawy takie jak:
-ból barku przy podnoszeniu ręki (ból w stawie barkowym przy podnoszeniu ręki)
-ból ramienia przy podnoszeniu ręki
-ból stawów barkowych
-ból barku i szyi
-ból barku w nocy
-bóle mięśni ramion
-ból ręki i barku
-ból barku promieniujący do ręki
-"chrupanie" w barku
-bóle mięśni przedramienia
-ból od ramienia do łokcia
-ból ramienia promieniujący do dłoni
-ból w obojczyku
-ból ramion i pleców
-ból barku i drętwienie ręki
-ból barku po siłowni lub innej aktywności fizycznej
-ból łopatki i barku
 
Przyczyny bólu barku (ból ramion - przyczyny)
 
Najczęstsze przyczyny bólu barku (ból barku - przyczyny):
-uszkodzenie barku (uraz)
-zapalenie stawu barkowego (stan zapalny barku, potocznie 'zapalenie barku')
-zwyrodnienie stawu barkowego
-zapalenie torebki stawowej
-zwichnięcie barku
-zapalenie mięśni barku (potocznie 'zapalenie mięśnia barkowego')
-zwapnienie ścięgien barku
-zerwanie ścięgna w barku (potocznie 'naderwany bark')
-naderwanie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego
-nerwoból barku
-zapalenie splotu szyjnego i ramiennego
-zerwanie mięśnia barku lub naderwany mięsień barku
-przeciążenie barku 
-zapalenie kaletki podbarkowej
 
 
Ból w barku, bolący bark - jak leczyć?
 
Bolesny bark - leczenie
 
Ból w stawie barkowym może być leczony za pomocą metod zachowawczych oraz metod inwazyjnych, w zależności od przyczyny dolegliwości. Przed rozpoczęciem leczenia należy udać się do lekarza, by wykluczyć poważniejsze urazy i choroby stawu barkowego.
W leczeniu bólu barku stosuje się następujące metody:
-rehabilitacja - wykonuje się ją poprzez wykorzystywanie różnych metod z zakresu fizjoterapii. Fizjoterapia barku polega przede wszystkim na ćwiczeniach na ból barku.
-miejscowe podanie sterydów - zastrzyki, "blokada barku"
-leki doustne
-leczenie operacyjne
-terapia komórkami macierzystymi
 
Kontuzja barku - ćwiczenia
 
Po zakończeniu leczenia urazu barku należy ostrożnie powracać do treningów, najlepiej po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Obciążenie musi być zwiększane bardzo powoli, a trening nie może powodować dolegliwości bólowych. Jeśli ćwiczenia powodują ból mięśni barku, należy je przerwać. 

Terapia Komórkami Macierzystymi jest dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z bólem wywołanym uszkodzeniem pierścienia (stożka) rotatorów, uszkodzeniem chrząstki stawowej na tle zwyrodnienieniowym bądź urazowym lub zapaleniem i przeciążeniem (naciągnięciem) barku. Może być korzystniejszym rozwiązaniem niż artroskopia barku / endoproteza barku, ponieważ leczenie chirurgiczne często jest skomplikowane i może nie przynieść oczekiwanego efektu, m.in. ze względu na złożoną biomechanikę stawu barkowego. Dodatkowo, po operacji  wymagany jest długi proces rehabilitacji, w celu przywrócenia pełnego zakresu ruchomości. Część pacjentów powinna jednak poddać się leczeniu operacyjnemu - oferujemy wówczas małoinwazyjne techniki operacyjne, które uzupełniamy Terapią Komórkami Macierzystymi, przyspieszając i poprawiając regenerację i powrót funkcji.

 

Terapia Komórkami Macierzystymi może więc być stosowana  w przypadku:

  • Częściowego uszkodzenia pierścienia rotatorów (stożka rotatorów)
  • Naderwania obrąbka stawowego
  • Umiarkowanej choroby zwyrodnieniowej stawu ramiennego (barku)
  • Uszkodzenia chrząstki stawowej barku
  • Naciągnięcia mięśni stawu barkowego
 

Terapia Komórkami Macierzystymi zazwyczaj nie jest wykorzystywana jako jedyna forma terapii w przypadku: 

  • Ostrych zmian zwyrodnieniowych w stawach
  • Całkowitego rozerwania pierścienia rotatorów
 
Zachęcam do kontaktu i zarejestrowania się na wizytę lekarską, podczas której wykonane zostaną badania i ocena, czy Twoje dolegliwości kwalifikują się do Terapii Komórkami Macierzystymi. 
 
Z uwagi na fakt, że nie każdy pacjent, zgłaszający się z bólem barku lub jego urazem, jest kandydatem do Terapii Komórkami Macierzystymi, dr Jan Paradowski oceni możliwość zastosowania tej procedury lub ewentualnie omówi inne możliwości leczenia – zarówno te operacyjne jak i niezabiegowe (np. terapię osoczem bogatopłytkowym PRP GPS lub przeciwzapalną, biologiczną terapię regeneracyjną Orthokine). Jeśli są Państwo zainteresowani dodatkowymi informacjami na temat Terapii Komórkami Macierzystymi w leczeniu urazów stawu barkowego, zachęcam do kontaktu.  
 
Jeżeli występują u Ciebie dolegliwości takie jak: ból barku i ramienia, ból ramienia przy podnoszeniu ręki do góry, bóle barku w nocy, ból szyi i ramion, skonsultuj się ze specjalistą z naszej placówki medycznej.
 
Przeczytaj więcej o Twojej Terapii Komórkami Macierzystymi w Ortopedii - kliknij tutaj
 
W placówce medycznej Sport-Med wykorzystujemy również metodę pozyskiwania komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej. Więcej o innowacyjnej metodzie wykorzystania komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej przeczytasz tutaj.
 
 

dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.