Badanie USG płuc - Kraków

Spis treści

 1. Wstęp
 2. Kiedy wykonywane jest badanie ultrasonograficzne płuc?
 3. Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego płuc?
 4. Jaki sprzęt jest wykorzystywany do badania ultrasonograficznego płuc?
 5. Jak przebiega badanie ultrasonograficzne płuc?
 6. Jakie są ograniczenia badania ultrasonograficznego płuc?
 7. Jakie są zalety badania ultrasonograficznego płuc?
 8. Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym płuc?

Wstęp

Badanie ultrasonograficzne płuc jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, pozwalającą uzyskać obrazy struktur znajdujących się wewnątrz klatki piersiowej. Ultrasonografia umożliwia także ocenę przepływu krwi w różnych strukturach. Badanie ultrasonograficzne jest wykonywane za pomocą specjalnej głowicy, wysyłającej fale o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Lekarz przesuwa głowicę po skórze klatki piersiowej, a fale ultradźwiękowe są wysyłane w głąb ciała pacjenta. Fale odbijają się od narządów i tkanek jak echo i powracają do głowicy. Uzyskane informacje są następnie przetwarzane w obraz wyświetlany na monitorze. Badanie ultrasonograficzne płuc znajduje zastosowanie m.in. w przypadku krytycznie chorych pacjentów, którzy wymagają szybkiej diagnostyki. Jednym z głównych zastosowań badania ultrasonograficznego płuc jest diagnostyka stanów zagrożenia życia. Badanie ultrasonograficzne pozwala diagnozować m.in. odmę opłucnową, krwawienie do jamy opłucnej, obrzęk płuc, zatorowość płucną czy zmiany zapalne. Badanie to jest bardziej dokładne niż badanie fizykalne połączone z badaniem rentgenowskim klatki piersiowej. Ponadto jest ono bardziej bezpieczne, ponieważ pacjent nie jest eksponowany na promieniowanie jonizujące. Ultrasonografia jest również wykorzystywana w celach terapeutycznych – pozwala np. na wykonanie torakocentezy. Dodatkową zaletą ultrasonografii jest fakt, że może być wykonana przy łóżku pacjenta.

Kiedy wykonywane jest badanie ultrasonograficzne płuc?

Badanie ultrasonograficzne płuc może zostać zlecone m.in. w przypadku:

 • podejrzenia obecności płynu w jamie opłucnej
 • podejrzenia odmy opłucnowej
 • konieczności wykonania torakocentezy - punkcji jamy opłucnej

Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego płuc?

Badanie ultrasonograficzne płuc nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, ale najlepiej w dniu wizyty założyć luźne ubranie i zdjąć biżuterię z badanego obszaru.

Jaki sprzęt jest wykorzystywany do badania ultrasonograficznego płuc?

Do badania usg płuc stosuje się aparat, który składa się z konsoli zawierającej komputer, monitora oraz głowicy używanej do wykonywania badania. Głowica ultrasonograficzna jest niewielkim urządzeniem przypominającym mikrofon, połączonym z konsolą za pomocą przewodu. Głowica wysyła w głąb ciała fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (niesłyszalne dla ludzkiego ucha), a następnie odbiera ich echo powstałe po odbiciu od tkanek i narządów. Zasada działania jest podobna do funkcjonowania sonarów. Po przetworzeniu sygnałów w obraz, jest on natychmiast wyświetlany na monitorze.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne płuc?

Podczas badania lekarz rozprowadza na skórze klatki piersiowej pacjenta specjalny żel do ultrasonografii. Żel zwiększa przyleganie głowicy do ciała pacjenta oraz eliminuje tzw. poduszeczki powietrzne, które utrudniają przepływ fal ultrasonograficznych. Lekarz wykonujący ultrasonografię przesuwa głowicę po skórze pacjentki nad badanym obszarem. Badanie ultrasonograficzne płuc trwa zwykle około 20-30 minut. Po zakończeniu badania lekarz wyciera żel ze skóry pacjenta. Żel nie powoduje plam na odzieży. Po badaniu pacjent może od razu powrócić do codziennej aktywności.

Jakie są ograniczenia badania ultrasonograficznego płuc?

 • Znaczna otyłość może wpływać na czułość badania ultrasonograficznego.
 • Badanie może być utrudnione u kobiet z dużymi piersiami.
 • Badania ultrasonograficznego płuc nie można wykonać u pacjentów z odmą podskórną.
 • Schorzenia dotyczące głębiej położonych części płuc mogą nie zostać prawidłowo zdiagnozowane,ponieważ tylko powierzchowne partie są dobrze widoczne w ultrasonografii.

Jakie są zalety badania ultrasonograficznego płuc?

 • Badanie jest nieinwazyjne
 • Badanie jest bezbolesne
 • Badanie jest powszechnie dostępne i względnie tanie
 • Badanie jest całkowicie bezpieczne, także dla kobiet w ciąży
 • Badanie pozwala uzyskać obrazy w czasie rzeczywistym i umożliwia wykonanie torakocentezy pod kontrolą wzroku

Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym płuc?

Badanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta.

 

Nasza oferta badań USG obejmuje:

 


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.