Badanie USG ścięgna Achillesa - Kraków

Spis treści

 1. Wstęp
 2. Kiedy wykonywane jest badanie ultrasonograficzne ścięgna Achillesa?
 3. Na czym polega badanie ultrasonograficzne ścięgna Achillesa?
 4. Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego ścięgna Achillesa?
 5. Jaki sprzęt jest wykorzystywany do badania ultrasonograficznego ścięgna Achillesa?
 6. Jak przebiega badanie ultrasonograficzne ścięgna Achillesa?
 7. Jakie są zalety badania ultrasonograficznego ścięgna Achillesa?
 8. Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym ścięgna Achillesa?

Wstęp

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ludzkim organizmie. Przytwierdza ono mięśnie łydki do kości piętowej. Uraz ścięgna Achillesa może dotyczyć każdego, zarówno sportowca, jak i osoby mało aktywnej fizycznie. Do najczęstszych patologii w obrębie ścięgna Achillesa należy jego zerwanie i zapalenie. Do całkowitego lub częściowego przerwania ścięgna Achillesa zwykle dochodzi w przypadku, gdy ścięgno zostaje rozciągnięte ponad normę. Może do tego dojść wskutek działania nadmiernej siły, np. podczas skakania lub nagłego poderwania się do biegu. Urazy ścięgna Achillesa częściej występują u osób w średnim wieku. Jeżeli odczuwasz sztywność lub pieczenie w okolicy pięty, podczas wykonywania jakiejkolwiek aktywności związanej z obciążeniem, możliwe że doznałeś uszkodzenia ścięgna Achillesa. Do czynników ryzyka wystąpienia urazu ścięgna Achillesa należą m.in.:

 • niedawne zwiększenie intensywności, częstotliwości lub czasu trwania wysiłku fizycznego
 • brak odpowiednich przerw w trakcie wysiłku fizycznego
 • noszenie obuwia, które nie zapewnia wystarczającego podparcia
 • ograniczony zakres ruchów w stawie skokowym
 • bieganie po nierównej lub twardej powierzchni
 • brak odpowiedniej rozgrzewki i rozciągania przed wysiłkiem fizycznym
 • cukrzyca
 • układowe choroby zapalne
 • nadczynność przytarczyc

Kiedy jest wykonywane badanie ultrasonograficzne ścięgna Achillesa?

Wykrycie uszkodzenia ścięgna Achillesa jest ważne, ponieważ ścięgno to bierze udział w codziennej aktywności, takiej jak chodzenie. Ciężkość uszkodzenia jest stopniowana od 1 do 4. Jeżeli lekarz podejrzewa uszkodzenie ścięgna Achillesa, należy wykonać badanie ultrasonograficzne. Uszkodzenie ścięgna Achillesa może być zarówno ostre, jak i przewlekłe.

Na czym polega badanie ultrasonograficzne ścięgna Achillesa?

Podczas badania wykorzystuje się fale o wysokiej częstotliwości, które nie są słyszane dla ludzkiego ucha. Badanie jest wykonywane za pomocą specjalnej głowicy, która wysyła fale ultradźwiękowe w głąb ciała pacjenta. Następnie fale odbijają się od kości i tkanek miękkich, a ich echo jest wychwytywane przez głowicę. Później głowica przesyła informacje do komputera, który przetwarza je w obraz, wyświetlany w czasie rzeczywistym.

Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego ścięgna Achillesa?

Badanie ultrasonograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, ale najlepiej w dniu wizyty założyć luźne ubranie i zdjąć biżuterię z badanego obszaru.

Jaki sprzęt jest wykorzystywany do badania ultrasonograficznego ścięgna Achillesa?

Aparat ultrasonograficzny składa się z konsoli zawierającej komputer, monitora oraz głowicy używanej do wykonywania badania. Głowica ultrasonograficzna jest niewielkim urządzeniem przypominającym mikrofon, połączonym z konsolą za pomocą przewodu. Głowica wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (niesłyszalne dla ludzkiego ucha) w głąb ciała, a następnie odbiera ich echo powstałe po odbiciu od tkanek i narządów. Zasada działania jest podobna do funkcjonowania sonarów. Po przetworzeniu sygnałów w obraz, jest on natychmiast wyświetlany na monitorze.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne ścięgna Achillesa?

Podczas badania lekarz rozprowadza na skórze pacjenta w okolicy ścięgna Achillesa specjalny żel do ultrasonografii. Żel zwiększa przyleganie głowicy do ciała pacjenta oraz eliminuje tzw. poduszeczki powietrzne, które utrudniają przepływ fal ultrasonograficznych. Lekarz wykonujący ultrasonografię przesuwa głowicę po skórze pacjenta nad badanym obszarem. Badanie ultrasonograficzne ścięgna Achillesa trwa zwykle około 15 minut. Po zakończeniu badania lekarz wyciera żel ze skóry pacjenta. Żel nie powoduje plam na odzieży. Po badaniu pacjent może od razu powrócić do codziennej aktywności.

Jakie są zalety badania ultrasonograficznego ścięgna Achillesa?

 • Badanie jest nieinwazyjne
 • Badanie jest bezbolesne
 • Badanie jest powszechnie dostępne i względnie tanie
 • Badanie jest całkowicie bezpieczne

Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym ścięgna Achillesa?

Badanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta.

 

Nasza oferta badań USG obejmuje:

 


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.