Łokieć golfisty

Spis treści:

  1. Objawy „Łokcia golfisty”
  2. Przyczyny
  3. Możliwości leczenia i rehabilitacji

 

Dolegliwości bólowe związane z zapaleniem nadkłykcia przyśrodkowego („łokieć golfisty”)  występują znacznie rzadziej niż zapalenie nadkłykcia bocznego. Zespół bólowy przyśrodkowego przedziału łokcia bardzo często spowodowany jest przez entezopatię. Jest to stan chorobowy dotyczący ścięgien mięśni, zwłaszcza w okolicy ich przyczepu do tkanki kostnej.

 

Objawy „Łokcia golfisty”

Do najczęściej występujących objawów tego urazu należy zaliczyć ból w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej oraz ból promieniujący w dół ramienia podczas chwytania przedmiotów i zginania nadgarstka dołokciowo. Dodatkowo, zaciskanie ręki w pięść oraz pronacja przedramienia z oporem prowokują dolegliwości bólowe.  Często temu urazowi towarzyszy osłabienie siły chwytu. (o metodach leczenia bólu w okolicy łokcia przeczytasz tutaj). 

 

Przyczyny

Czynnikiem przyczynowym są powtarzające się ruchy, prowadzące do mikrourazów w okolicy przyczepów mięśniowych do kości. Do zespołu przeciążenia, który narusza przyśrodkowe okolice wspólnego przyczepu zginaczy, dochodzi u sportowców wykonujących rzuty; występuje u nich ponawiająca się wymuszona walgizacja (koślawość) łokcia wraz z powtarzalnym naciągnięciem zginaczy przedramienia. Tego typu uraz stanowi częstą dolegliwość wśród graczy w tenisa, w badmintona, squash czy inne gry połączone z rzutami. (o diagnostyce bólu w okolicy łokcia przeczytasz tutaj)

 

Możliwości leczenia i rehabilitacji

Leczenie „golfisty”  rozpoczynamy od modyfikacji lub zrezygnowania z aktywności, która powoduje przeciążenie i dolegliwości bólowe. Powinniśmy też znaleźć podłoże stanu zapalnego (poprzez konsultację ze specjalistą) oraz wyeliminować błędy treningowe (przyczyna przeciążenia) i zmodyfikować wadliwą technikę wykonywania ruchu.

Leczenie łokcia golfisty z wykorzystaniem fali uderzeniowej

 

Do zwalczania stanu zapalnego warto również zastosować okłady z lodu lub żeli. Dodatkowo polecam stosowanie NLPZ (niesterydowe leki przeciw zapalne) w postaci różnego rodzaju maści - nie mogą to być maści rozgrzewające !

Po ustąpieniu ostrego bólu i stanu zapalnego podejmuje się ćwiczenia wzmacniające łokieć, nadgarstek i stożek rotatorów, skupiając się jednak na wzmacnianiu zginaczy nadgarstka. Należy również uwzględnić stretching mięśni w okolicy łokcia przedramienia i nadgarstka.

Początkowo zaleca się stosowanie małych obciążeń z niewielką liczbą powtórzeń, a następnie przechodzenie do ćwiczeń o umiarkowanej intensywności i z większą liczbą powtórzeń, wykonywanych trzy razy dziennie. Ćwiczenia zwiększające zakres ruchu pełnią ważną rolę szczególnie w pierwszym okresie (ok. 4 tygodni), by nie dopuścić do zwłóknienia gojących się tkanek.

Przykładowe ćwiczenia rozciągające

 

Powrót do aktywności jest możliwy, gdy zakres ruchu łokcia powraca do normy, ból ustępuje, a ubytek siły w porównaniu z przeciwległą kończyną nie przekracza 10%. Należy mieć te zasady na uwadze, gdyż ignorowanie objawów może doprowadzić do przejścia zapalenia nadkłycia przyśrodkowego w stan przewlekły.

 

Podobne artykuły:

 


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.