Spis treści
- Wstęp
- Czym jest badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych metodą dopplerowską?
- Jakie jest zastosowanie badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?
- Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?
- Jaki sprzęt jest wykorzystywany do badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?
- Jak przebiega badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych?
- Jakie są zalety badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?
- Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym żył kończyn dolnych?
- Jakie są ograniczenia badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?
Wstęp
Badanie ultrasonograficzne metodą Dopplera wykorzystuje fale ultradźwiękowe do tworzenia obrazów przedstawiających żyły w ludzkim organizmie. Jest ono powszechnie stosowane w celu wykrywania zakrzepów krwi, szczególnie w żyłach kończyn dolnych – jest to schorzenie nazywane zakrzepicą żył głębokich. Podczas badania ultrasonograficznego nie jest emitowane promieniowanie jonizujące i badanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. W większości przypadków badanie to nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, ale najlepiej w dniu wizyty zdjąć biżuterię oraz założyć wygodne, luźne ubranie.
Czym jest badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych metodą dopplerowską?
Badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne i bezbolesne; pozwala uzyskać obrazy struktur znajdujących się wewnątrz ciała, poprzez wykorzystywanie fal ultradźwiękowych. Do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego potrzebny jest odpowiedni aparat z głowicą oraz specjalny żel do ultrasonografii, który jest rozprowadzany na skórze pacjenta. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są emitowane przez głowicę i wysyłane w głąb ciała. Następnie fale te odbijają się od narządów wewnętrznych i w postaci echa są odbierane przez głowicę, a komputer przetwarza otrzymane informacje w obraz wyświetlany na monitorze. Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta, ponieważ nie emituje promieniowania jonizującego (obecnego np. podczas badania rentgenowskiego). Obrazy ultrasonograficzne są wyświetlane w czasie rzeczywistym, dlatego badanie pozwala dodatkowo na ocenę ruchów narządów wewnętrznych, a także przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne i może być pomocne w diagnostyce i leczeniu różnorodnych schorzeń. Ultrasonografia metodą dopplerowską jest specjalną techniką, która pozwala na ocenę przepływu krwi w tętnicach i żyłach różnych części ciała.
Jakie jest zastosowanie badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?
Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego żył metodą dopplerowską jest poszukiwanie zakrzepów; zwłaszcza w żyłach kończyn dolnych. Schorzenie to jest tzw. zakrzepicą żył głębokich. Zakrzepy w żyłach mogą odrywać się od ścian naczyń i przedostawać do tętnic płucnych, prowadząc do niebezpiecznego stanu, zwanego zatorowością płucną. Jeżeli zakrzep w żyle kończyny dolnej zostanie wykryty wystarczająco wcześnie, lekarz może wdrożyć odpowiednią terapię, by zapobiec przedostaniu się zatoru do płuc.
Ultrasonografia dopplerowska żył kończyn dolnych może być również wykonywana w celu:
- Ustalenia przyczyny utrzymującego się obrzęku kończyn dolnych. U osób chorujących na żylaki podudzi występuje wada zastawek, które w prawidłowych warunkach zapobiegają cofaniu się krwi.
- Ułatwienia prawidłowego wprowadzenia igły lub cewnika do żyły. Ultrasonografia może pomóc w dokładnym zlokalizowaniu właściwej żyły i pozwala uniknąć powikłań, takich jak krwawienie lub uszkodzenie okolicznych nerwów lub tętnic.
- Mapowania żył w kończynie, żeby fragment żyły mógł zostać usunięty, a następnie wykorzystany w celu wykonania pomostów naczyniowych (tzw. bypassów) u osób ze zwężeniem tętnic wieńcowych.
U dzieci badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych jest wykonywane w celu:
- Wykrycia obecności nieprawidłowych połączeń między tętnicami a żyłami, które mogą występować w niektórych wrodzonych malformacjach naczyniowych.
- Wykrycia zakrzepu. Jeżeli w żyle umiejscowiony jest cewnik, istnieje duże ryzyko powstania wokół niego zakrzepu, ze względu na niewielką średnicę naczyń krwionośnych (szczególnie u niemowląt i małych dzieci). W niektórych przypadkach zakrzep może wytworzyć się nagle w lewej kończynie dolnej, wskutek uciśnięcia żyły przez tętnicę znajdującą się w jamie brzusznej.
Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?
Badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta.
Jaki sprzęt jest wykorzystywany do badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?
Aparat ultrasonograficzny składa się z konsoli zawierającej komputer, monitora oraz głowicy używanej do wykonywania badania. Głowica ultrasonograficzna jest niewielkim urządzeniem przypominającym mikrofon, połączonym z konsolą za pomocą przewodu. Głowica wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (niesłyszalne dla ludzkiego ucha) w głąb ciała, a następnie odbiera ich echo powstałe po odbiciu od tkanek i narządów. Zasada działania jest podobna do funkcjonowania sonarów. Po przetworzeniu sygnałów w obraz, jest on natychmiast wyświetlany na monitorze.
Jak przebiega badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych?
W większości przypadków pacjent podczas badania zostaje ułożony na plecach lub na boku. Następnie lekarz rozprowadza na skórze pacjenta specjalny żel do ultrasonografii. Żel zwiększa przyleganie głowicy do ciała pacjenta oraz eliminuje tzw. poduszeczki powietrzne, które utrudniają przepływ fal ultrasonograficznych. Lekarz wykonujący ultrasonografię przesuwa głowicę po skórze pacjenta nad badanym obszarem. Badanie ultrasonograficzne żył kończyn dolnych trwa zwykle 30-45 minut. Po zakończeniu badania lekarz wyciera żel ze skóry pacjenta. Żel nie powoduje plam na odzieży. Po badaniu pacjent może od razu powrócić do codziennej aktywności.
Jakie są zalety badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?
Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym żył kończyn dolnych?
Badanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta.
Jakie są ograniczenia badania ultrasonograficznego żył kończyn dolnych?
Niektóre głębiej położone żyły, zwłaszcza w okolicy podudzi mogą być słabo widoczne w badaniu.
Nasza oferta badań USG obejmuje:
-
- Badanie jest nieinwazyjne
- Badanie jest bezbolesne
- Badanie jest powszechnie dostępne i względnie tanie
- Badanie jest całkowicie bezpieczne
-