Terapia Orthokine

Największe doświadczenie w Polsce:
- ból kolana, biodra (stawów)
- chrząstka stawowa (chondromalacja)
- medycyna sportowa (ścięgna, mięśnie)

 

 

 

 

 

 

OrthokineTerapia Orthokine® to nowoczesna, niezwykle skuteczna i bezpieczna metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów i urazów sportowych. Wykorzystuje się w niej naturalne (biologiczne), własne (autologiczne) zdolności regeneracyjne organizmu - w uszkodzone miejsce (np. staw kolanowy) podajemy osocze bogatopłytkowe z czynnikami wzrostu i namnożone w procesie przygotowania białko, będące blokerem receptora dla Interleukiny-1 (Il-1Ra). Wszystko pochodzi z własnej krwi pacjenta. Nie wprowadza się tym samym żadnych obcych substancji. 

W procesie przygotowania terapii pobieramy niewielką ilość krwi pacjenta, którą następnie inkubujemy w specjalnych, opatentowanych w Niemczech, probówkach. Produkowane jest wówczas znajdujące się naturalnie w krwi pacjenta białko przeciwzapalne, które skutecznie i na długo blokuje stan zapalny, a więc też ból oraz postęp choroby zwyrodnieniowej (artrozy), np. stawu kolanowego, biodrowego czy kręgosłupa. Probówki są następnie poddawane procesowi wirowania, w którym uzusykujemy tzw. osocze bogatopłytkowe (PRP - Platelets Rich Plasma), naturalnie zawierające własne czynniki wzrostu. Dzięki czynnikom wzrostu jesteśmy w stanie pozytywnie wpływać na endogenne zdolności regeneracyjne tkanek organizmu. Tak przygotowany preparat podajemy pacjentowi w dotknięty zapaleniem obszar, np. do stawu kolanowego. Pozostałe probówki zamrażamy, aby podać pacjentowi w odpowiednich odstępach czasu. 

Dzięki tej innowacyjnej metodzie leczniczej udaje się zmniejszyć lub wyeliminować całkowicie dolegliwości bólowe stawów, zwiększyć ich zakres ruchomości i komfort życia chorych. U sportowców natomiast uzyskuje się szybką regenerację uszkodzonych struktur, co pozwala na zwiększenie skuteczności leczenia i skrócenie czasu terapii.

 

OrthokineTerapię Orthokine z powodzeniem przeszło u prof. Petera Wehlinga w Niemczech (twórcy metody), wiele sław, m.in. gwiazda NBA Kobe Bryant, wybitny golfista PGA Tour Fred Couples, aktorzy Nick Nolte i Demi Moore, piosenkarka Paula Abdul i inni. Na świecie wykonano już ponad pół miliona procedur z wykorzystaniem Orthokine, udowadniając jej wysoką skuteczność i bezpieczeństwo. 

Ortopeda Jan Paradowski (posiada jedno z większych doświadczeń w Terapii Orthokine w Polsce) i prof. Peter Wehling (twórca metody Orthokine) podczas Międzynarodowej Konferencji Medycznej ICRS 2013 (International Cartilage Regeneration & Joint Preservation Society), Izmir, Turcja - kliknij tutaj. Znajomość z prof. Wehlingiem owocuje na codzień możliwością wspólnej wymiany doświadczeń.

 

Terapia Orthokine® w leczeniu:

  • stanów zapalnych stawów, m.in. kolanowych, biodrowych (choroba zwyrodnieniowa, artroza)
  • uszkodzeniach chrząstki stawowej,
  • urazach sportowych (ścięgna, mięśnie, więzadła),
  • choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa związanej z uciskiem korzeni nerwowych w odcinku lędźwiowym

 

Skuteczność  i bezpieczeństwo stosowania antagonistów receptora dla interleukiny-1 uzyskiwanego z własnej krwi pacjenta.

Terapia Orthokine® to sprawdzona i poparta badaniami, bezpieczna metoda lecznicza. W metodzie tej powstrzymujące zapalenie substancje pozyskuje się bezpośrednio z krwi pacjenta przez zastosowanie specjalnych technik. Celem terapii jest interwencja bezpośrednio w źródle zapalenia.

Orthokine - terapia dla Twojego ciała


Cytokiny takie jak interleukina-1 (IL-1) są przyczyną postawania i nasilania się stanów zapalenia stawów i bólu stawów a także korzeni nerwowych. Dzięki wprowadzeniu do organizmu w miejscu zapalenia antagonisty receptora interleukiny 1 (IL-1Ra) możliwa jest skuteczna, przynosząca ulgę pacjentom, interwencja medyczna. Odpowiednio przygotowana surowica krwi (Autologous Conditioned Serum [ACS]) uzyskana specjalną, opatentowaną przez firmę Orthogen Lab Sevices GmbH, Deutschland  metodą, zawiera znacznie podwyższone stężenie własnego IL-1Ra oraz czynników wzrostu pochodzących z organizmu pacjenta. Lekarz pobiera od pacjenta pełną krew przy pomocy specjalnej strzykawki systemu EOT®II (specjalnie opatetntowana strzykawka do pobrania i inkubacji krwi). Po sześciu godzinach w inkubatorze  - w tym czasie zwiększa się stężenie IL-1Ra - strzykawki z krwią zostają przeniesione do wirówki. Po odwirowaniu otrzymujemy osocze krwi, które zostaje podzielone na 6-8 równych porcji. Może ono zostać ponownie wstrzykiwane temu samemu pacjentowi w serii zastrzyków w dotknięty zapaleniem obszar, staw lub przy korzeniach nerwów jeszcze tego samego dnia. Istnieje również możliwość zamrożenia osocza do - 20 st. C i po ponownym rozmrożeniu podanie go pacjentowi w dniu nastepnym. Terapia Orthokine® stosowana jest od około dziesięciu lat. Poniżej krótki opis i wnioski z kilku publikacji dotyczących terapii Orthokine®.

Leczenie stanów zapalnych stawów kolanowych Osteoarthritis Cartilage 2009 [3]

W ramach dwuletniego, randomizowanego badania z podwójną ślepą próbą wykazano wyższą skuteczność terapii Orthokine® (wstrzyknięcie dostawowe) w porównaniu z kwasem hialuronowym i placebo. ACS, kwas hialuronowy (HA) i placebo zastosowano u łącznie 376 mężczyzn i kobiet (w wieku od 30 do 85 lat). Instrumenty pomiarowe: VAS, WOMAC, SF-8. Po sześciu miesiącach osoby poddane terapii Orthokine® oceniły swój stan we wszystkich docelowych kryteriach znacznie lepiej niż grupy porównawcze. Podobne wyniki uzyskano po kolejnych 18 miesiącach obserwacji. Tak więc efekt leczniczy utrzymywał się przez 2 lata po zakończeniu serii wstrzyknięć. U 67% pacjentów leczonych Orthokine® w 6 miesiącu leczenia zaobserwowano zmniejszenie nasilenia bólu w skali VAS o ponad 50%, a także trwałą poprawę zdolności do ruchu. Także liczba pacjentów, którzy w trakcie badań musieli poddać się innemu leczeniu (ponowna seria zastrzyków, akupunktura, artroskopia etc.) z powodu nowych lub ponownie występujących dolegliwości, w grupie Orthokine® była najniższa.

Leczenie bólów kręgosłupa lędźwiowego Spine 2007 [4]

Prospektywne, randomizowane badanie metodą podwójnej ślepej próby u pacjentów z lędźwiową radikulopatią wykazało, że terapia Orthokine® stosowana zewnątrzoponowo okołonerwowo (ang. epidural perineural injection with a double-needle technique), krótkoterminowo była równie skuteczna, a długoterminowo wykazywała tendencję do wyższej skuteczności w porównaniu z serią zastrzyków z triamcynolonu (5mg lub 10mg). Iniekcje terapii Orthokine® od tygodnia dwunastego do końcowej oceny w tygodniu 22 wykazały wyższą skuteczność w skali VAS w porównaniu do obydwu grup, gdzie podawano triamcynolon. Terapia Orthokine® jest nową altrernatywą w leczeniu bólów kręgosłupa odcinka lędźwiowego.


Podsumowanie:

Badania kontrolowane wykazują, że biologiczna terapia Orthokine® jest skuteczną, o wysokim profilu bezpieczeństwa alternatywą dla aktualnie istniejących terapii. W żadnym z badań nie doszło do zakażeń lub wystąpienia poważnych zdarzeń niepożądanych.

Sport a Orthokine®

Najwyższej klasy sportowcy korzystają z terapii Orthokine®. 
Kontuzjowany zawodnik klubu piłkarskiego Chelsea - Alvaro Morata - z powodzeniem przechodzi terapię Orthokine u twórcy metody prof. Petera Wehlinga. Terapia Orthokine® zwiększa skuteczność pełnego wyleczenia kontuzji. Dla wyczynowych sportowców wizja przerwania kariery jest przerażająca, dzięki tej terapii mogą bez problemów odzyskać pełną sprawność ruchową, kontynuować swoją życiową pasję bez żadnych ograniczeń oraz w pełni cieszyć się życiem bez bólu i dyskomfortu.

Piśmiennictwo:

[1] Meijer H, et al. Inflamm Res. 2003; 52(10): 404-7.
[2] Wehling P, et al. BioDrugs. 2007; 21(5): 223-32.
[3] Baltzer AW, et al. Osteoarthritis Cartilage. 2009; 17: 152-60
[4] Becker C et al. Spine. 2007 sierpień 1;32(17):1803-8.

 

Media:

  1. Proces przygotowania terapii Orthokine®  - zobacz, jak wygląda proces przygotowania terapii Orthokine® oraz - kliknij tutaj 

  2. Przeczytaj wywiad z dr Janem Paradowskim o terapii Orthokine® w Gazecie Wyborczej - kliknij tutaj

 

System pobierania krwi EOT®II do przeprowadznie terapii Orthokine® stanowi produkt medyczny firmy Orthogen Lab Sevices GmbH, Deutschland.

 

 

Inne nasze usługi:

Medycyna regeneracyjna stawów
Komórki macierzyste - kręgosłup
Komórki macierzyste - kolano
Komórki macierzyste - biodro
Komórki macierzyste - staw skokowy
Komórki macierzyste - bark
Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej
Terapia Orthokine
Terapia czynnikami wzrostu PRP
Leczenie osoczem bogatopłytkowym


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.