Rehabilitacja barku

Rehabilitacja barku

Staw ramienny jest stawem kulistym, który łączy kończynę górną z obręczą barkową. Główkę stawową tworzy głowa kości ramiennej, a panewkę wydrążenie stawowe oraz obrąbek stawowy łopatki. 
    

Do najczęstszych przyczyn dolegliwości stawu barkowego należą:
•    Uszkodzenie stożka rotatorów. Częstym powodem uszkodzenia stożka rotatorów są urazy. Najczęstszym objawem uszkodzenia stożka rotatorów jest ból barku, zwłaszcza w trakcie podnoszenia ramienia.
•    Zespół ciasnoty podbarkowej. Jeśli dojdzie do „ciasnoty” w przestrzeni podbarkowej, np. w wyniku stanu zapalnego kaletki, odczuwany jest silny ból.
•    Uszkodzenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego. Do zapalenia pochewki tego ścięgna dochodzi w przypadku jego uszkodzeń, a także w wyniku chorób zapalnych stawów.
•    Bark zamrożony spowodowany jest zmniejszeniem podatności torebki stawu ramiennego. Dominuje uczucie usztywnienia stawu i ból.
•    Zapalne choroby stawów. Zapalenie stawu barkowego może być jednym z objawów takich chorób, jak reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa. 

Ćwiczenia barku są korzystne w procesie leczenia wielu schorzeń prowadzących do bólu stawu barkowego. Rehabilitacja stawu barkowego zawsze powinna być prowadzona pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Jeśli rehabilitacja jest wykonywana po operacji, należy uważać, by nie nadwyrężyć miejsc, które były poddane zabiegowi. W celu uśmierzenia bólu można stosować okłady z lodu, zabiegi krioterapii, ultradźwięki i niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Rehabilitacja stawu ramiennego powinna skupiać się na dwóch ważnych aspektach: ruchomości i sile mięśniowej. Bez odpowiedniego zakresu ruchomości w stawie ramiennym nie jesteśmy w stanie wykonywać wielu codziennych czynności. Chorzy często odczuwają sztywność w stawie ramiennym np. podczas sięgania ręką za siebie, zapinania pasów w samochodzie lub czesania włosów. Zwiększanie siły mięśni wokół stawu ramiennego jest równie ważne. Należy uważać, by nie przeciążyć mięśni pierścienia rotatorów, które są podatne na uszkodzenie przy nieprawidłowym wykonywaniu ćwiczeń. 

Przed rozpoczęciem ćwiczeń ważne jest odpowiednie rozciągnięcie mięśni. Choroby barku zwykle wiążą się z towarzyszącą sztywnością mięśni, a rozciąganie pozwala na ich rozluźnienie. 
Podstawowe ćwiczenia rehabilitacyjne stawu ramiennego polegają m.in. na wykonywaniu ruchów wahadłowych. Wykonuje się je w pozycji pochylenia do przodu, z ręką zwisającą luźno. Następnie należy wykonywać drobne okrężne ruchy dłoni, by nadać rozpędu ruchom okrężnym w stawie ramiennym. Do proponowanych przez rehabilitantów ćwiczeń należą także: ćwiczenia rotacji wewnętrznej i rotacji zewnętrznej, przywodzenia i odwodzenia oraz zginania i prostowania.
    

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu barku jest uraz pierścienia rotatorów. Mięśnie te powinny być ćwiczone bez obciążenia lub jedynie z niewielkim obciążeniem. 
    Wiele problemów ze stawem ramiennym może mieć związek z nieprawidłową postawą lub nadwyrężeniem mięśni szyi i grzbietu. Odpowiedni program rehabilitacji powinien więc uwzględniać także proste ćwiczenia kręgosłupa szyjnego i piersiowego.
    Staw ramienny jest stawem o skomplikowanej budowie, a jego ruchy muszą być odpowiednio skoordynowane, dla zachowania prawidłowej mechaniki. Jeśli bark jest nieprawidłowo ustawiony i jego mechanika jest zaburzona, fizjoterapia pomoże to skorygować. 
    Program ćwiczeń rehabilitacyjnych barku zwykle opiera się na ćwiczeniach wykonywanych w domu 3-4 razy dziennie, przez kilka miesięcy. Ważne jest również ćwiczenie prawidłowej postawy, która wpływa na stan stawu ramiennego. 
    Satysfakcjonujący wynik rehabilitacji zależy od właściwego rozpoznania, leczenia stwierdzonych zaburzeń ustawienia i mechaniki stawu oraz cierpliwości i zaangażowania chorego. 

Jeśli cierpisz na dolegliwości bólowe barku i chciałbyś rozpocząć profesjonalnie opracowaną rehabilitację, skonsultuj się ze specjalistami z naszej placówki medycznej w Krakowie.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu tel. 501 224 884

Zapraszamy na wizytę!

Często wyszukiwane tematy:

 


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.