Nietrzymanie moczu (NTM)


Zapraszamy do wysokospecjalistycznego ośrodka ortopedii i rehabilitacji sportowej SPORT-MED Kraków, w której wykwalifikowani fizjoterapeuci mają do dyspozycji najwyższej klasy aparaty fizykoterapeutyczne. Dzięki temu unikatowemu połączeniu i stałej współpracy fizjoterapeuty z ortopedami, uzyskujemy szybkie rezultaty pracy z naszymi Pacjentami.

 

Spis treści

  1. Wstęp
  2. Czym jest nietrzymanie moczu i jaka jest jego główna przyczyna?
  3. Kogo dotyczy przedstawiony problem?
  4. Jak przebiega proces fizjoterapii?
  5. Jak wygląda sprzęt używany podczas badania?

 

 

Wstęp

Nietrzymanie moczu to coraz częstszy problem wśród społeczeństwa w różnym wieku. Dotyczy zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Przypadłość ta jest na tyle wstydliwa, że w wieczości przypadków pacjenci nie mówią o niej swojemu lekarzowi. Nie mają też zagwarantowanego odpowiedniego leczenia.  Istnieją skuteczne formy terapii, które dzięki regularnym spotkaniom z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, prowadzą do ustąpienia dolegliwości.

Czym jest nietrzymanie moczu i jaka jest jego główna przyczyna?

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy bardzo wielu osób, a szczególnie kobiet. Najczęściej spotykaną formą tego schorzenia jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli występujące podczas:

  • kaszlu,
  • kichania,
  • śmiechu,
  • podskoków,
  • dźwigania ciężkich przedmiotów.

Przy wykonywaniu wyżej wymienionych aktywności dochodzi do zwiększenia ciśnienia w tłoczni brzusznej i jeżeli mamy niewydolne, słabe mięśnie dna miednicy, wówczas wydalamy różne ilości moczu, co powoduje dyskomfort. Rolą mięśni dna miednicy jest bowiem zamknięcie tułowia od dołu. Od góry taką funkcję pełni przepona, czyli główny mięsień oddechowy.

Dno miednicy to system mięśni, powięzi i więzadeł, które są jak rusztowanie dla naszych narządów wewnętrznych. Zaburzenie którejś z tych struktur, może prowadzić do NTM. Oprócz mięśni dna miednicy ważną funkcję pełnią mięśnie brzucha, grzbietu oraz pośladków, które współpracują ze sobą.

Kogo dotyczy przedstawiony problem?

Dawniej uważano, że dysfunkcja ta dotyczy tylko starszych kobiet, ale - jak pokazują najnowsze badania -wiele młodych kobiet choruje na NTM. Są to przede wszystkim kobiety: 

  • w ciąży
  • w połogu,
  • po operacjach ginekologicznych oraz w obrębie jamy brzusznej.

Mężczyzn również dotyka ten problem, jeżeli:

  • cierpią na zaparcia,
  • mają otyłość brzuszną,
  • cierpią z powodu problemów z prostatą.

W obydwu grupach predyspozycjami do NTM jest również osłabiona siła mięśniowa oraz zła postawa.

Jak przebiega proces fizjoterapii?

Zauważono, że trening medyczny z fizjoterapeutą, nauka poprawnego oddychania, poprawa koordynacji, postawy czy też terapia manualna tej okolicy może całkowicie wyleczyć pacjenta.

Fizjoterapeuci dokonują oceny postawy, badają siłę mięśniową i układają plan terapii. Istotną rolę odgrywa nauka świadomego wykonywania napięć w obrębie dna miednicy i percepcji różnych części krocza.

W Sport-Med w Krakowie korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu SIS - Super Indukcyjnej Stymulacji - pola elektromagnetycznego o wysokiej intensywności, które nakierowane na pole zabiegowe - w tym przypadku okolice krocza/pośladków, daje poprawę trofiki i krążenia danego rejonu ciała. Wzmacnia także siłę mięśniową i zapobiega problemowi nietrzymania moczu.

Jak wygląda sprzęt używany podczas badania?

Działanie SIS oparte jest na polu elektromagnetycznym o wysokiej intensywności (aż 2,5 Tesli indukcji magnetycznej), które poprzez mechanizm depolaryzacji tkanki nerwowo- mięśniowej przyspiesza procesy regeneracyjne w miejscu zabiegowym. SIS w swoim działaniu wykorzystuje szeroki zakres częstotliwości oraz intensywności impulsów pola elektromagnetycznego. W zależności od wybranych parametrów korzystnie wpływa na:

  • redukcję bólu,
  • mobilizację stawów,
  • przyśpieszenie gojenia tkanek,
  • regenerację nerwów obwodowych,
  • rozluźnienie lub wzmocnienie mięśni.

Szeroki zakres częstotliwości ( 1-150 Hz) pozwala na redukcję dolegliwości bólowych w stadium ostrym, podostrym jak i przewlekłym. W zależności od oczekiwanych efektów zabiegowych wykorzystuje się różne zakresy częstotliwości. Dobór odpowiednich parametrów oparty jest na trzech teoriach kontroli bólu.

 

Aby umówić wizytę u fizjoterapeuty, kliknij tutaj lub zadzwoń: 501-224-884.

 

Zapraszamy!

 

Często wyszukiwane tematy:


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.