Spis treści:
- Specyfika urazów narządu ruchu
- Czym jest fala uderzeniowa ?
- Mechanizm działania fali uderzeniowej
- Jednostki chorobowe leczone przy pomocy fali uderzeniowej
Specyfika urazów narządu ruchu
Sport wyczynowy wiąże się z dużymi przeciążeniami i szybszym „zużyciem” narządu ruchu. Wszyscy uprawiający sport, zarówno wyczynowo jak i rekreacyjnie, powinni być informowani z jakim ryzykiem się to wiąże. Każdy człowiek powinien się okresowo badać, by wykluczyć ryzyko wystąpienia urazów. W świecie sportu sprawą priorytetową jest okres leczenia i możliwość jak najszybszego powrotu do treningów. Zastosowanie fali uderzeniowej w procesie leczenia znacznie to ułatwia.
W medycynie jest wiele klasyfikacji urazów. Wiele jest też czynników wpływających na podział urazów, a zalicza się do nich: objawy, miejsce występowania, czas gojenia, stopień itp. Ryzyko wystąpienia kontuzji w sporcie jest znaczne, a osoby uprawiające aktywność ruchową narażone są na urazy takie jak: uszkodzenia struktur w stawie kolanowym, skręcenie i zwichnięcie stawu skokowego, nadwyrężenie mięśni oraz stłuczenia.
Czym jest fala uderzeniowa ?
Terapia falą uderzeniową to nowoczesne i bardzo skuteczne narzędzie leczenia i rehabilitacji w ortopedii. Określenie to odnosi się do pulsacji ciśnienia mechanicznego, które rozchodzi się w organizmie w postaci fali. W nowoczesnej terapii bólu, energia fali uderzeniowej zostaje skierowana do bolesnych obszarów ciała. Po raz pierwszy zabieg falami uderzeniowymi zastosowano w litotrypsji. Skoncentrowane działanie fal uderzeniowych umożliwiło usunięcie kamieni nerkowych bez konieczności interwencji chirurgicznej. Obecnie ponad 98% wszystkich kamieni nerkowych usuwa się tą metodą. Fale uderzeniowe w leczeniu bólu związanego z urazami i dolegliwościami narządu ruchu stosuje się od początku lat 90.
Jaki jest mechanizm działania fali uderzeniowej?
ESWT (ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy) to pozaustrojowa, zogniskowana terapia falami uderzeniowymi, które przenoszą energię w zmienione chorobowo i bolące miejsca. Powstające w aparacie fale są następnie transmitowane do obszaru bólowego, gdzie skupiają się we wtórnym ognisku. Powoduje to gwałtowny wzrost ciśnienia w tkankach w bardzo krótkim czasie.
Do najważniejszych efektów terapeutycznych, które można uzyskać dzięki zastosowaniu leczenia falą uderzeniową należy zaliczyć:
- stymulację procesów regeneracji tkanek
- stymulację produkcji kolagenu
- redukcję napięcia tkanek
- rozpuszczenie złogów wapnia w fibroblastach
- zmniejszenie dolegliwości bólowych
Zastosowanie w jednostkach chorobowych
Możliwości zastosowania fali uderzeniowej w leczeniu poszczególnych jednostek chorobowych:
- ostrogi piętowe - czytaj tutaj,
- łokieć tenisisty: zapalenie nadkłykcia bocznego - czytaj tutaj,
- łokieć golfisty: zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego,
- ból barku: entezopatię ścięgien obręczy barku,
- przewlekły ból pleców i szyi,
- powięziowe punkty spustowe,
- chorobę Osgood Schlatter’a,
- biodro trzaskające,
- kolano skoczka - czytaj tutaj,
- zespół mięśnia piszczelowego przedniego,
- zespół pasma biodrowo-piszczelowego (kolano biegacza) - czytaj tutaj,
- punkty spustowe,
- zapalenie ścięgna Achillesa.
Podobne artykuły: