Spis treści:
- Uszkodzenia chrząstki
- Naprawa ogniskowych uszkodzeń chrząstki
- Naprawa rozległych uszkodzeń chrząstki
Uszkodzenia chrząstki
Twarda, ale elastyczna tkanka, która pokrywa końce kości tworzących staw kolanowy, nosi nazwę chrząstki stawowej. Wraz z chrząstką stawową, łąkotki pełnią rolę amortyzatorów wstrząsów w obrębie kolana, pozwalając by staw wytrzymał codzienne obciążanie wywoływane chodzeniem, bieganiem, siadaniem i staniem. Podobnie jak chrząstka łąkotki, chrząstka stawowa może ulec uszkodzeniu wskutek urazu lub zużycia w miarę upływu czasu.
Objawy subiektywne uszkodzenia: W typowych przypadkach pacjenci skarżą się na wyraźnie umiejscowiony ból, objawy mechaniczne, takie jak ‘chwytanie’ lub blokowanie oraz obrzęk pojawiający się po wysiłku.
Objawy obiektywne uszkodzenia: Tkliwość nad zajętym obszarem, wysięk i trzeszczenie lub uczucie ‘chwytania’ mogą być obecne podczas szerokiego zakresu ruchów. Zwykłe zdjęcie rentgenowskie i rezonans magnetyczny nie zawsze mogą wykazać uszkodzenie chrząstki stawowej.
Uszkodzenie chrząstki kłykcia przyśrodkowego kości udowej uwidocznione podczas artroskopii (po lewej) i podczas operacji z dostępu otwartego (po prawej).
Wielu pacjentów przez długie lata cierpi z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów, która ogranicza wykonywanie nawet najprostszych czynności. W placówce medycznej Sport-Med oferujemy tym pacjentom szeroki zakres metod, które uśmierzą ból i przywrócą funkcję.
Placówka medyczna Sport-Med oferuje kilka możliwości odtworzenia i naprawy uszkodzonej chrząstki stawowej, począwszy od metod naprawy wczesnych, ograniczonych uszkodzeń – noszących nazwę ogniskowych uszkodzeń chrząstki.
Naprawa ogniskowych uszkodzeń chrząstki:
1. Artroskopowe oczyszczanie i technika mikrozłamań.
Przy pomocy niewielkiej kamery chirurg może zlokalizować uszkodzoną tkankę i ściąć obszary przerwanej chrząstki. Chirurg może także wykorzystać tę metodę do starannego wykonania drobnych otworów w odsłoniętej kości – noszących nazwę mikrozłamań – które podczas gojenia wytwarzają tkankę chrzęstną podobną do tej, która fizjologicznie pokrywa powierzchnię stawową.
Naprawa rozległych uszkodzeń chrząstki
Pacjentom z bardziej rozległym uszkodzeniem chrząstki placówka medyczna Sport-Med oferuje szeroki zakres metod rekonstrukcji chrząstki, przy użyciu naturalnych tkanek – albo tkanek własnych pacjenta albo tkanek dawcy. Do metod tych należą:
1. Autologiczny przeszczep chondrocytów
Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych metod rekonstrukcji chrząstki. Ta technika pozwala chirurgom na pobranie komórek z własnej chrząstki pacjenta. Komórki są następnie hodowane, a później wszczepiane do stawu kolanowego, żeby zrekonstruować i odtworzyć powierzchnię w miejscu utraconej chrząstki.
2. Autologiczny przeszczep chrzęstno-kostny
Ta technika jest analogiczna do przeszczepu włosów, pozwala na usunięcie u pacjenta niewielkiej części jego własnej kości i chrząstki z obszaru stawu kolanowego, który nie jest obciążany i przeniesienie przeszczepu w miejsce uszkodzenia stawu kolanowego.