Spis treści
- Na czym polega badanie ultrasonograficzne nerek?
- Jakie są wskazania do badania ultrasonograficznego nerek?
- Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym nerek?
- Jakie są ograniczenia badania?
- Jak przygotować się do ultrasonografii nerek?
- Jak przebiega badanie?
Na czym polega badanie ultrasonograficzne nerek?
Badanie ultrasonograficzne nerek jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, która pozwala na otrzymanie obrazów umożliwiających ocenę wielkości i kształtu nerek. Ultrasonografia pozwala także na ocenę przepływu krwi w nerkach.
Badanie ultrasonograficzne jest wykonywane za pomocą specjalnej głowicy, która emituje fale ultradźwiękowe o częstotliwości wyższej, niż zdolne jest usłyszeć ludzkie ucho. Głowica ultrasonograficzna jest przykładana do skóry pacjenta, a następnie wysyłane fale ultradźwiękowe przemieszczają się w obrębie ciała pacjenta. Fale odbijają się od narządów jak echo i powracają do głowicy. Następnie odbite fale są przetwarzane w obraz badanych tkanek i narządów i wyświetlane na monitorze.
Fale ultradźwiękowe przemieszczają się z różną szybkością, w zależności od tego, w jakiej tkance się znajdują – najszybciej przemieszczają się w kości, a najwolniej w tkankach upowietrznionych.
Żel do ultrasonografii jest rozsmarowywany na skórze pacjenta, by ułatwić przesuwanie głowicy oraz wyeliminować powietrze z przestrzeni między skórą pacjenta a głowicą. Badanie ultrasonograficzne nerek można bezpiecznie wykonać u kobiet w ciąży oraz u pacjentów z alergią na środki cieniujące, ponieważ podczas ultrasonografii nie wykorzystuje się promieniowania ani kontrastu.
Jakie są wskazania do badania ultrasonograficznego nerek?
Badanie ultrasonograficzne nerek może być wykonywane w celu oceny wielkości, lokalizacji, kształtu nerek oraz innych struktur, jak np. moczowodów lub pęcherza moczowego. Podczas badania ultrasonograficznego lekarz może wykryć obecność torbieli, guzów, ropni, zbiorników płynu wewnątrz lub w pobliżu nerek. Badanie ultrasonograficzne może także ujawnić obecność złogów (kamieni) w nerkach i moczowodach. Czasami badanie ultrasonograficzne jest wykorzystywane w celu wykonania biopsji lub drenażu płynu.
Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym nerek?
Badanie ultrasonograficzne jest bardzo bezpieczne i nie wiąże się z ryzykiem dla pacjenta.
Jakie są ograniczenia badania?
Niektóre czynniki mogą zaburzać czułość badania ultrasonograficznego. Należą do nich:
- Znaczna otyłość
- Obecność dużych objętości gazów w jelicie
Jak przygotować się do ultrasonografii nerek?
Przed badaniem należy wypić minimum pół litra wody najpóźniej na godzinę przed wizytą. Nie należy opróżniać pęcherza moczowego przed badaniem.
Jak przebiega badanie?
Badanie ultrasonograficzne nerek jest wykonywane ambulatoryjnie lub podczas hospitalizacji. Podczas badania pacjent powinien zdjąć ubranie, a następnie położyć się na brzuchu na kozetce. Następnie lekarz rozsmaruje żel do ultrasonografii na badanym obszarze. Później do ciała pacjenta zostanie przyłożona głowica ultrasonograficzna, którą lekarz ustawia w różnych kierunkach, aby otrzymać jak najlepsze obrazy. Po wykonaniu ultrasonografii pęcherza moczowego pacjent zostanie poproszony o opróżnienie pęcherza i wykonane zostanie badanie przy pustym pęcherzu. Procedura badania ultrasonograficznego nerek nie jest bolesna, leżenie bez ruchu w jednej pozycji może powodować lekki dyskomfort. Po zakończeniu badania żel jest wycierany, nie powoduje on plam na odzieży. Badanie ultrasonograficzne zwykle trwa nie więcej niż 30 minut.
Lekarz radiolog lub inny specjalista z doświadczeniem w ultrasonografii analizuje uzyskane obrazy, a następnie wydaje i omawia wynik.