Zapraszam do wykonania zabiegu artroskopowej rekonstrukcji Więzadła Krzyżowego Przedniego (ACL) najnowszymi technikami operacyjnymi - w Krakowie. Jako lekarz z wieloletnim doświadczeniem w pracy z kadrami PZPN, stawiam sobie za cel jak najszybsze i bezpieczne przywrócenie pacjenta do pełnej aktywności. Dotychczasowe zaufanie wielu wyczynowych sportowców zobowiązuje cały zespół Sport-Med do utrzymania najwyższego poziomu operacji rekonstrukcyjnych i fizjoterapii.
Spis treści:
- Rodzaje rekonstrukcji ACL
- Anatomia ACL
- Opis urazu
- Objawy
- Rekonstrukcja więzadła i leczenie
- Leczenie nieoperacyjne
- Leczenie operacyjne - najczęściej zalecana forma leczenia
- Czas powrotu do sportu
- Procedura zabiegu
- Rehabilitacja kolana po zabiegu lub operacji
Rekonstrukcja ACL metody i rodzaje
Postępując zgodnie z nowymi wytycznymi chirurgów kolana z Europy i USA, wykonuję zabiegi rekonstrukcyjne stosowane jedynie w kilku najlepszych ośrodkach:
- natychmiastowa rekonstrukcja ACL w świeżym uszkodzeniu (do 14 dni!), z wykorzystaniem sztucznych implantów jako pomostu do regeneracji własnego więzadła (technika internal bracing - wewnętrznej - wewnątrzstawowej "opaski", "ortezy"). Technika ta charakteryzuje się znacznie szybszym powrotem do pełnej sprawności w porównaniu do klasycznej metody (ok. 12 tygodni). Zachowuje również własne więzadło krzyżowe, które może uzyskać odpowiednią wydolność. Ryzyko artrofibrozy (nadmiernego włóknienia stawu po operacji) jest porównywalne z odroczonymi zabiegami, wykonywanymi dotychczas po 3 miesiącach od urazu. Jest to najmniej inwazyjna technika operacyjna, charakteryzująca się najszybszym powrotem do aktywności.
- hybrydowa rekonstrukcja ACL z wykorzystaniem sztucznego implantu oraz ścięgna auto- lub allogenicznego najnowszej generacji - Neoligaments JewelACL® lub taśmy FiberTape® - dzięki innowacyjnym sztucznym więzadłom możesz wrócić do sportu nawet po 3 miesiącach od operacji! Dotychczasowe klasyczne zabiegi wykonywane z użyciem własnego więzadła rzepki lub ścięgien hamstringów (ST i GT) umożliwiały powrót do sportu po ok. 1 roku, a zbyt wczesne obciąanie może spowodować rozluźnieniewięzadła i jego niewydolność (przeszczepione więzadło jest najsłabsze po 6 tygodniach od chwili operacji, ale nawet po wielu miesiącach może ulegać rozciąganiu i utracie wydolności). Innowacyjne sztuczne więzadło z biegiem czasu może przerastać własną tkanką organizmu, stając się nowym, własnym więzadłem, jednak z nierozciągliwym rusztowaniem. Specjalna technika operacyjna umożliwia hybrydowe połączenie żywej tkanki z sztucznym implantem lub wzmocnienie taśmą FiberTape®, łącząc korzyści tradycyjnej metody z sztucznym więzadłem. Hybrydowa rekonstrukcja ACL daje możliwość szybkiego powrotu do sportu zwłaszcza wyczynowym sportowcom.
- rekonstrukcja więzadła ACL jak u Arkadiusza Milika - taką samą techniką, jaką piłkarz został zoperowany we Włoszech, z tak samo szybkim powrotem do sportu, z profesjonalnym protokołem fizjoterapeutycznym i motorycznym - dowiedz się więcej i omów możliwości operacyjne podczas wizyty u dr. Jana Paradowskiego.
- rekonstrukcja ACL wraz z innymi uszkodzonymi strukturami - więzadłami (rekonstrukcje dwu- i wielowięzadłowe) oraz z zaopatrzeniem uszkodzenia łąkotki i chrząstki (współistnieją w ponad 50% przypadków uszkodzeń ACL) wg. wytycznych ICRS (International Cartilage Regeneration & Joint Preservation Society). Często w trakcie operacji rekosntrukcyjnych stosowane są Komórki Macierzyste.
- klasyczna rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego z wykorzystaniem własnych tkanek (więzadła rzepki lub ścięgna półścięgnistego ST i smukłego GT) z zaopatrzeniem współtowarzyszących uszkodzeń.
Jeśli chcesz umówić wizytę lekarską, kliknij tutaj
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mnie, kliknij tutaj
Jednym z najczęstszych i najpoważnieszych urazów kolana jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ang. Anterior Cruciate Ligament).
Sportowcy, uprawiający takie dyscypliny, jak piłka nożna, piłka ręczna czy koszykówka są najbardziej narażeni na uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego. Uraz ACL dotyczy często również narciarzy - zarówno wyczynowych, jak i rekreacyjnie uprawiających ten sport.
W przypadku uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego (ACL), uraz najczęściej wymaga operacji, aby przywrócić pełną sprawność kolana i zabiezpieczyć je przed przyspieszoną, nieodwracalną chorobą zwyrodnieniową. W niestabilnym kolanie dochodzi bowiem do mocnego scierania chrząstki i pękania łąkotek. Najnowsze wytyczne wskazują na konieczność rekonstrukcji ACL nie tylko u sportowców i młodych ludzi, ale także u starszych i mniej aktywnych fizycznie. Jest to spora zmiana, któa dokonała w ostatnich latach.
Dobór rodzaju operacji zależy od kilku czynników, m.in. stopnia uszkodzenia samego więzadła, towarzyszących uszkodzeń (łąkotki, chrząstka...), poziomu aktywności sportowej oraz oczekiwań pacjenta. W zależności od wybanej opcji operacji różny jest też czas rehabilitacji i okres powrotu do pełnych obciążeń sportowych.
Anatomia ACL
W stawie kolanowym stykają się cztery kości: kość udowa, piszczelowa, strzałkowa i rzepka. Rzepka znajduje się bezpośrednio przed stawem kolanowym, zapewniając ochronę i zwiększając siłę mięsnia czworogłowego uda. Więzadła zapewniają połączenia między kośćmi i stabilność stawu. W kolanie występują cztery główne więzadła. Działają jak silne, nieco elastyczne taśmy.
Więzadła poboczne
Znajdują się na zewnętrznych ścianach kolana. Więzadło poboczne przyśrodkowe (MCL - Medial Collateral Ligament) znajduje się po wewnętrznej stronie, natomiast więzadło poboczne boczne (strzałkowe) LCL (Lateral Collateral Ligament) znajduje się po zewnętrznej stronie. Kontrolują one ruchy kolana na boki i przygotowują je na nietypowe ruchy.
Więzadła krzyżowe
Znajdują się wewnątrz stawu kolanowego. Każde z nich krzyżuje się z drugim, tworząc "X" - stąd ich nazwa. Więzadła krzyżowe kontrolują ruchy kolana w przód i tył (nadmierne wysuwanie się piszczeli do przodu i tyłu).
Więzadło krzyżowe przednie biegnie skośnie, ku środkowej części kolana. Zapobiega to wysunięciu się kości piszczelowej przed kość udową, a także zapewnia stabilność obrotową kolana.
Opis urazu
Około połowa wszystkich urazów więzadła krzyżowego przedniego występuje równocześnie z uszkodzeniami innych struktur w kolanie, takich jak chrząstka stawowa, łąkotki i inne więzadła.
Wyróżniamy 3 stopnie uszkodzenia ACL, w zależności od jego ciężkości:
- Uszkodzenie 1 stopnia: więzadło jest lekko uszkodzone. Zostało naciągnięte, ale jest na tyle sprawne, aby zapewnić stabilność stawu kolanowego.
- Uszkodzenie 2 stopnia: Więzadło jest naciągnięte do takiego poziomu, że staje się luźne i częściowo niewydolne. Ten stan często jest określany jako częściowe rozdarcie więzadła. Stabilność kolana jest osłabiona.
- Uszkodzenie 3 stopnia: jest to całkowita niewydolność więzadła krzyżowego przedniego - zerwanie (przerwanie ciągłósci) lub całkowita niewydolność w związku z nadmiernym naciągnięciem (wydłużeniem) więzadła. Oznacza to, że staw kolanowy jest niestabilny. Dochodzi do znacznego ryzyka dalszych uszkodzeń struktur wewnątrzstawowych i rowzwoju choroby zwyrodnieniowej kolana.
Niestety znaczna część uszkodzeń ACL to uszkodzenia całkowite albo bliskie kompletnemu rozdarciu. Ponad to współistnienie dodatkowych uszkodzeń staje się wskazaniem do przeprowadzenia artroskopii stawu kolanowego.
Objawy
- W przypadku uszkodzonego ACL, możesz odczuwać ból, zauważyć obrzęk stawu, słyszeć trzaski lub kliki w kolanie.
- Wielu pacjentów odczuwa niestabilność jakby kolano "uciekało", "oddawało drogę" (ang. "giving way").
- Ból z obrzękiem. W ciągu 24 godzin kolano może opuchnąć, a ból narastać. Objawy te mogą po ok 2 tygodniach same ustąpić. Jednak powrót do sportu bez przeprowadzenia pełnej diagnostyki i leczenia może spowodować, że kolano będzie niestabilne, co zwiększa ryzyko kolejnych urazów oraz wewnątrzstawowych poważnych zniszczeń, m.in. chrząstki i łąkotek.
- Utrata zdolności do pełnych ruchów w stawie kolanowym. Bolesny może być pełny wyprost i większe zgięcie.
- Bolesność wzdłuż linii stawu kolanowego
- Odczuwanie dyskomfortu podczas chodzenia
Badanie lekarskie
- USG - badanie ultrasonograficzne stawu kolanowego dobrze uwidacznia większość struktur wewnątrz- i okołostawowych. Umożliwia także przeprowadzenie badania w ruchu (dynamiczne USG) i tu przeważa badanie rezonansem magnetycznym (MRI).
Rekonstrukcja więzadła i leczenie
Mniej aktywne, zazwyczaj starsze osoby, mogą czasem powrócić do codziennej sprawności bez operacji. Jednak zgodnie z najnowszymi wytycznymi zabieg jest wskazany nawet u tych mniej aktywnych i starszych pacjentów. Niestabilność kolana doprowadzi bowiem do nieodwracalnych zmian w chrząstce i łąkotkach, co skutkuje rozwojem nieodwracalnych zmian zwyrodnienieniowych całego stawu. W przyszłości stan taki może stać się przyczyną nasilonych dolegliwości bólowych i skutkować koniecznością wszczepienia endoprotezy kolana.
Leczenie nieoperacyjne - rekonstrukcja ACL a wiek
Leczenie operacyjne - najczęściej zalecana forma leczenia
Odtworzenie ciągłości więzadła
Rekonstrukcja Więzadła Krzyżowego Przedniego ACL z użyciem sztucznych więzadeł Neoligaments JewelACL
Klasyczna artroskopowa rekosntrukcja Więzadła Krzyżowego Przedniego
Rekonstrukcja ACL z wykorzystaniem allograftu (przeszczep więzadła od zmarłego dawcy)
Jest to często wykorzystywana technika w reoperacjach z powodu ponownego zerwania już przeszczepionego więzadła.
Rekonstrukcja ACL ile na zwolnieniu? Jaki jest czas powrotu do sportu?
Rekonstrukcja ACL przebieg i procedura zabiegu
Rekonstrukcja ACL po operacji - rehabilitacja kolana po zabiegu