Alloprzeszczep łąkotki z autologicznym przeszczepem chondrocytów – instrukcje pooperacyjne

Spis treści:

  1. Dieta
  2. Pielęgnacja rany
  3. Leki
  4. Aktywność
  5. Orteza
  6. Leczenie zimnem
  7. Ćwiczenia
  8. Alarmujące objawy
  9. Dalsza opieka lekarska/pytania
 
 
 
►Rozpocznij od klarownych płynów i lekkostrawnego jedzenia (np. galaretki, zupy, itp.).
Przejdź do swojej zwykłej diety, jeśli nie odczuwasz nudności.
 
 
Nie zdejmuj opatrunku założonego po operacji, rozluźnij bandaż, jeśli pojawi się obrzęk wokół stopy i kostki.
To normalne, że kolano krwawi i jest obrzęknięte po operacji – jeśli krew przesiąka przez bandaż, nie ma powodu do niepokoju – wzmocnij opatrunek dodatkowym bandażem.
Zdejmij opatrunek trzeciego dnia po operacji – jeśli obecne jest minimalne sączenie, przyklej plaster z opatrunkiem lub załóż czysty bandaż i zmieniaj go codziennie – później możesz zacząć się golić, jeśli tylko rana pozostaje zakryta opatrunkiem.
Żeby uniknąć infekcji, rana musi być czysta i sucha - możesz brać prysznic, zakładając na nogę duży worek na śmieci, już następnego dnia po operacji – ale nie wolno zanurzać operowanej nogi (np. podczas kąpieli).
 
 
Lek przeciwbólowy jest wstrzykiwany do rany i stawu kolanowego podczas operacji – przestaje działać w ciągu 8-12 godzin.
Większość pacjentów będzie wymagać narkotycznych leków przeciwbólowych przez krótki okres czasu – należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu.
Częstym skutkiem ubocznym leków przeciwbólowych są nudności, zawroty głowy i zaparcia – żeby zmniejszyć działania niepożądane, przyjmuj lek wraz z jedzeniem - jeśli pojawi się zaparcie, rozważ zażycie leków przeczyszczających dostępnych bez recepty.
Jeśli występują u Ciebie nudności i wymioty, skontaktuj się z lekarzem, celem zmiany leku.
Nie prowadź samochodu ani nie obsługuj żadnych maszyn podczas przyjmowania narkotycznych leków przeciwbólowych.
Dawka 200-400 mg ibuprofenu (np. Advil) może być przyjmowana pomiędzy dawkami narkotycznych leków przeciwbólowych, żeby złagodzić pooperacyjne wahania w nasileniu bólu, zredukować ogólną ilość potrzebnego leku przeciwbólowego i zwiększyć przerwy w przyjmowaniu narkotycznych leków przeciwbólowych.
 
 
Unoś operowaną nogę do wysokości klatki piersiowej, tak często jak to możliwe, żeby zmniejszyć obrzęk.
Nie kładź poduszek pod kolana (nie utrzymuj kolana w zgiętej pozycji), ale raczej umieść je pod stopami/stawami skokowymi.
Umieść poduszki pod stopami, nie pod kolanami
 
Używaj kul celem podparcia podczas chodzenia– nie wolno Ci w żaden sposób obciążać operowanej nogi – chyba że lekarz zaleci inaczej. Nie wolno kucać z nogami zgiętymi >90o
Nie wykonuj czynności, które nasilają ból/obrzęk kolana (długie okresy stania lub chodzenia) przez pierwsze     7-10 dni po operacji.
Unikaj długich okresów siedzenia (z nieuniesioną nogą) lub podróżowania na dalekie odległości, przez 2 tygodnie.
Nie wolno Ci prowadzić samochodu, dopóki nie zezwoli na to lekarz.
Możesz powrócić do pracy siedzącej lub do uczęszczania na zajęcia w szkole, po 3-4 dniach od operacji, jeśli ból jest do zniesienia.
 
 
Twoja orteza powinna być cały czas w pełni wyprostowana (w dzień i w nocy – z wyjątkiem wykonywania ćwiczeń), chyba że lekarz zaleci Ci inaczej podczas wizyty pooperacyjnej.
Zdejmuj ortezę podczas zginania kolana i wykonywania innych ćwiczeń w nieobciążającej pozycji (np. na leżąco lub na siedząco).
 
 
Rozpocznij od razu po operacji.
Używaj maszyny do miejscowej krioterapii, bądź okładów z lodu, co 2 godziny przez 20 minut dziennie, aż do pierwszej wizyty pooperacyjnej – pamiętaj, by trzymać nogę uniesioną do wysokości klatki piersiowej podczas jej ochładzania.
 
 
Maszyna do ciągłego ruchu biernego (CPM) powinna zostać zamówiona przed operacją, by dostarczono ją gotową do użytku już pierwszego dnia po operacji.
Maszyna do CPM
 
W razie trudności z użytkowaniem maszyny do ciągłego ruchu biernego, skontaktuj się ze specjalistą.
Używaj maszyny do ciągłego ruchu biernego przez 6-8 godzin dziennie, w 2-godzinnych cyklach – rozpocznij od 1 cyklu na minutę, w zakresie od 0o wyprostu do zgięcia pod kątem 40o – zwiększaj kąt zgięcia o 5-10o (pozostawaj w zakresie ruchu, który jest dla Ciebie komfortowy) dziennie, aż do osiągnięcia maksimum 90o.
Rozpocznij wykonywanie ćwiczeń 24 godziny po operacji (ćwiczenia mięśnia czworogłowego, grzbietowe i podeszwowe zginanie stopy, unoszenie wyprostowanej nogi w założonej i zablokowanej ortezie), chyba że lekarz zaleci inaczej.
Dyskomfort i sztywność są normą przez kilka dni po operacji.
Wykonuj ćwiczenia 3-4 razy dziennie do momentu pierwszej wizyty pooperacyjnej.
Wykonuj podeszwowe i grzbietowe zgięcia stopy wielokrotnie w ciągu dnia, żeby zmniejszyć ryzyko powstania skrzepów w obrębie podudzia (występują bardzo rzadko).
Formalna fizjoterapia rozpocznie się po pierwszej wizycie pooperacyjnej.
 
 
Bolesny obrzęk lub odrętwienie
Nieustanny ból
Gorączka (powyżej 38o C – normą jest stan podgorączkowy w ciągu pierwszych 2 dni po operacji) lub dreszcze
Zaczerwienienie wokół rany
Zmiana zabarwienia w obrębie nadgarstka lub dłoni
Ciągły wysięk lub krwawienie z rany (niewielka ilość wysięku jest 
Trudności w oddychaniu
Silne nudności/wymioty
 
Jeśli wystąpią u Ciebie powyższe objawy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
 

dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.