Spis treści:
1. Wstęp
2. Podstawy teoretyczne terapii osoczem bogatopłytkowym (PRP)
3. Przebieg terapii osoczem bogatopłytkowym (PRP)
4. Wskazania do terapii osoczem bogatopłytkowym (PRP)
5. Zalety terapii osoczem bogatopłytkowym (PRP)
1. Wstęp
Osocze bogatopłytkowe (PRP - Platelets Rich Plasma) pozyskiwane jest z własnej krwi pacjenta. Zawiera czynniki wzrostu i inne biomolekuły biorące udział w gojeniu się uszkodzeń i ran – dzięki temu możliwa jest naturalna regeneracja tkanek. Terapia osoczem bogatopłytkowym to biologiczna, skuteczna i bezpieczna metoda leczenia urazów sportowych (mięśni, ścięgien, więzadeł), tendinopatii i entezopatii oraz chrząstki stawowej (w tym uszkodzeń urazowych i artrozy – choroby zwyrodnieniowej stawów).
2. Podstawy teoretyczne terapii osoczem bogatopłytkowym (PRP)
Osocze bogatopłytkowe zawiera bardzo duże ilości czynników wzrostu oraz białek, które stymulują procesy regeneracyjne oraz podtrzymują ich przebieg. Wysoka biologiczna aktywność molekuł zawartych w osoczu bogatopłytkowym ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu terapii PRP realizowanej w układzie mięśniowo-szkieletowym. Gojenie się tkanek tego obszaru zajmuje bowiem sporo czasu – z uwagi na wolniejszą niż w innych tkankach wymianę uszkodzonych komórek na nowe oraz ograniczone ukrwienie.
Terapia PRP dostarcza składników sprzyjających neowaskularyzacji, czyli tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych. Konsekwencją jest lepsze ukrwienie leczonego obszaru, co przekłada się na lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek. W rezultacie przyspiesza metabolizm tych obszarów, a wraz z tym poprawia się zdolność do regeneracji tkanek.
Ponieważ w osoczu bogatopłytkowym znajdują się również składniki, których zadaniem jest usuwanie elementów martwych lub uszkodzonych, dzięki terapii PRP regenerowany obszar – poza stymulacją – ulega również oczyszczeniu z pozostałości po procesach chorobowych.
3. Przebieg terapii PRP
Procedura rozpoczyna się wywiadem medycznym, po którym następuje pobranie krwi pacjenta i przygotowanie osocza bogatopłytkowego z czynnikami wzrostu. Procedurę przygotowania osocza zaprezentowano na rysunkach. Trwa ona kilka-kilkanaście minut.
Po przygotowaniu osocze jest gotowe do użycia. Miejsce iniekcji jest dezynfekowane, następnie osocze bogatopłytkowe jest wstrzykiwane w wybrany obszar ciała. Iniekcja jest przeprowadzana pod kontrolą USG, dzięki czemu przebieg procesu jest na bieżąco monitorowany i kontrolowany. Po podaniu osocza bogatopłytkowego miejsce iniekcji jest dezynfekowane i opatrzone jałowym opatrunkiem.
Po zabiegu w razie dolegliwości bólowych można zażywać leki przeciwbólowe wskazane przez lekarza (poza NLPZ).
Konieczne jest zgłaszanie się na wizyty kontrolne a także realizowanie zaleconej procedury rehabilitacyjnej.
Poniżej przedstawiony został proces przygotowania osocza bogatopłytkowego PRP z czynnikami wzrostu:
4. Wskazania do terapii osoczem bogatopłytkowym
Dzięki czynnikom wzrostu, zawartym w osoczu bogatopłytkowym PRP (z własnej krwi pacjenta), regeneracja tkanek nabrała nowego wymiaru. Terapia czynnikami wzrostu to metoda przełomowa, dzięki której potrafimy skuteczniej niż dotychczas leczyć tak trudne schorzenia, jak:
- ostrogi piętowe;
- "zapalenie" ścięgna Achillesa (tendinopatia);
- łokieć "tenisisty";
- łokieć "golfisty";
- kolano "skoczka";
- kolano "biegacza";
- uszkodzenia chrząstki stawowej – chondromalacja;
- uszkodzenia pierścienia rotatorów barku;
- uszkodzenie przyczepów mięśni przywodzicieli uda;
- uszkodzenia innych mięśni, ścięgien i entez, zwłaszcza w medycynie sportowej;
- zapalenie pochewki ścięgnistej lub kaletki.
Czynniki wzrostu wykorzystywane są również w czasie rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL), co umożliwia szybszą i lepszą przebudowę więzadła po przeszczepie.
Innym zastosowaniem jest leczenie braku zrostu kostnego – dzięki potencjałowi czynników wzrostu, koniecznych w procesach naprawczych tkanek, wspomagamy proces gojenia złamań.
Wszystkie zabiegi ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym PRP wykonuję pod kontrolą USG w celu zapewnienia wysokiej precyzji, a co za tym idzie – wysokiej skuteczności leczenia.
5. Zalety terapii PRP
Kluczowe czynniki, które predestynują terapię PRP do szerokiego zastosowania w medycynie regeneracyjnej, to skład osocza bogatopłytkowego i fakt, że pacjentowi podaje się jego własny materiał biologiczny, co eliminuje ryzyko wystąpienia negatywnej reakcji immunologicznej i zakażeń u leczonej osoby.
Kolejne zalety terapii PRP to:
– minimalna inwazyjność;
– wysoka skuteczność gwarantowana przez biologiczną aktywność składników osocza bogatopłytkowego;
– bezpieczeństwo i precyzja iniekcji;
– możliwość powtarzania terapii wg indywidualnych potrzeb i wskazań;
– bezbolesność dzięki zastosowaniu powierzchniowego znieczulenia miejscowego.
Zobacz filmy z procesem przygotowania i wykonania terapii PRP - kliknij tutaj
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu tel. 501 224 884
Zapraszamy na wizytę!
Często wyszukiwane tematy: