Zespół deQuervaina

Spis treści:

3. Objawy
 
Zespół de Quervaina (zapalenie pochewek ścięgien pierwszego przedziału grzbietowego ręki) pojawia się, gdy ścięgna mięśni kłębu kciuka są podrażnione lub uciśnięte. Termin ‘zapalenie ścięgien’ to schorzenie, w którym dochodzi do obrzęku ścięgien. Opuchnięcie ścięgien i pochewek ścięgnistych może powodować ból i tkliwość wzdłuż nadgarstka po stronie kciuka. Jest to szczególnie wyraźne podczas zaciskania dłoni w pięść, chwytania, bądź ściskania jakiegoś przedmiotu lub obracania nadgarstka.

 

Anatomia

Dwa z głównych ścięgien mięśni kciuka biegną przez kanał (przypominający układ rolek) zlokalizowany wzdłuż nadgarstka, po stronie kciuka. Ścięgna są podobnymi do linek strukturami, które przytwierdzają mięśnie do kości. Ścięgna są pokryte cienkimi śliskimi powłokami zbudowanymi z tkanki miękkiej, noszącymi nazwę błon maziowych. Te powłoki umożliwiają ścięgnom swobodne ślizganie się w obrębie włóknistych tuneli zwanych pochewkami ścięgien.  
Każdy obrzęk ścięgien i/ lub pogrubienie pochewek ścięgien prowadzi do zwiększonego tarcia i bólu podczas niektórych ruchów kciuka i nadgarstka.
Na zdjęciu: Zespół de Quervaina – zapalenie pochewek ścięgien pierwszego przedziału prostowników.
Reproduced with permission from: Griffin LY (ed): Essentials of Musculoskeletal Care, 3rd Edition. Rosemont, IL. American Academy of Orthopaedic Surgeons, 2005.

 

Przyczyny

Zespół de Quervaina może być spowodowany nadmiernym obciążaniem. Jest także związany z ciążą oraz reumatoidalnym zapaleniem stawów. Jest najbardziej powszechny wśród kobiet w średnim wieku.

Objawy

Objawy zespołu de Quervaina:
  • Ból może być odczuwany w obrębie nadgarstka po stronie kciuka. Jest to główny objaw. Ból może pojawiać się stopniowo lub nagle. Jest odczuwany w obrębie nadgarstka i promieniuje w stronę przedramienia. Zazwyczaj jest silniejszy podczas wykonywania ruchów dłoni i kciuka. Jest to szczególnie wyraźne podczas gwałtownego chwytania przedmiotów lub obracania nadgarstka.
  • Nadgarstek może być opuchnięty po stronie kciuka. Opuchliźnie może towarzyszyć wypełniona płynem torbiel zlokalizowana w tej okolicy.
  • Uczucie blokowania lub przeskakiwania może towarzyszyć wykonywaniu ruchów kciuka.
  • Ból i obrzęk mogą utrudniać ruchy kciuka i nadgarstka.

Badanie lekarskie

Żeby zdiagnozować, czy cierpisz na zespół de Quervaina, lekarz przeprowadzi test Finkelsteina, każąc Ci oprzeć Twój kciuk o dłoń, zacisnąć rękę w pięść, z palcami ułożonymi wokół kciuka, a następnie pochylić nadgarstek w kierunku małego palca.
 
Jeżeli występuje u Ciebie zespół de Quervaina, test jest dość bolesny, wywołując dolegliwości w obrębie ścięgien nadgarstka po stronie kciuka.

 

Leczenie

Celem leczenia zespołu de Quervaina jest uśmierzenie bólu wywołanego podrażnieniem i obrzękiem.
 
Leczenie zachowawcze
Stabilizatory. Stabilizatory mogą być używane dla usztywnienia kciuka i nadgarstka.
Leki przeciwzapalne (NLPZ). Te leki mogą być podawane doustnie lub we wstrzyknięciach do przedziałów ścięgnistych. Mogą pomóc w zmniejszeniu opuchlizny i uśmierzeniu bólu.
Unikanie czynności, które wywołują ból i obrzęk. Dzięki temu objawy mogą ustąpić samoistnie.
Kortykosteroidy. Wstrzyknięcie kortykosteroidów do pochewek ścięgnistych może zredukować opuchliznę i ból.
 
Leczenie chirurgiczne
Operacja może być zalecana, gdy dolegliwości są silne lub nie ulegają zmniejszeniu. Celem operacji jest otwarcie przedziału kciuka (pochewki ścięgnistej), żeby stworzyć więcej przestrzeni dla podrażnionych ścięgien.
Na zdjęciu: Podczas operacji zostaje otwarta pochewka nad ścięgnami które uległy stanowi zapalnemu.
 
Niezależnie od rodzaju leczenia, powrót do normalnego używania ręki jest możliwy, gdy swoboda ruchów i siła zostaną przywrócone.
Ortopeda doradzi Ci, która metoda leczenia będzie najlepsza w Twoim przypadku.
 
 

 


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.