Medycyna sportowa

Jako chirurg ortopeda stawiam sobie za cel jak najszybsze, bezpieczne przywrócenie zawodnika do wyczynowego treningu. Uraz nie zawsze wymaga długiego unieruchomienia lub przerwy. Kluczowe jest postawienie prawidłowej diagnozy i wczesne wdrożenie indywidualnie dobranego postępowania - zarówno leczniczego, jak i uzupełniającego. Dlatego współpracuję z profesjonalnymi rehabilitantami, radiologami i psychologami, a także Twoim trenerem i trenerami przygotowania fizycznego. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pracy z wybitnymi sportowcami, kadrze PZPN oraz licznym konferencjom naukowym, staram się proponować zawsze najbardziej aktualne wytyczne z zakresu leczenia urazów sportowych. 

Dowiedz się więcej o mnie - doświadczenie zawodowe

 

Spis treści:

  1. Badania sportowców - orzecznictwo sportowo-lekarskie
  2. Co to jest medycyna sportowa?
  3. Czy mogę bezpiecznie uprawiać sport?
  4. Czy lekarz sportowy może pracować sam?
  5. Dlaczego ortopedzi zajmujący się leczeniem sportowców osiągają szybsze wyniki leczenia?

 

Badania sportowców - orzecznictwo sportowo-lekarskie

  • karty zdrowia sportowca - uaktualnianie zdolności do uprawiania sportu
  • lek. med. Jan Paradowski (Lekarz Reprezentacji Polski Juniorów PZPN, certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej PTMS, Członek Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Sportowej FIMS, Członek Międzynarodowego Towarzystwa Uszkodzeń Chrząstki ICRS
  • kompleksowa, profesjonalna ocena ortopedyczna (badanie sportowo-lekarskie, USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, RTG)
  • diagnostyka i skuteczne leczenie urazów sportowych (w tym przy wykorzystaniu nowoczesnych terapii wykonywanych pod kontrolą USG). 

Co to jest medycyna sportowa?

Medycyna sportowa ze swej definicji zajmuje się aktywnością ruchową człowieka od urodzenia aż do śmierci. Jednak w czasach niespotykanej dotychczas specjalizacji dyscyplin sportowych, zaawansowanych technik przygotowania fizycznego i ogromnych przeciążeń ludzkiego organizmu, medycyna sportowa nabiera nowego wymiaru. Musi sprostać wymogom wyczynowych sportowców pod kątem prewencji kontuzji, osiągnięciu najwyższych poziomów wydolności organizmu oraz leczeniu kontuzji. Mówimy więc o:

  • profesjonalnym żywieniu i suplementacji diety (odżywki, witaminy, płynoterapia itd.),
  • doborze rodzaju ćwiczeń i obciążeń treningowych (współpraca z trenerem dyscypliny sportu i trenerem przygotowania fizycznego),
  • odnowie biologicznej,
  • wczesnej diagnostyce i leczeniu mikroprzeciążeń,
  • diagnostyce i leczeniu kontuzji sportowych (badania lekarskie, diagnostyka USG, RTG, MRI, TK, rehabilitacja, operacje).

Czy mogę bezpiecznie uprawiać sport?

Nie wolno również zapomnieć o lekarskiej kwalifikacji do wykonywania sportu. Jest ona nawet ważniejsza od kwalifikacji sportowej, ponieważ w wybranych przypadkach może uchronić przez śmiercią lub pogorszeniem stanu zdrowia. Często spotykamy się z pytaniem rodziców skierowanym do trenera: "czy moje dziecko nadaje się do tego sportu? Czy ma talent?" Znacznie rzadziej słyszymy jednak pytanie: "czy moje dziecko może bezpiecznie uprawiać ten sport, czy to jest dobre dla jego zdrowia?"

Odpowiedzi powinno udzielić wysokiej jakości orzecznictwo sportowo-lekarskie. Nigdy nie powinno się ono ograniczać do "podbicia" karty zdrowia sportowca, ale musi składać się z wielu elementów dających możliwie pełny obraz młodego człowieka, stającego przed wielkim trudem wyczynowego sportu.  
Ortopedyczno-sportowe badanie lekarskie ma na celu ograniczenie do minimum ryzyka związanego z uprawianiem sportu, ale także pomoc w doborze odpowiedniej dla dziecka dyscypliny, a później modyfikacji częstości treningów, obciążeń w czasie ich trwania i doborze odpowiednich w danym okresie ćwiczeń. Coraz częściej wskazane jest  mądre skorzystanie z suplementów diety, fizjoterapeuty, fizjologa sportowego i innych specjalistów.

Czy lekarz sportowy może pracować sam?

- Nie. Lekarz sportowy powinien aktywnie i nieustannie współpracować z trenerem (lub coraz częściej kilkoma trenerami zawodnika), jego rodziną, rehabilitantem, dietetykiem, często psychologiem i fizjologiem. Najważniejsza pozostaje jednak oczywiście współpraca z samym sportowcem - wzbudzenie zaufania poprzez uświadamianie i rzetelną pracę. Ponadto lekarz sportowy jest zobligowany do współpracy z rehabilitantem, któremu powierza pacjenta do prowadzenia ćwiczeń i zabiegów - dotyczy to zarówno wyczynowców, jak i pozostałych pacjentów.
 

Dlaczego ortopedzi zajmujący się leczeniem sportowców osiągają szybsze wyniki leczenia?

- Ponieważ urazy, którym ulega ludzkie ciało, są podobne zarówno u wyczynowych sportowców, jak i sportowców-amatorów i ludzi nie uprawiających sportu. Z tą jednak różnicą, że lekarz sportowy zmuszony jest do postawienia szybkiej, prawidłowej diagnozy i zastosowaniu szybkiej, skutecznej terapii. Sportowiec nie może sobie przecież pozwolić na wielotygodniowe przerwy. Ale kto z nas może? Odpowiedź jest jedna - nikt. A to właśnie ortopeda pracujący ze sportowcami poddawanymi dużym przeciążeniom posiada największe doświadczenie w leczeniu tych urazów. Szybko i skutecznie.  

Z tej perspektywy patrząc, medycyna sportowa obejmuje swoim zainteresowanie już nie tylko sportowców, ale także pozostałych pacjentów.  Każdy z nich ma prawo mieć szybki dostęp do pełnej diagnostyki i profesjonalnego leczenia.

 

https://www.youtube.com/watch?v=W5yB3bBHesM

 

ORZECZNICTWO SPORTOWO-LEKARSKIE - zaświadczenia sportowe skierowane są dla dzieci i młodzieży do 21 roku życia oraz zawodników między 21 a 23 rokiem życia.


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.