Badanie ultrasonograficzne (USG) palców

Spis treści

 1. Wstęp
 2. Na czym polega badanie ultrasonograficzne palców?
 3. Kiedy wykonywane jest badanie ultrasonograficzne palców?
 4. Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego palców?
 5. Jaki sprzęt jest wykorzystywany do badania ultrasonograficznego palców?
 6. Jak przebiega badanie ultrasonograficzne palców?
 7. Jakie są zalety badania ultrasonograficznego palców?
 8. Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym palców?

Wstęp

Badanie ultrasonograficzne jest jedną z głównych metod obrazowania, stosowanych w celu oceny powierzchownych struktur palców. Dłoń jest częścią ciała, która najczęściej ulega urazom. Badanie ultrasonograficzne jest doskonałą metodą obrazowania tkanek miękkich, ponadto jest ono bezpieczne dla pacjenta, powszechnie dostępne i relatywnie tanie. Ultrasonografia pozwala uzyskiwać obrazy w czasie rzeczywistym, dlatego możliwe jest obserwowanie np. ruchów ścięgien. Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne oraz nie eksponuje pacjenta na promieniowanie jonizujące. Pozwala diagnozować schorzenia dotyczące ścięgien, mięśni i więzadeł w obrębie palców.

Na czym polega badanie ultrasonograficzne palców?

Podczas badania wykorzystuje się fale o wysokiej częstotliwości, które nie są słyszane dla ludzkiego ucha. Badanie jest wykonywane za pomocą specjalnej małej głowicy ultrasonograficznej, która wysyła fale ultradźwiękowe w głąb ciała pacjenta. Następnie fale odbijają się od kości i tkanek miękkich, a ich echo jest wychwytywane przez głowicę. Później głowica przesyła informacje do komputera, który przetwarza je w obraz, wyświetlany w czasie rzeczywistym.

Kiedy wykonywane jest badanie ultrasonograficzne palców?

Lekarz może zlecić wykonanie badania ultrasonograficznego palców w celu:

 • Wykrycia przerwania ścięgien mięśni zginaczy. Najczęściej przerwanie powstaje wskutek urazu lub choroby zwyrodnieniowej stawów.
 • Oceny skuteczności zabiegu po rekonstrukcji ścięgien mięśni zginaczy. Dynamiczne badanie ultrasonograficzne pozwala uwidocznić ewentualne zrosty pooperacyjne.
 • Zdiagnozowania zapalenia pochewek ścięgnistych. Zapalenie może być skutkiem chorób układowych, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, a także urazów mechanicznych lub infekcji.
 • Wykrycia torbieli galaretowatej (ganglionu). Ganglion może powstać wskutek mikrourazów w obrębie palca.
 • Oceny obecności ciał obcych, takich jak fragmenty szkła, drzazgi, ciernie
 • Zdiagnozowania guza olbrzymiokomórkowego pochewki ścięgnistej. Jest to łagodna zmiana o wysokim ryzyku lokalnej wznowy.
 • Wykonania biopsji lub iniekcji sterydów.

Jak należy przygotować się do badania ultrasonograficznego palców?

Badanie ultrasonograficzne palców nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, ale najlepiej w dniu wizyty założyć wygodne ubranie i zdjąć biżuterię z badanego obszaru.

Jaki sprzęt jest wykorzystywany do badania ultrasonograficznego palców?

Aparat ultrasonograficzny składa się z konsoli zawierającej komputer, monitora oraz głowicy używanej do wykonywania badania. Głowica ultrasonograficzna jest niewielkim urządzeniem przypominającym mikrofon, połączonym z konsolą za pomocą przewodu. Głowica wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (niesłyszalne dla ludzkiego ucha) w głąb ciała, a następnie odbiera ich echo powstałe po odbiciu od tkanek i narządów. Zasada działania jest podobna do funkcjonowania sonarów. Po przetworzeniu sygnałów w obraz, jest on natychmiast wyświetlany na monitorze. Obrazy ultrasonograficzne są wyświetlane w czasie rzeczywistym, dzięki temu lekarz może dodatkowo ocenić ruchy struktur wewnętrznych oraz przepływ krwi w otaczających je naczyniach krwionośnych.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne palców?

Na początku badania lekarz rozprowadza na skórze palców pacjenta specjalny żel do ultrasonografii. Żel zwiększa przyleganie głowicy do ciała pacjenta oraz eliminuje tzw. poduszeczki powietrzne, które utrudniają przepływ fal ultrasonograficznych. Lekarz wykonujący ultrasonografię przesuwa głowicę po skórze znajdującej się nad badanym obszarem. W trakcie badania lekarz może zmieniać ułożenie palców pacjenta lub zginać je, by uwidocznić ruch struktur wewnętrznych. Badanie ultrasonograficzne palców trwa zwykle około 15-25 minut. Po zakończeniu badania lekarz wyciera żel ze skóry pacjenta. Żel nie powoduje plam na odzieży. Po badaniu pacjent może od razu powrócić do codziennej aktywności. Lekarz radiolog lub inny specjalista z doświadczeniem w ultrasonografii przeanalizuje uzyskane obrazy, a następnie wyda i omówi wynik.

Jakie są zalety badania ultrasonograficznego palców?

 • Badanie jest nieinwazyjne
 • Badanie jest bezbolesne
 • Badanie jest powszechnie dostępne i względnie tanie
 • Badanie jest całkowicie bezpieczne, nawet dla kobiet w ciąży
 • Badanie ultrasonograficzne pozwala uzyskać wyraźne obrazy tkanek miękkich, które słabo uwidaczniają się np. na zdjęciach rentgenowskich

Jakie jest ryzyko związane z badaniem ultrasonograficznym palców?

Badanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla pacjenta.

 

Nasza oferta badań USG obejmuje:

 


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.