Ból odcinka lędźwiowego w ciąży

Ból odcinka lędźwiowego w ciąży.

Bóle kręgosłupa są bardzo powszechne. W dzisiejszych czasach wraz z szerzącą się ofertą prac biurowych, spadkiem aktywności fizycznej, oraz zastępowanie codziennego ruchu wygodnym samochodem, windą, ruchomymi schodami – problem tylko się nasila. Człowiek jest stworzony do tego, aby być w ciągłym ruchu. Prawidłowa codzienna postawa jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Ciąża jest niezwykłym, jedynym w swoim rodzaju okresem w życiu kobiety. Zmienia się wszystko, zmienia się też nasze ciało. Jednak mówi się, że kobieta w ciąży „powinna się oszczędzać” – co to dla nas dziś oznacza? Aktywność, czy jej brak? 

Fizjoterapia i osteopatia kobiet w ciąży jest bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną, która do nie tak dawna nie była w Polsce znana. Wiele krajów jak Francja, Szwajcaria, Niemcy itd. – mogą poszczycić się niezwykle rozwiniętą działalnością w tej dziedzinie, ucząc się od najlepszych możemy obserwować jak wiele korzyści daję pacjentkom terapia kobiet w okresie okołoporodowym.

Jestem w ciąży moje ciało się zmienia!

Ból dolnego odcinka pleców to jedna z najczęstszych dolegliwości w ciąży! Wszystko to spowodowane jest zmianą postawy ciała – na co wpływa przesunięcie środka ciężkości, oraz wzrost masy ciała. Przodopochylenie kości krzyżowej zmienia statykę miednicy – często prowadząc do zablokowania stawów krzyżowo – biodrowych, co w konsekwencji może prowadzić do przeniesienia napięcia na wyższe segmenty kręgosłupa. Mięśnie brzucha zostają osłabione, dominują zginacze stawu biodrowego, prostowniki odcinka lędźwiowego, oraz powięź piersiowo lędźwiowa są napięte. Mięśnie pośladkowe zostają opóźnione w swojej pracy, co również przenosi napięcia na odcinek lędźwiowy. Dysbalans mięśniowy często prowadzi do powstania punktów spustowych – bolesnych miejsc w na przebiegu mięśnia, które mogą wywoływać promieniujący ból przeniesiony. 

Również wcześniejsze wady postawy lub nieprawidłowa postawa sprzed ciąży „lubi” się pogłębić co nie działa na naszą korzyść. Dolegliwości bólowe dotyczą kobiet w ciąży szczególnie miedzy 12-18 tygodniem 1 trymestru, oraz 24 a 30 tygodniem, są również dość uciążliwe przed samym rozwiązaniem. Między 10-12 tygodniem ciąży, oraz pod koniec 3 trymestru dochodzi do wyrzutu relaksyny, co wpływa na rozluźnienie spojenia łonowego oraz stawów krzyżowo- biodrowych - co zaburza pracę miednicy. Działanie relaksyny ma bardzo ważne – przygotowania miednicy do porodu. Hormon rozprowadzany jest jednak z krwią do innych części ciała kobiety co może powodować zmiany przeciążeniowe. Zmianom ulega także układ wisceralny – wzrost macicy, łożyska, powoduje zmiany ułożenia przepony, klatki piersiowej. Zmieniające się ciało kobiety musi dostosować się do nowej masy ciała powiększonej o dodatkowe kilkanaście kilo – poprzez działanie fizjoterapeutyczne, oraz elementy osteopatii w wielu przypadkach skutecznie możemy niwelować dolegliwości kobiet ciężarnych.

ciaza kryk 111
 
Jak możemy pomóc w dolegliwościach bólowych w czasie ciąży?
 

Fizjoterapia/ Osteopatia – kobiety w ciąży coraz częściej korzystają z usług terapeutów. Celem terapii jest poprawa lub utrzymanie dobrego samopoczucia pacjentki, przygotowanie do porodu, jak również rekonwalescencja po porodzie. Terapia obejmuje rozluźnienie napiętych mięśni, zniesienie dysbalansu między klatką piersiową, a miednicą, terapię przepony, stawów krzyżowo- biodrowych, czy spojenia łonowego. Warto zwrócić uwagę na „jakość oddechu”, oraz współpracę mięśni dna miednicy.

TAPY - plastry o bardzo szerokim zastosowaniu. Przedłużają efekt działania terapii, świetnie sprawdzają się również u ciężarnych. Jest wiele typów aplikacji,  najważniejszy jest sposób naklejenia taśmy, kierunek i naciągnięcie taśmy. Aplikacja powinna być naklejone przez kilka dni. Najlepiej wybrać taśmy sensitive. Skóra kobiety w ciąży może być szczególnie wrażliwa, więc jeśli poczujesz swędzenie, coś niepokojącego odklej taśmę delikatnie i sprawdź, czy nie wystąpiło podrażnienie. Taśmy łagodzą ból napiętych mięśni, stosowane są w ciąży przeciwobrzękowo, w terapii rozejścia mięśnia prostego i wielu innych.

ciaza kryk
Masaż w ciąży -  świetny sposób relaksu, oraz element terapii dla kobiet w ciąży. Masaż jest wykonywany około 30 minut i obejmuje zwykle okolice pleców, która bywa bardzo obolała u ciężarnych. Masaż obejmuje techniki masażu klasycznego, powięziowego, w znacznie delikatniejszym wykonaniu. Zabiegi wykonywane regularnie mogą przynieść ulgę kobietom cierpiącym na ból kręgosłupa oraz  profilaktycznie podtrzymać dobre samopoczucie.

Aktywność fizyczna – poprawa postawy, wzmocnienie mięśni, stretching
 Ruch jest zalecaną formą spędzania wolnego czasu, dla kobiet w ciąży. Ćwiczenia powinny obejmować ćwiczenia mięśni dna miednicy, ćwiczenia oddechowe, cardio (w tempie dostosowanym do kobiety ciężarnej), wzmacniające (pośladki, mięśnie grzbietu, ramiona, nogi), ćwiczenia rozciągające i nauka aktywnego rozluźnienia – relaks. Stabilizacja naszego ciała na którą składa się praca przepony mięśni dna miednicy, mięśni brzucha i kręgosłupa zostaje zaburzona poprzez wyłączenie mięśni brzucha (ich stabilizującej funkcji). Niezwykłe znaczenie zyskuję w ciąży i po porodzie praca przepony moczowo- płciowej i przepony – regulując ciśnienia w obrębie jamy brzusznej, oraz pracę narządów wewnętrznych.

Przykładowe ćwiczenia – zmniejszające ból kręgosłupa w ciąży:

 

kryk1
Pies z głową w dół – modyfikacja

kryk2
 Pozycja dziecka

 kryk3
Otwieranie bioder


 kryk4

Koci grzbiet


kryk5
Roll down


Ból kręgosłupa w ciąży to problem któremu bardzo często możemy zaradzić. Samopoczucie mamy ma ogromny wpływ na rozwijające się dziecko. Jeśli męczy Cię kłopotliwy ból – skonsultuj się z fizjoterapeutą i podejmij kompleksową terapię. Terapeuta w tym i wielu innych przypadkach pomoże Ci poczuć się lepiej. Zapraszamy do kontaktu 501 224 884
 


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.