Komórki Macierzyste - Kolano - Terapia Komórkami Macierzystymi w Leczeniu Stawu Kolanowego

Terapia z użyciem Komórek Macierzystych może okazać się idealną alternatywą dla osób zmagających się z przewlekłym bólem kolan, spowodowanym urazem lub zmianami zwyrodnieniowymi.

Terapia Komórkami Macierzystymi jest jednym z najlepszych rozwiązań przede wszystkim dlatego, że tradycyjne chirurgiczne rozwiązania (takie jak artroskopia kolana lub całkowita wymiana stawu kolanowego - endoproteza kolana), częściej wiążą się z potencjalnymi powikłaniami i mogą wymagać miesięcy rehabilitacji. 

Terapia z wykorzystaniem Komórek Macierzystych może być odpowiednia w leczeniu:

  • Łagodna i umiarkowana choroba zwyrodnieniowa (artroza) stawu kolanowego
  • Częściowego uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) i więzadła krzyżowego tylnego (PCL)
  • Częściowego rozdarcia łąkotki
  • W połączeniu z  procedurą rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) lub tylnego (PCL) – celem szybszego I lepszego wgajania mocowania kostnego.

Terapia komórkami macierzystymi w leczeniu kolana nie znajduje jednak bezpośredniego zastosowania w leczeniu:

  • Całkowitego zerwania ACL – wówczas zapraszam najpierw na zabieg artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego z wykorzystaniem własnych ściegien/więzadeł lub implantujemy sztuczne więzadła (LARS, Neoligaments) 
  • Całkowitego uszkodzenia łąkotki – wówczas zapraszam na zabieg zeszycia łąkotki lub jej usunięcia z następowym wszczepieniem implantu łąkotki (sztucznego lub pobranego ze zwłok)
  • OstregoZnacznie zaawansowanego zwyrodnienia stawu kolanowego – wówczas zapraszam na konsultację w celu omówienia innych możliwości leczniczych
Trzeba pamiętać, że nie każdy rodzaj bólu lub urazu stawu kolanowego kwalifikuje się do Terapii Komórkami Macierzystymi. Jeśli okaże się, że nie kwalifikujesz się do wdrożenia tej procedury, wykonamy dokładne badania, i testy oraz konsultacje w celu dobrania innej, odpowiedniej metody leczenia –operacyjnej (artroskopia + Terapia Komórkami Macierzystymi jako uzupełnienie/endoprotezoplastyka) lub niezabiegowej (biologiczna terapia czynnikami wzrostu i przeciwzapalna Orthokine + indywidualny protokół rehabilitacji). Jeśli jesteś zainteresowany dodatkowymi informacjami na temat Terapii Komórkami Macierzystymi w leczeniu bólu kolan, zapraszam do kontaktu.
 
Przeczytaj więcej o Twojej Terapii Komórkami Macierzystymi w Ortopedii - kliknij tutaj
 
W placówce medycznej Sport-Med wykorzystujemy również metodę pozyskiwania komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej. Więcej o innowacyjnej metodzie wykorzystania komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej przeczytasz tutaj.
 

dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.