USG jąder - Kraków - badanie ultrasonograficzne moszny

Spis treści

  1. Wstęp
  2. Kiedy wykonywane jest badanie ultrasonograficzne jąder?
  3. Jak należy przygotować się do badania?
  4. Jak przebiega badanie ultrasonograficzne jąder?
  5. Jak zbudowany jest sprzęt do ultrasonografii?
  6. Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym jąder?
  7. Jakie są korzyści z badania?

Wstęp

Badanie ultrasonograficzne moszny (jąder) jest badaniem, podczas którego wykorzystuje się fale ultradźwiękowe by zobrazować jądra oraz okolicę krocza. Podczas badania można także ocenić najądrze oraz powrózek nasienny. Ważną zaletą badania ultrasonograficznego jest fakt, że nie powoduje ono emisji promieniowania. Podczas badania niewielkie urządzenie zwane głowicą ultrasonograficzną jest przykładane do moszny i przesuwane w różnych kierunkach. Głowica wysyła fale ultradźwiękowe, które odbijają się od tkanek i narządów, a następnie powracają w postaci echa. Odebrane sygnały są następnie przetwarzane w obraz wyświetlany na monitorze. Dzięki temu, że uzyskiwane obrazy są wyświetlane w czasie rzeczywistym, można także ocenić przepływ krwi w obrębie narządów. Badanie usg moszny zwykle jest wykonywane w celu oceny guza w obrębie jądra. Młodzi mężczyźni, którzy zauważą u siebie obecność guza w jądrze powinni niezwłocznie wykonać badanie ultrasonograficzne. Nowotwory złośliwe jądra są częste w tej grupie osób.

Kiedy wykonywane jest badanie ultrasonograficzne jąder?

Badanie ultrasonograficzne jest wykonywane w celu:

  • Wykrycia obecności guza w jądrze
  • Wykrycia obrzęku jądra lub najądrza
  • Wykluczenia skrętu powrózka nasiennego (podczas tego schorzenia dochodzi do odcięcia dopływu krwi do jądra)
  • Kontrolowania pacjentów po usunięciu nowotworu jądra
  • Wykrycia niezstąpionego jądra
  • Wykrycia zbiorników płynu w mosznie, najądrzu
  • Kontrolowania toru igły podczas biopsji jądra w diagnostyce niepłodności
  • Oceny stanu jądra po urazie

Jak należy przygotować się do badania?

Badanie ultrasonograficzne jądra nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne jąder?

Badanie ultrasonograficzne jąder zwykle jest wykonywane najczęściej przez lekarza radiologa lub lekarza innej specjalizacji posiadającego odpowiednie przeszkolenie. Przed badaniem pacjent musi rozebrać się od pasa w dół, a następnie położyć się na plecach na leżance.  Następnie lekarz smaruje skórę badanego obszaru specjalnym żelem do ultrasonografii. Ważne jest, by pacjent leżał nieruchomo podczas badania. Badanie trwa około 20 minut. Badanie może być nieco nieprzyjemne, pacjent może odczuwać lekki ucisk głowicy. Jeżeli ultrasonografia jest wykonywana z powodu urazu, badanie może być nieco bolesne.
Prawidłowy wynik badania jest następujący:

  • Jądra mają prawidłowy kształt i wielkość oraz lokalizację.
  • Nie stwierdza się obecności guzów
  • Nie ma oznak infekcji ani obrzęku jąder ani najądrzy
  • Nie ma oznak skrętu najądrza

Jak zbudowany jest sprzęt do ultrasonografii?

Ultrasonograf składa się z konsoli zawierającej komputer, elektronikę i wyświetlacz oraz głowicy ultrasonograficznej. Głowica jest niewielkim urządzeniem, przypominającym mikrofon. Wysyła ona fale o wysokiej częstotliwości, niesłyszane przez ludzkie ucho. Następnie głowica odbiera echa odbitych fal, podobnie jak sonar w łodziach podwodnych. Odebrane sygnały są później przetwarzane w obraz, wyświetlany na monitorze.

Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym jąder?

Badanie ultrasonograficzne jąder nie wiąże się z ryzykiem dla pacjenta.

Jakie są korzyści z badania?

  • Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne
  • Podczas ultrasonografii można uzyskać wyraźne obrazy tkanek miękkich, które nie są dobrze widoczne np. na zdjęciach rentgenowskich
  • Badanie ultrasonograficzne pozwala uzyskać obrazy w czasie rzeczywistym, dzięki czemu pozwala na wykonywanie biopsji pod kontrolą wzroku
  • Czasami badanie może być nieco nieprzyjemne, ale zwykle nie jest bolesne
  • Badanie ultrasonograficzne jest łatwo dostępne i względnie tanie, w porównaniu z innymi badaniami obrazowymi

 

Nasza oferta badań USG obejmuje:


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.