Elektroterapia w rehabilitacji. W gabinecie i w domu

Spis treści:

  1. Prądy impulsowe TENS
  2. Elektrostymulacja, Prąd Kotza (rosyjska stymulacja)
  3. Prąd galwaniczny
  4. Dlaczego i w jaki sposób elektroterapia działa na nasz organizm ?
  5. Przenośne aparaty do elektrostymulacji dla pacjenta

 

Elektroterapia jest narzędziem powszechnie stosowanym w kompleksowej terapii pacjentów. Polega ona na zastosowaniu w celach terapeutycznych prądów elektrycznych o niskim natężeniu, które są porównywalne z tymi generowanymi przez nasz organizm.

Zabiegi te stosuje się dla przywrócenia równowagi zaburzeń w płynach komórkowych, które są źródłem różnego rodzaju dolegliwości bólowych.

Elektroterapia jest wykorzystywana w celu:

  • złagodzenia dolegliwości bólowych
  • reedukacji mięśni
  • poprawy ruchomości
  • rozluźnienia mięśni

Prądy impulsowe TENS

Metoda TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) opracowana została

w latach 60-tych. Zgodnie z teorią bramki kontrolnej Wall'a Melzack'a, stymulacja włókien nerwowych szybko przewodzących typu A hamuje przewodzenie włókien wolnoprzewodzących typu C, odpowiedzialnych za połączenie receptorów bólowych z tylnymi rogami rdzenia kręgowego. Bramkę kontrolną stanowi tutaj wspólny układ synaptyczny, który obciążony impulsacją z włókien typu A hamuje przewodzenie bólu.

Dodatkowym zjawiskiem występującym przy stymulacji metodą TENS jest zwiększenie produkcji endorfin (hormonów szczęścia) w ośrodkach centralnego układu nerwowego. Metoda ta wykorzystywana jest głównie do przewlekłej terapii przeciwbólowej oraz do stymulacji mięśni szkieletowych.

Prąd Kotza (rosyjska stymulacja)

Stymulacji według Kotz'a poddaje się prawidłowo unerwionemięśnie szkieletowe. Metoda ta nadaje się do stymulacji mięśni hipotroficznych, zanikających z powodu unieruchomienia. Znajduje również swoje zastosowanie w treningu mięśni zdrowych. Nie można jednak stymulować tą metodą mięśni częściowo i całkowicie odnerwionych. Jest to metoda praktycznie bezbolesna.

Postępowanie fizjoterapeutyczne w wielu schorzeniach można dodatkowo wzbogacić poprzez zastosowanie zabiegów z zakresu fizykoterapii, które stanowią uzupełnienie konwencjonalnych metod treningu mięśniowego. Jednym z nich jest elektrostymulacja mięśni. W pierwszych dniach po zabiegu rekonstrukcji, ze względu na obecność obrzęku oraz intensywnych dolegliwości bólowych, odruchowe hamowanie mięśnia czworogłowego nie pozwala na podjęcie świadomej aktywności mięśniowej. Dlatego też, zastosowanie tej metody we wczesnym okresie pooperacyjnym przyniesie pozytywny wpływ na zwiększenie siły mięśnia czworogłowego.

Prąd galwaniczny

Prąd galwaniczny jest to prąd o niezmiennym w czasie kierunku przepływu i natężeniu. Wykorzystywany jest on powszechnie w zabiegach jonoforezy i galwanizacji. Zabieg ten polega na umieszczeniu leku przeciwzapalnego, np. w postaci maści przeciwzapalnejpod jedną z elektrod. W trakcie przepływu prądu przez tkanki, maść jest dostarczana znacznie głębiej niż podczas samego wcierania.

Dlaczego i w jaki sposób elektroterapia działa na nasz organizm ?

Nasze ciało jest siedzibą permanentnych naturalnych zjawisk elektrycznych. W  rzeczywistości, podstawą funkcjonowania naszego organizmu są komórki i wymiany międzykomórkowe, które nie są niczym innym jak drobnymi zjawiskami elektrycznymi umożliwiającymi prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów.

Niestety, z biegiem czasu, wskutek różnego rodzaju urazów ciała, jak również nieodpowiedniego stylu życia i niewłaściwej diety, komórki tezanikają lub tracą swoje właściwości. W konsekwencji nie spełniają już swojej funkcji i nie zapewniają naszemu organizmowi energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania.

Możemy zatem zrozumieć, dlaczego udział prądów zewnętrznych pozwala zregenerować osłabione komórki i przyczynia się do przywrócenia siły i energii dla osłabionych obszarów.

Przenośne aparaty do elektrostymulacji dla pacjenta

W ramach rehabilitacji różnego rodzaju dolegliwości stosujemy u naszych pacjentów zabiegi z zakresu elektroterapii. Aby zapewnić ciągłość procesu przywracania pełnej sprawności oferujemy pacjentom możliwość wypożyczenia przenośnych aparatów firmy Compex.

Urządzenia te stosuje się między innymi w łagodzeniu bólu, poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Elektrostymulatory pozwalają również zapobiegać zanikom mięśniowym w okresie unieruchomienia. Możemy je również stosować w ramach regeneracji po treningu.

Dodatkowo, stymulator treningowy wyposażony jest w unikalną technologię MI (skanowanie mięśni), dzięki czemu dostosowuje pracę indywidualnie do każdego mięśnia, aby zapewnić jak najbardziej efektywną elektrostymulację, zapewniając komfort i lepszą wydajność.

Ten rodzaj elektrostymulatorów jest powszechnie stosowany w świecie sportu wyczynowego. Obecnie jego działanie jest również doceniane przez osoby amatorsko uprawiające wszelkie rodzaje aktywności fizycznej.

Jeśli chcesz umówić się na konsultację fizjoterapeuty z instruktażem stosowania elektrostymulatora w domu - zadzwoń 501 224 884. 

 


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.