Rekonstrukcja łąkotki – instrukcje pooperacyjne

Spis treści:

►Rozpocznij od klarownych płynów i lekkostrawnego jedzenia (np. galaretki, zupy, itp.).
►Przejdź do swojej zwykłej diety, jeśli nie odczuwasz nudności.
 
►Nie zdejmuj opatrunku założonego po operacji, rozluźnij bandaż, jeśli pojawi się obrzęk wokół stopy i kostki.
►To normalne, że kolano krwawi i jest obrzęknięte po operacji – jeśli krew przesiąka przez bandaż, nie ma powodu do niepokoju – wzmocnij opatrunek dodatkowym bandażem.
►Zdejmij opatrunek trzeciego dnia po operacji – jeśli obecne jest minimalne sączenie, przyklej plaster z opatrunkiem lub załóż czysty bandaż i zmieniaj go codziennie – później możesz zacząć się golić, jeśli tylko rana pozostaje zakryta opatrunkiem.
►Żeby uniknąć infekcji, rana musi być czysta i sucha - możesz brać prysznic, zakładając na nogę duży worek na śmieci, już następnego dnia po operacji – ale nie wolno zanurzać operowanej nogi (np. podczas kąpieli).
 
►Lek przeciwbólowy jest wstrzykiwany do rany i stawu kolanowego podczas operacji – przestaje działać w ciągu 8-12
►Większość pacjentów będzie wymagać narkotycznych leków przeciwbólowych przez krótki okres czasu – należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu.
►Częstym skutkiem ubocznym leków przeciwbólowych są nudności, zawroty głowy i zaparcia – żeby zmniejszyć działania niepożądane, przyjmuj lek wraz z jedzeniem - jeśli pojawi się zaparcie, rozważ zażycie leków przeczyszczających dostępnych bez recepty.
►Jeśli występują u Ciebie nudności i wymioty, skontaktuj się z lekarzem, celem zmiany leku.
►Nie prowadź samochodu ani nie obsługuj żadnych maszyn podczas przyjmowania narkotycznych leków przeciwbólowych.
►Dawka 200-400 mg ibuprofenu (np. Advil) może być przyjmowana pomiędzy dawkami narkotycznych leków przeciwbólowych, żeby złagodzić pooperacyjne wahania w nasileniu bólu, zredukować ogólną ilość potrzebnego leku przeciwbólowego i zwiększyć przerwy w przyjmowaniu narkotycznych leków przeciwbólowych.
 
►Unoś operowaną nogę do wysokości klatki piersiowej, tak często jak to możliwe, żeby zmniejszyć obrzęk.
►Nie kładź poduszek pod kolana (nie utrzymuj kolana w zgiętej pozycji), ale raczej umieść je pod stopami/stawami skokowymi.
►Używaj kul celem podparcia podczas chodzenia– nie wolno Ci obciążać operowanej nogi ponad 50% masy Twojego ciała – chyba że lekarz zaleci inaczej. Nie wolno kucać z nogami zgiętymi >90o
Używaj kul ortopedycznych, żeby odciążyć operowaną nogę
 
►Nie wykonuj czynności, które nasilają ból/obrzęk kolana (długie okresy stania lub chodzenia) przez pierwsze 7-10 dni po operacji.
►Unikaj długich okresów siedzenia (z nieuniesioną nogą) lub podróżowania na dalekie odległości, przez 2 tygodnie.
►Nie wolno Ci prowadzić samochodu, dopóki nie zezwoli na to lekarz.
►Możesz powrócić do pracy siedzącej lub do uczęszczania na zajęcia w szkole, po 3-4 dniach od operacji, jeśli ból jest do zniesienia.
 
►Twoja orteza powinna być cały czas w pełni wyprostowana (w dzień i w nocy – z wyjątkiem wykonywania ćwiczeń), chyba że lekarz zaleci Ci inaczej podczas wizyty pooperacyjnej.
►Zdejmuj ortezę podczas zginania kolana i wykonywania innych ćwiczeń w nieobciążającej pozycji (np. na leżąco lub na siedząco).
 
Więcej o ortezie przeczytaj w odrębnym artykule - ORTEZA ODCIĄŻAJĄCA KOLANO
 
►Rozpocznij od razu po operacji.
►Używaj maszyny do miejscowej krioterapii, bądź okładów z lodu, co 2 godziny przez 20 minut dziennie, aż do pierwszej wizyty pooperacyjnej – pamiętaj, by trzymać nogę uniesioną do wysokości klatki piersiowej podczas jej ochładzania.
 
►Rozpocznij wykonywanie ćwiczeń 24 godziny po operacji (podnoszenie wyprostowanej nogi, ćwiczenia mięśnia czworogłowego, zjeżdżanie piętą wzdłuż piszczeli drugiej nogi, grzbietowe i podeszwowe zginanie stopy), chyba że lekarz zaleci inaczej.
►Dyskomfort i sztywność są normą przez kilka dni po operacji – zginanie kolana jest bezpieczne, a nawet zalecane (chyba że fizjoterapeuta zaleci inaczej).
►Wykonuj ćwiczenia 3-4 razy dziennie do momentu pierwszej wizyty pooperacyjnej – Twoim celem jest osiągniecie pełnej ruchomości w zakresie całkowitego wyprostu i zgięcia pod kątem 90o podczas pierwszej wizyty pooperacyjnej, chyba że lekarz zaleci inaczej.
►Wykonuj podeszwowe i grzbietowe zgięcia stopy wielokrotnie w ciągu dnia, żeby zmniejszyć ryzyko powstania skrzepów w obrębie podudzia (występują bardzo rzadko).
►Formalna fizjoterapia rozpocznie się po pierwszej wizycie pooperacyjnej.
 
►Bolesny obrzęk lub odrętwienie
►Nieustanny ból
►Gorączka (powyżej 38oC – normą jest stan podgorączkowy w ciągu pierwszych 2 dni po operacji) lub dreszcze
►Zaczerwienienie wokół rany
►Zmiana zabarwienia w obrębie nadgarstka lub dłoni
►Ciągły wysięk lub krwawienie z rany (niewielka ilość wysięku jest normą)
►Trudności w oddychaniu
►Silne nudności/wymioty
 

dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.