Badanie ultrasonograficzne (USG) dłoni

Spis treści

 1. Wstęp
 2. Na czym polega badanie ultrasonograficzne dłoni?
 3. Jakie są wskazania do wykonania badania ultrasonograficznego dłoni?
 4. Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego dłoni?
 5. Jaki sprzęt jest wykorzystywany do badania ultrasonograficznego dłoni?
 6. Jak przebiega badanie ultrasonograficzne dłoni?
 7. Jakie są zalety badania ultrasonograficznego dłoni?
 8. Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym dłoni?

Wstęp

Ultrasonografia dłoni jest powszechnie wykonywanym badaniem, o jakości porównywalnej z tomografią, rezonansem magnetycznym czy zdjęciem rentgenowskim. Badanie ultrasonograficzne dłoni znajduje zastosowanie w diagnostyce bólów, obrzęków, zapaleń, zaburzeń czucia. W niektórych sytuacjach ultrasonografia ma zdecydowaną przewagę nad innymi metodami badań obrazowych, np. w przypadku zapalenia lub uszkodzenia ścięgien, w przypadku guzów dłoni lub obecności ciał obcych. Badanie ultrasonograficzne pozwala także na ocenę nerwu pośrodkowego, co może być przydatne w diagnostyce zespołu cieśni kanału nadgarstka. Ultrasonografia jest doskonałą metodą obrazowania tkanek miękkich, ponadto jest ona bezpieczne dla pacjenta, powszechnie dostępna i relatywnie tania. Ultrasonografia pozwala uzyskiwać obrazy w czasie rzeczywistym, dlatego możliwe jest obserwowanie np. ruchów ścięgien czy ocena przepływu krwi. Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne oraz nie eksponuje pacjenta na promieniowanie jonizujące.

Na czym polega badanie ultrasonograficzne dłoni?

Podczas badania wykorzystuje się fale o wysokiej częstotliwości, które nie są słyszane dla ludzkiego ucha. Badanie jest wykonywane za pomocą specjalnej małej głowicy ultrasonograficznej, która wysyła fale ultradźwiękowe w głąb ciała pacjenta. Następnie fale odbijają się od kości i tkanek miękkich, a ich echo jest wychwytywane przez głowicę. Później głowica przesyła informacje do komputera, który przetwarza je w obraz, wyświetlany w czasie rzeczywistym.

Jakie są wskazania do wykonania badania ultrasonograficznego dłoni?

Badanie ultrasonograficzne dłoni jest najczęściej wykonywane w celu oceny:

 • ostrego lub przewlekłego uszkodzenia mięśni, ścięgien lub więzadeł
 • obecności ciał obcych
 • obecności guzów wywodzących się z tkanek miękkich, takich jak gangliony lub tłuszczaki
 • charakteru zmian guzowatych – czy są lite, torbielowate, mieszane
 • obecności powikłań pooperacyjnych – ropni, obrzęków
 • toru igły wprowadzanej w celu wykonania zastrzyku lub biopsji
 • obecności niektórych patologii kostnych

Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego dłoni?

Badanie ultrasonograficzne dłoni nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, ale najlepiej w dniu wizyty założyć wygodne ubranie i zdjąć wszelką biżuterię z badanego obszaru.

Jaki sprzęt jest wykorzystywany do badania ultrasonograficznego dłoni?

Aparat ultrasonograficzny składa się z konsoli zawierającej komputer, monitora oraz głowicy używanej do wykonywania badania. Głowica ultrasonograficzna jest niewielkim urządzeniem przypominającym mikrofon, połączonym z konsolą za pomocą przewodu. Głowica wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (niesłyszalne dla ludzkiego ucha) w głąb ciała, a następnie odbiera ich echo powstałe po odbiciu od tkanek i narządów. Zasada działania jest podobna do funkcjonowania sonarów. Po przetworzeniu sygnałów w obraz, jest on natychmiast wyświetlany na monitorze. Obrazy ultrasonograficzne są wyświetlane w czasie rzeczywistym, dzięki temu lekarz może dodatkowo ocenić ruchy struktur wewnętrznych oraz przepływ krwi w otaczających je naczyniach krwionośnych.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne dłoni?

Na początku badania lekarz rozprowadza na skórze dłoni pacjenta specjalny żel do ultrasonografii. Żel zwiększa przyleganie głowicy do ciała pacjenta oraz eliminuje tzw. poduszeczki powietrzne, które utrudniają przepływ fal ultrasonograficznych. Lekarz wykonujący ultrasonografię przesuwa głowicę po skórze znajdującej się nad badanym obszarem. W trakcie badania lekarz może zmieniać ułożenie dłoni pacjenta lub poruszać nią, by uwidocznić ruch struktur wewnętrznych. Badanie ultrasonograficzne dłoni trwa zwykle około 15-25 minut. Po zakończeniu badania lekarz wyciera żel ze skóry pacjenta. Żel nie powoduje plam na odzieży. Po badaniu pacjent może od razu powrócić do codziennej aktywności. Lekarz radiolog lub inny specjalista z doświadczeniem w ultrasonografii przeanalizuje uzyskane obrazy, a następnie wyda i omówi wynik.

Jakie są zalety badania ultrasonograficznego dłoni?

 • Badanie jest nieinwazyjne
 • Badanie jest bezbolesne
 • Badanie jest powszechnie dostępne i względnie tanie
 • Badanie jest całkowicie bezpieczne, nawet dla kobiet w ciąży
 • Badanie ultrasonograficzne pozwala uzyskać wyraźne obrazy tkanek miękkich, które słabo uwidaczniają się np. na zdjęciach rentgenowskich

Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym dłoni?

Badanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta.

 

Nasza oferta badań USG obejmuje:

 


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.