USG naczyń żylnych kończyn dolnych - Kraków - Badanie ultrasonograficzne metodą dopplerowską

Spis treści

  1. Wstęp
  2. Czym jest badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych metodą dopplerowską?
  3. Jakie jest zastosowanie badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?
  4. Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?
  5. Jaki sprzęt jest wykorzystywany do badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?
  6. Jak przebiega badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych?
  7. Jakie są zalety badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?
  8. Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym żył kończyn dolnych?
  9. Jakie są ograniczenia badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?

Wstęp

Badanie ultrasonograficzne metodą Dopplera wykorzystuje fale ultradźwiękowe do tworzenia obrazów przedstawiających żyły w ludzkim organizmie. Jest ono powszechnie stosowane w celu wykrywania zakrzepów krwi, szczególnie w żyłach kończyn dolnych – jest to schorzenie nazywane zakrzepicą żył głębokich. Podczas badania ultrasonograficznego nie jest emitowane promieniowanie jonizujące i badanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. W większości przypadków badanie to nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, ale najlepiej w dniu wizyty zdjąć biżuterię oraz założyć wygodne, luźne ubranie.

Czym jest badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych metodą dopplerowską?

Badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne i bezbolesne; pozwala uzyskać obrazy struktur znajdujących się wewnątrz ciała, poprzez wykorzystywanie fal ultradźwiękowych. Do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego potrzebny jest odpowiedni aparat z głowicą oraz specjalny żel do ultrasonografii, który jest rozprowadzany na skórze pacjenta. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są emitowane przez głowicę i wysyłane w głąb ciała. Następnie fale te odbijają się od narządów wewnętrznych i w postaci echa są odbierane przez głowicę, a komputer przetwarza otrzymane informacje w obraz wyświetlany na monitorze. Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta, ponieważ nie emituje promieniowania jonizującego (obecnego np. podczas badania rentgenowskiego). Obrazy ultrasonograficzne są wyświetlane w czasie rzeczywistym, dlatego badanie pozwala dodatkowo na ocenę ruchów narządów wewnętrznych, a także przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne i może być pomocne w diagnostyce i leczeniu różnorodnych schorzeń. Ultrasonografia metodą dopplerowską jest specjalną techniką, która pozwala na ocenę przepływu krwi w tętnicach i żyłach różnych części ciała.

Jakie jest zastosowanie badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?

Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego żył metodą dopplerowską jest poszukiwanie zakrzepów; zwłaszcza w żyłach kończyn dolnych. Schorzenie to jest tzw. zakrzepicą żył głębokich. Zakrzepy w żyłach mogą odrywać się od ścian naczyń i przedostawać do tętnic płucnych, prowadząc do niebezpiecznego stanu, zwanego zatorowością płucną. Jeżeli zakrzep w żyle kończyny dolnej zostanie wykryty wystarczająco wcześnie, lekarz może wdrożyć odpowiednią terapię, by zapobiec przedostaniu się zatoru do płuc.

Ultrasonografia dopplerowska żył kończyn dolnych może być również wykonywana w celu:

  • Ustalenia przyczyny utrzymującego się obrzęku kończyn dolnych. U osób chorujących na żylaki podudzi występuje wada zastawek, które w prawidłowych warunkach zapobiegają cofaniu się krwi.
  • Ułatwienia prawidłowego wprowadzenia igły lub cewnika do żyły. Ultrasonografia może pomóc w dokładnym zlokalizowaniu właściwej żyły i pozwala uniknąć powikłań, takich jak krwawienie lub uszkodzenie okolicznych nerwów lub tętnic.
  • Mapowania żył w kończynie, żeby fragment żyły mógł zostać usunięty, a następnie wykorzystany w celu wykonania pomostów naczyniowych (tzw. bypassów) u osób ze zwężeniem tętnic wieńcowych.

U dzieci badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych jest wykonywane w celu:


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.