Korekcja halluksów

Dr Jan Paradowski specjalizuje się w leczeniu operacyjnym halluxów (paluchów koślawych). Dzięki odejściu od dawniej stosowanych metod operacyjnych, które wykorzystywały druty Kirschnera wystające kilka tygodni z palucha oraz niewygodnego gipsu, operacja jest znacznie mniej obciążająca dla pacjentki.

Stosowane obecnie techniki operacyjne oparte są o tytanową, małą śrubkę, całkowicie ukrytą w kości. Dzięki temu żaden implant nie wystaje poza skórę. Możliwe jest wczesne obciążanie stopy i utrzymanie porządnego kształtu palucha.

Taki rodzaj operacji jest stosowany w specjalistycznych, europejskich ośrodkach dzięki swojej mniejszej inwazyjności i szybszemu powrotowi do sprawności.

Przeczytaj więcej o zabiegach korekcyjnych paluchów koślawych wykonywanych przez dr Jana Paradowskiego i o innych problemach związanych ze stopami - kliknij tutaj

Przed zaplanowaniem leczenia haluksów konieczne jest przeprowadzenie dokładnego badania przedmiotowego, które pozwala na ustalenie etiologii schorzenia. Większość metod leczenia haluksów nie umożliwia leczenia przyczynowego, a leczenie objawowe.

Dostępnych jest kilka metod leczenia haluksów, nieinwazyjnych lub inwazyjnych:

  • Noszenie odpowiedniego obuwia – zalecane jest obuwie z większą przestrzenią na palce. Należy unikać butów z wąskimi noskami.
  • Stosowanie specjalnych żelowych plastrów, klinów lub opasek – zalecane przede wszystkim u osób starszych, u których istnieją przeciwwskazania do leczenia operacyjnego.
  • Farmakoterapia i fizjoterapia – niesteroidowe leki przeciwzapalne i fizjoterapia znajdują zastosowanie w leczeniu ostrych zapalnych epizodów.
  • Ortezy – stosowanie ortez pozwala na kontrolowanie biomechaniki stopy. Tę metodę leczenia można stosować w przypadkach, gdy zachowana jest ruchomość pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego. Ruchomość jest konieczna, by umożliwić ortezie korekcję ustawienia stawu i stopy i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Sztywna deformacja stawu może być korygowana tylko operacyjnie. Przy przygotowywaniu odpowiedniej ortezy należy uwzględnić aktywność fizyczną pacjenta, jego masę ciała, ustawienie tyłostopia i przodostopia.
  • Leczenie operacyjne – jest zalecane u pacjentów, u których metody leczenia zachowawczego nie były skuteczne. Celem leczenia chirurgicznego jest zmniejszenie dolegliwości, przywrócenie funkcji i skorygowanie deformacji stawu. Przed wybraniem właściwej metody leczenia operacyjnego ortopeda musi uwzględnić historię choroby pacjenta, przeprowadzić badanie przedmiotowe oraz przeanalizować badania obrazowe. W większości przypadków haluks może być operowany ambulatoryjnie. Rodzaj zastosowanego znieczulenia zależy od preferencji pacjenta, operatora i anestezjologa. Można wybrać znieczulenie ogólne, podpajęczynówkowe lub miejscowe. Podczas zabiegu operator wykonuje różne procedury, np.: osteotomię, korekcję tkanek miękkich torebki stawowej, korekcję ścięgien, usuwa wyrośle kostne lub wykonuje artrodezę. Okres rekonwalescencji po zabiegu jest różny, w zależności od rodzaju wykonanej operacji, ale w większości przypadków nie należy obciążać operowanej kończyny przez 2 tygodnie po zabiegu. Do możliwych powikłań należą m.in.: problemy z gojeniem rany pooperacyjnej, krwiak, zapalenie tkanek miękkich, ograniczenie ruchomości, nawrót schorzenia.

dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.