Rehabilitacja biodra

Rehabilitacja biodra

Staw biodrowy to staw kulisty tworzony przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej. Ból w obrębie biodra może być wywołany różnymi czynnikami, takimi jak np. niektóre sporty lub choroba zwyrodnieniowa. Jeśli odczuwasz ból w obrębie stawu biodrowego, odpowiednio zaplanowana profesjonalna rehabilitacja może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości oraz poprawie funkcjonalności stawu. 

Ze względu na lokalizację stawu biodrowego, czasami ból tej okolicy może pochodzić z kręgosłupa. Dokładne określenie umiejscowienia bólu jest pomocne w ustaleniu jego przyczyny.
•    Ból zlokalizowany w okolicy pachwiny i przedniej części biodra może mieć związek z chorobą zwyrodnieniową.
•    Ból w bocznej części biodra zwykle wskazuje na problem dotyczący mięśni i tkanek miękkich wokół biodra. Często jest wywołany przez zapalenie kaletki maziowej. 
•    Ból w okolicy pośladków i tylnej części biodra może być wywołany patologią w obrębie kręgosłupa
    Jeśli ból biodra utrzymuje się ponad 3 tygodnie lub jest skutkiem poważnego urazu, konieczna jest konsultacja medyczna. 
    U osób po urazie biodra lub po operacji stawu biodrowego odpowiednia rehabilitacja pozwala na powrót do codziennej aktywności. Ważne jest wzmacnianie siły mięśni, które wspierają staw biodrowy oraz ich odpowiednie rozciąganie. 
    Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta przeprowadza badanie oraz zbiera wywiad, by móc zaplanować dalsze postępowanie rehabilitacyjne. Istotny jest czas trwania dolegliwości, czynniki które nasilają lub zmniejszają ból biodra, jego lokalizacja, przebyte urazy i operacje. 

Ćwiczenia rehabilitacyjne po zabiegach w obrębie stawu biodrowego można rozpoczynać wkrótce po operacji, część z nich może być wykonywana w łóżku.

Przykładowe początkowe ćwiczenia mogą polegać na:
•    napinaniu i rozluźnianiu mięśni pośladków
•    napinaniu i rozluźnianiu mięśni ud
•    zginaniu i prostowaniu nóg w stawach skokowych

Fizjoterapeuta doradzi również, jak bezpiecznie wykonywać codzienne czynności, takie jak wstawanie z łóżka, siadanie, kładzenie się. Bardzo ważnym celem rehabilitacji stawu biodrowego jest także nauka bezpiecznego chodzenia, zwykle z użyciem laski lub kul. Mimo, że są to pozornie banalne czynności, należy wykonywać je ostrożnie, by nie uszkadzać chorego stawu biodrowego.
    Dla każdej osoby przygotowywany jest indywidualny zestaw ćwiczeń i plan współpracy z rehabilitantem. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń już od pierwszych dni po zabiegu zmniejsza ból. Większość pacjentów, którzy przebyli operację stawu biodrowego, w ciągu czterech miesięcy rehabilitacji odstawia środki przeciwbólowe. 
    Przed wykonywaniem jakichkolwiek ćwiczeń rehabilitacyjnych najlepiej jest wykonać 5-10 minutową rozgrzewkę, np. poprzez jazdę na rowerze stacjonarnym lub marsz.
    Po rozgrzewce warto wykonać ćwiczenia rozciągające, a po nich przejść do ćwiczeń wzmacniających. Nie ignoruj bólu pojawiającego się w trakcie rehabilitacji, ćwiczenia nie powinny powodować dolegliwości. Jeśli odczuwasz ból przy ćwiczeniach, poinformuj o tym swojego fizjoterapeutę.
    

Jeśli cierpisz na dolegliwości bólowe biodra i chciałbyś rozpocząć profesjonalnie opracowaną rehabilitację, skonsultuj się ze specjalistami z naszej placówki medycznej w Krakowie.
 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu tel. 501 224 884

Zapraszamy na wizytę!

Często wyszukiwane tematy:


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.