Powrót do pracy po operacji stawu ramiennego

Powrót do pracy po operacji stawu ramiennego

Jeśli Twoja operacja stawu ramiennego będzie polegała na wykonaniu zabiegu naprawczego (np. naprawa górnego obrąbka, naprawa stożka rotatorów, itp.) będziesz nosić stabilizator barku przez około 4-6 tygodni po operacji. 
            Stabilizator barku
 
Jeśli tylko będziesz przestrzegał ograniczeń, możesz powrócić do pracy, o ile będziesz czuł się bezpiecznie. Musisz jednak wziąć pod uwagę możliwość prowadzenia pojazdów i wykonywanie czynności związanych z Twoją pracą. Będziesz musiał nosić temblak przez cały dzień podczas okresu pooperacyjnego, ale możesz go rozluźniać lub zdejmować, kładąc rękę na kolanie, przez krótkie okresy czasu (np. podczas pisania na klawiaturze, pisania ręcznego, z łokciem przywiedzionym do ciała i wykonywania innych ‘bezpiecznych’ czynności).   Bądź przygotowany na to, że nie będziesz mógł pracować z ramieniem odsuniętym od reszty ciała, uniesionym powyżej barku lub przeciwstawiać się sile ciążenia, do 8 tygodni po operacji. Pamiętaj, że możliwe są modyfikacje tych zaleceń, w zależności od tego, jaka struktura była naprawiana podczas operacji. 
 
Jeśli podczas operacji nie wykonywano zabiegu naprawczego (np. dekompresja przestrzeni podbarkowej, usunięcie dalszego końca obojczyka, tenodeza mięśnia dwugłowego, uwolnienie zrostów torebki stawowej), wówczas będziesz nosić temblak tylko przez kilka dni po operacji i kiedy poczujesz się komfortowo, możesz powrócić do pracy, gotowy do wykonywania codziennych czynności. Pamiętaj, że prawdopodobnie będziesz przyjmował słabe narkotyczne leki przeciwbólowe i powinieneś je odstawić przed powrotem do pracy lub prowadzenia pojazdów. W wykonywaniu czynności związanych z pracą będą Cię ograniczały jedynie Twoje dolegliwości. Przez minimum 4 tygodnie unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów i pracy fizycznej. Powyższe zalecenia mogą ulec modyfikacji, w zależności od przeprowadzonej operacji.
 
 

dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.