Rehabilitacja po udarze

Rehabilitacja po udarze

Udar niedokrwienny to nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. Do udaru dochodzi, gdy skrzep krwi lub blaszka miażdżycowa zatka wnętrze naczynia tętniczego, doprowadzającego krew do mózgu. W zależności od lokalizacji udaru, może on powodować różnego rodzaju zaburzenia motoryki.

Udar jest jedną z wiodących przyczyn długotrwałej niepełnosprawności u osób dorosłych. Wcześnie rozpoczęta rehabilitacja pozwala na poprawę funkcjonalności, a czasami nawet na powrót do pełnej sprawności sprzed udaru. Plan rehabilitacji po udarze jest ściśle uzależniony od tego, jaka część mózgu uległa niedokrwieniu.     

Rehabilitacja osób po udarze niedokrwiennym może polegać między innymi na:
•    ćwiczeniach motoryki – pomagają one we wzmocnieniu mięśni i poprawie ich koordynacji
•    ćwiczeniach  mobilności – pomocne może być chodzenie o kulach, o lasce lub z ortezą. 
•    ćwiczeniach zakresu ruchomości – pomagają w zmniejszeniu spastyczności mięśni i przywróceniu prawidłowej ruchomości

Długość rehabilitacji po udarze jest uzależniona od rozległości udaru oraz towarzyszących mu powikłań. Plan rehabilitacji jest na bieżąco poddawany modyfikacji, w miarę poprawy ruchomości i sprawności chorego. 

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadzi badanie, zapyta o Twoje objawy i dolegliwości i na tej podstawie opracuje plan rehabilitacji. Rehabilitacja będzie polegała na wyznaczaniu drobnych celów i stopniowych postępach. Na początku fizjoterapeuta może wyznaczać pozornie bardzo proste zadania, takie jak np. przemieszczanie się z łóżka na krzesło. Z czasem ćwiczenia będą bardziej złożone, polegające na poprawie równowagi i koordynacji. Niektóre programy rehabilitacji po udarze wymagają pobytu pacjenta w szpitalu, inne pozwalają na wykonywanie ćwiczeń u siebie w domu. 
 

Główne ogólne cele rehabilitacji po udarze są następujące:
•    zapobieganie przykurczom i odleżynom
•    kształtowanie pamięci ruchowej
•    odzyskiwanie sprawności 
•    przywrócenie samodzielności 
Poniższe przykładowe ćwiczenia możesz spróbować wykonywać samodzielnie w domu:
•    Terapia wymuszonego ruchu – polega na ograniczaniu ruchów zdrowej kończyny, w celu mobilizacji kończyny osłabionej w wyniku udaru
•    Terapia lustrzana – polega na użyciu niewielkiego lustra i ustawieniu go tak, by zasłaniało chorą kończynę, a odbijało kończynę zdrową. Obserwowanie lustrzane odbicia ruchów sprawnej ręki ma na celu „oszukanie” mózgu, co działa neuroplastycznie.
•    Terapia mentalna – polega na wizualizowaniu swoich ruchów, co stymuluje neurony w podobny sposób jak prawdziwa aktywność fizyczna. 

Podczas rehabilitacji po udarze ściśle przestrzegaj wskazówek i zaleceń swojego fizjoterapeuty, staraj się zachowywać pozytywne nastawienie. Nasz umysł ma wielki wpływ na skuteczność leczenia. Bądź cierpliwy i nie zniechęcaj się, nawet jeśli postępy wydają Ci się bardzo powolne.

Jeśli przebyłeś udar i chciałbyś rozpocząć profesjonalnie opracowaną rehabilitację, skonsultuj się ze specjalistami z naszej placówki medycznej w Krakowie.
 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu tel. 501 224 884

Zapraszamy na wizytę!

Często wyszukiwane tematy:


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.