Zespół trzaskającego biodra

Spis treści:

  1. Miejsce występowania
  2. Przyczyny
  3. Sposoby terapii

 

Zespół trzaskającego  biodra jest stanem, w którym występuje objaw trzaskania lub przeskakiwania w biodrze podczas chodu, wstawania z krzesła lub prostowania nogi w biodrze. Dolegliwość ta występuje wtedy, gdy zbyt napięte struktury mięśniowo-ścięgniste w biodrze powodują bezpośrednie przesuwanie się elementów tkanek miękkich po strukturach kostnych w okolicy stawu biodrowego.

 

Miejsce występowania

Zespół trzaskającego biodra może występować w różnych miejscach stawu biodrowego, w których ścięgna mięśni ślizgają się po wyniosłościach kostnych na kości udowej. Zespół trzaskającego biodra pojawia się najczęściej po zewnętrznej stronie stawu, gdzie pasmo biodrowo - piszczelowe przechodzi w bliskim sąsiedztwie części kości udowej, zwanej krętarzem większym. Gdy biodro jest wyprostowane, pasmo biodrowo - piszczelowe jest za krętarzem. Gdy zginamy biodra, pasmo to przesuwa się nad krętarzem i w trakcie dalszego ruchu znajduje się przed nim.

Pasmo biodrowo - piszczelowe jest zawsze mocno napięte, w związku z czym w trakcie przesuwania się tego pasma bezpośrednio nad krętarzem kości udowej będzie słyszalny trzask lub przeskakiwanie. Jeśli zespół trzaskającego biodra będzie się przedłużał lub zaostrzał, taki stan rzeczy może w konsekwencji prowadzić do zapalenia kaletki stawu biodrowego.

Kolejnym mięśniem, który może być związany z zespołem trzaskającego biodra jest mięsień prosty uda. W trakcie zginania i prostowania biodra, przesuwanie się ścięgna mięśnia prostego uda bezpośrednio nad głową kości udowej, może powodować objaw trzaskania lub przeskakiwania. Dodatkowo, nadmierne napięcie mięśnia biodrowo-lędźwiowego może stanowić przyczynę występowania zespołu trzaskającego biodra.

 

Przyczyny

Trzaskające biodro jest najczęściej wynikiem ucisku nadmiernie napiętych struktur mięśniowych i ścięgnistych otaczających staw biodrowy. Osoby, które biorą udział w zajęciach sportowych wymagających wielokrotnego zginania biodra, są bardziej narażone na tego typu dolegliwości. Grupą szczególnie obciążoną ryzykiem wystąpienia tej dolegliwości są tancerze.

 

Sposoby terapii

W pierwszej kolejności warto zastosować modyfikację uprawianej dyscypliny sportu lub ćwiczeń, aby uniknąć powtarzających się ruchów bioder, np. poprzez skrócenie czasu spędzonego na rowerze na rzecz pływania z przewagą używania rąk. Jeśli po zastosowaniu tych konserwatywnych metod dolegliwości nie ustępują, zalecam konsultację z fizjoterapeutą lub lekarzem.

Leczenie początkowe zazwyczaj obejmuje okres odpoczynku i modyfikacji aktywności. W zależności od przyczyny trzaskającego biodra, zalecane mogą być konserwatywne metody leczenia. Kluczowym elementem terapii zespołu trzaskającego biodra są ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie wokół bioder.

 

Rozciąganie pasma biodrowo – piszczelowego po prawej stronie:

  • Stań przy ścianie.
  • Skrzyżuj nogi, stojąc prawym bokiem do ściany prawą nogę przełóż za nogą lewą.
  • Skieruj biodra w stronę ściany, aż poczujesz napięcie po zewnętrznej stronie prawego biodra.
  • Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund.
  • Powtórz po drugiej stronie.
  • Wykonaj 2 lub 3 zestawy po 4 powtórzenia z każdej strony.

 

Rozciąganie mięśnia gruszkowatego po prawej stronie:

  • Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami i stopami płasko na podłodze.
  • Połóż prawą stopę nad kolanem lewej nogi i złap rękami za  lewe udo.
  • Przyciągnij lewe udo do siebie, aż poczujesz napięcie w okolicy bioder, pośladków.
  • Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund.
  • Powtórz po drugiej stronie.
  • Wykonaj 2 lub 3 zestawy po 4 powtórzenia z każdej strony.

 

 

Podobne artykuły:


dr Jan Paradowski ©
Umów wizytę Powrót

O autorze

Jan Paradowski - jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.